Coping-With-Tamoxifen-Side-Effects

تاموکسیفن دارویی است برای از بین بردن یا توقف تاثیرات هورمون  خانمها که  استروژن است. این دارو بالغ بر 30 سال است که تولید شده و برای  معالجه در مرحله پیشرفته و اولیهسرطان پستان تجویز می شود. بتازگی تاموکسیفن به عنوان داروی مکمل یا  معالجه اضافی در پی  معالجات اولیه در مراحل نخستین سرطان پستان و بصورت تستی برای جلوگیری از سرطان پستان در خانمهایی که در ریسک ابتلا هستند بکار برده می شود.

تاموکسیفن از طریق دهان و به صورت قرص مصرف می شود و معمولا به عنوان یک دوز در روز نسخه می شود.

چطور تاموکسیفن برای درمان سرطان پستان مصرف می شود؟

کار تاموکسیفن به عنوان درمان سرطان پستان، ضد اثرات استروژن است،  زمانی که استروژن باعث شدت رشد سلولهای سرطانی در پستان می شود. این دارو معمولا ضد استروژن نامیده می شود:

  • به عنوان درمان سرطان پستان این دارو رشد سلولهای سرطانی را که برای رشد و یا گسترش به استروژن نیازمندند را کند و یا متوقف می کند.
  • به عنوان درمان مکمل، به جلوگیری از گسترش و بازگشت (عود) سرطان پستان کمک می کند. تحقیقات نشان داده که زمانی که تاموکسیفن به عنوان درمان مکمل در مراحل اولیه سرطان پستان استفاده شده نه تنها از عود و بازگشت سرطان اصلی جلوگیری می کند بلکه حتی در بسیاری از موارد از گسترش سرطانهای جدید هم جلوگیری می کند.
  • به عنوان پیشگیری، تاموکسیفن نشان داده که می تواند از گسترش سرطان پستان در زنان در معرض خطر هم جلوگیری کند.

فواید دیگر تاموکسیفن:

زمانی که تاموکسیفن به عنوان اثرات ضد استروژنی در بافتهای پستان عمل می کند، مانند یک ماده استروژنی در سیستم های دیگر بدن عمل می کند. بر طبق گزارش انستیتو کانسر امریکا، مصرف تاموکسیفن اثرات مفیدی بر درمان جایگزینی استروژنی دوره یائسگی مانند کند کردن روند کاهش توده استخوانی دارد.

ge-tm-tamoxifen-10mg-cap-100-caps

عوارض جانبی احتمالی تاموکسیفن چیست؟

زنانی که کاندید دریافت تاموکسیفن هستند باید با پزشک خود مشورت کنند. زنان مختلف ممکن است عوارض جانبی مختلفی را تجربه کنند. بعضی از این عوارض عبارتند از

1-      گرگرفتگی و تعریق

2-      حالت تهوع و استفراغ

3-      کاهش اشتها

4-      افزایش وزن

5-      ترشحات واژن

6-      عادات ماهیانه ی نامرتب.

7-      خستگی مفرط

8-      سردرد

9-      خشکی واژن

10-  خارش پوست اطراف واژن

عوارض جانبی نادرتر اما جدی شامل:

1-      لخته شدن خون

2-      افسردگی

3-      مشکلات چشمی

4-      سرطان های رحمی و یا آندومتر(بافت داخل رحمی)

اگر هر کدام از عوارض جانبی بالا را تجربه کردید حتما با دکتر خود مشورت کنید. بعضی از پزشکان و یا محققان احتیاط می کنند، چراکه درمان با تاموکسیفن ممکن است مناسب همه زنانی که در معرض خطر ابتلای سرطان پستان هستند، نباشد. با دکتر خود برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به مورد شخصی خودتان مشورت کنید.

منبع : iranpink.com