5496ed1eb4123

 

اکثر والدین به محض دیدن ناراحتی در فرزندشانبه سراغ داروهای موجود در منزل می روند و طبق نظر و تشخیص خودشان آن به کودک می خورانند غافل از اینکه باعث صدمه و آسیب بیشتر به کودکشان می شوند.

خیلی وقت‌ها درباره اشتباهاتی که در بیمارستان‌ها رخ می‌دهد شنیده‌ایم؛ اما یک تحقیق جدید نشان می‌دهد، از این اشتباهات در خانه‌ها هم رخ می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری «سلامانه» به نقل از سایت «واشینگتن پست»، هر 8 دقیقه یک کودک در خانه، داروی اشتباهی دریافت می‌کند. متداول‌ترین اشتباه هم دو برابر دادن دارو به کودک است، یعنی پدر یا مادر، یک دارو را 2 بار به کودکشان می‌دهند و برای همین توصیه می‌شود، والدین هر بار که به فرزندشان دارو می‌دهند، آن را یادداشت کنند.

این‌ها نتیجه یک تحقیق مفصل در آمریکا است که بر اساس اطلاعات سال‌های 2002 تا 2012 انجام شده و نتیجه آن نیز در مجله «Pediatrics» منتشر شده است.

بخشی از نتایج این مطالعه به این شرح است:

–    در مجموع 696 هزار و 937 کودک کوچک‌تر از 6 سال، اشتباهات دارویی خارج از بیمارستان را تجربه کرده‌اند، یعنی به‌طور متوسط 63 هزار و 358 نفر در هرسال یا یکی در هر 8 دقیقه.

–    به‌طور متوسط از هر 10 هزار نفر، 4/26 نفر دچار اشتباه در دادن دارو می‌شود.

–    هر چه کودک کوچک‌تر باشد، اشتباهات بیشتر می‌شوند چون کودکان بزرگ‌تر می‌توانند بگویند، قبلاً این دارو را خورده‌اند.

–    27 درصد اشتباهات مربوط به دو برابر دادن دارو می‌شود؛ دادن دوزهای غلط و دادن داروهای اشتباهی هم از دیگر خطاهای والدین است.

–    درمجموع فقط 1/5 درصد از کودکان در اثر این اشتباهات کارشان به دکتر و بیمارستان کشیده شده و 25 کودک هم جان خود را ازدست‌داده‌اند.