799px-Pink_Grapefruit_2011-1

آیا تاکنون چیزی در باره رژیم غذایی افسانه‌ای گریپ فوروت  به گوشتان خورده است؟ میوه‌ای که هرچند این روزها طرفدار چندانی ندارد و در برنامه های غذایی گنجانده نمی شود
گریپ‌فروت میوه ایست یا خواص اعجاب‌آور که نقش مهمی در سلامتی افراد بازی می‌کند، آخرین تحقیقات دانشمندان مورد جدیدی به این لیست بلندبالا اضافه کرده است. بر این اساس نوشیدن آب گریپ‌فروت بدون پالپ در کاهش وزن بسیار مؤثر است، این در حالی است که نوشیدن آب خالی چنین تأثیری بر کاهش وزن ندارد.
در این آزمایش محققان موش‌ها را به دودسته تقسیم کردند، دسته‌ای که آب گریپ‌فروت بدون پالپ و صاف‌شده می‌خوردند و دسته‌ای که تنها آب می‌نوشیدند. یافته‌های حاکی از آن بود که پس از 100 روز، موش‌های گروه اول که رژیم غذایی پرچربی داشتند در اثر نوشیدن آب گریپ‌فروت نه‌تنها 18 درصد کاهش وزن داشتند بلکه 13 تا 17 درصد نیز میزان گلوکز خون آن‌ها کاهش هم‌چنین میزان انسولین بدن آن‌ها نسبت به گذشته سه واحد کمتر شد. آنچه باعث می‌شود گریپ‌فروت چنین تأثیری بر کاهش وزن، گلوکز و قند داشته باشد وجود ترکیبی به نام نارینگین در آن است.
دانشمندان عقیده دارند اثر این ترکیب که در برخی مرکبات از جمله پرتقال و گریپ‌فروت موجود است، مانند داروی متفورمین است؛ دارویی که اغلب برای بیماران دیابتی تجویز می‌شود. این بدین معناست که ترکیبات طبیعی در صورت استفاده صحیح می‌توانند جایگزین داروهای شیمیایی شوند، چنین امکانی بیمار را از عوارض جانبی دارویی که مصرف می‌کند دورنگه می‌دارد. بنابراین گریپ‌فروت نه‌تنها در کاهش وزن شما مؤثر است بلکه خطر ابتلا به دیابت را نیز کاهش می‌دهد.

منبع : www.salamaneh.com