doctor

به تازگی درمورد هیپنوتیزم و تاثیرات آن تعبیراتی در مورد چاقی و لاغری می شود که علم روانشناسی تمامی این موارد را رد کرده است با ما در این مطلب همراه باشید.

 یک روانشناس و پژوهشگر مسایل اجتماعی گفت: هیپنوتیزم تاثیری در درمان چاقی یا لاغری ندارد.

 « افشین طباطبایی»  در گفت و گو با ایرنا با بیان این مطلب از مردم خواست گول افرادی را که می گویند با استفاده از روش هیپنوتیزم می توانند بیماری آنان را درمان کنند و یا وزن و قدرت حافظه آنان را کاهش یا افزایش دهند نخورند.

وی با بیان اینکه هیپنوتیزم کردن کار هر کسی نیست، ادامه داد: فقط دانشمندان شاخص و برجسته می توانند از روش هیپنوتیزم برای درمان بیماران استفاده کنند.

به گفته این روانشناس، «روش هیپنوتیزم آنقدر پیچیدگی دارد که به جز تعداد انگشت شماری از روانشناسان که تجارب بالینی و علمی دارند کسی نمی تواند از این روش برای درمان بیماری ها استفاده کند.»

این پژوهشگر در گفت و گوی خود افزود:« در ایران فردی که بتواند هیپنوتیزم انجام دهد وجود ندارد اگر هم کسی ادعا کند می تواند هیپنوتیزم کند من به او مهر تایید نمی زنم.»

طباطبایی اظهار داشت:هیپنوتیزم روش درمانی مناسبی است که از 150 سال قبل برخی از دانشمندان برای درمان برخی بیماری ها از این روش استفاده می کردند.

وی گفت: روانشناسان با استفاده از هیپنوتیزم سعی می کنند به لایه های مختلف روانی فرد برای دستیابی به ریشه های علت بیماری و مشکلات روانی افراد پی ببرند.

وی افزود: روانشناسان با روش هیپنوتیزم بعد از پی بردن به علل و عوامل بیماری افراد سعی می کنندالگوهای جدید را با استفاده از تلفین جایگزین الگو های قبلی کنند و بیماران را با این روش درمان کنند.