toddler-and-fear

برخی از کودکان با مشکلات جدی برای خوابشان رودرور هستند و درگیری های آنان با اختلالات خواب بشدت روی روح و روان و زندگی شان تاثیر می گذارد.

مشکلات خواب تنها برای کودکان نوپا اتفاق نمی‌افتد بلکه خودداری از رفتن به رختخواب یا نخوابیدن می‌تواند برای کودکان دبستانی نیز به وجود آید.

وظیفه والدین است که هر چه زودتر این مشکل را بر طرف کنند زیرا کمبود خواب می تواند بر رفتار، رشد فیزیکی و حتی توانایی بدنی کودک برای مقابله با بیماری‌ و عفونت ها تاثیر بگذارد.

چرا کودک شما مشکل خواب دارد؟

اگر کودک شما به اختلال خوا دچار شده است، به دنبال دلیل آن باشید. ما در اینجا دلایل رایج را به شما معرفی می‌کنیم.

مقدار خواب کودکان با هم متفاوت است

درست مثل بزرگسالان، مقدار خواب کودکان نیز با هم متفاوت است. ممکن است فردی 8 ساعت خواب برایش کافی باشد در حالی که دیگری به حداقل 11 ساعت خواب یا بیشتر احتیاج داشته باشد. اما این را به خاطر بسپارید که به طور معمول بیشتر کودکان دبستانی به حدود 10 تا 11 ساعت خواب احتیاج دارند. به دنبال نشانه ها در کودکتان بگردید. آیا به راحتی صبح ها از خواب بیدار می‌شود؟ آیا بر کارهایش تمرکز کافی دارد یا بیش فعال است؟

او نمی‌خواهد کارهای هیجان انگیز خود را متوقف کند

اگر به کودکتان بگویید که حال وقت خواب است، در حالی که دیگران به خصوص برادر و خواهر های بزرگترش هنوز در حال تماشای تلویزیون یا صحبت هستند، مطمئنا او به درخواست شما علاقه‌ای نشان نمی‌دهد.

بیش از حد خسته است

خستگی بیش از اندازه می‌تواند در بسیاری از کودکان منجر به بیش فعالی شود و خواب شبانه را دشوار ‌کند. اگر کودکان قبل از خواب تکالیف مدرسه خود را انجام می‌دهد، آن را برای زمانی دیگری برنامه ریزی کنید.

او به اندازه کافی خسته نیست

ممکن است مقصر بی‌خوابی کودکتان، چرت بعداز ظهر او باشد. بهتر است در این مواقع، از او بخواهید پس از مدرسه تکالیفش را انجام دهد تا شما بتوانید شام او را زودتر آماده کنید و او را زودتر به تختخوابش بفرستید. برای آخر هفته ها و روزهای تعطیل، فعالیت بیشتر در طول روز می‌تواند موجب خستگی او در شب شود.

او استرس دارد

کودکان دبستانی ممکن است از چیزی که در مدرسه برای آنها اتفاق افتاده، نگران باشند (تکالیف، امتحان، دوستان) حتی ممکن است از تغییرات زندگی خود ناراحت باشند و این استرس و ناراحتی می‌تواند بر خواب آنها تاثیر بگذارد.

برای مبارزه با این مشکل، این سه مورد را به خاطر بسپارید:

زمان دقیقی را برای خواب او در نظر بگیرید.

محیط خواب او را آرام و ساکت کنید.

از راحتی تخت‌اش مطمئن باشید.