19834m_l

توجه به پوست اطراف چشم‌ها در سنین پایین می‌تواند  اثرات بسیار مفیدی در جوان ماندن پوست این قسمت داشته باشد. مصرف یک محصول خوب دور و بر ۲۰ سالگی برای استحکام  وچروک نشدن  زیر چشم‌ها بسیار مفید است. طبق نظر  دکتر دبرا جالیمن متخصص معروف پوست در آمریکا و نویسنده کتاب ” قوانین پوست” بکار بردن کرم دور چشم بسیار مهم است چون  مژه های چشم  غدد چربی  ندارند و خیلی نازک است و  بدیهی است چین و چروک خوردن اطراف  چشم‌ها تاثیر  زیادی بر پیر نشان دادن صورت دارد . خیلی از مردم در همان  حول و حوش ۲۰ سالگی متوجه خطوط ریز   دور چشم خود می‌شوند. بتدریج که پوست شما نازک‌تر شود کبودی زیر چشم نیز زیادتر مشخص می شود

حتما کمی ترسیده‌اید اما نگران نباشید! با توجه به تجربه دکتر جالیمن هیچوقت برای مراقبت از پوست دور چشم دیر نیست. در اینجا یک جدول زمانی برای استفاده از کرم‌های دورچشم با توجه به سن و سال افراد تهیه شده است.

 ۱۲- ۱۹ سالگی

نیازی به کرم دور چشم ندارید اما همیشه از کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی UV400 استفاده نمایید.

 ۲۰-۳۰سالگی

از یک کرم مرطوب کننده خوب استفاده کنید که حاوی اسید هیالورونیک یا  ceramidesباشد. از این محصولات با توجه به خشکی پوست خود روزی یک یا دو مرتبه استفاده کنید. همچنین مطمئن شوید که حساسیتی به آن کرم‌ها نداشته باشید.

۳۰- ۴۰ سالگی

همزمان با استفاده از کرم دور چشم، مصرف ویتامین C ، چای سبز و دیگر آنتی اکسیدان‌ها را فراموش نکنید. این کار باعث می‌شود که اطراف چشم روشن‌تر شود و تولید کلاژن در پوست تسریع گردد. شب‌ها از کرم دور چشم استفاده کنید البته می‌توانید صبح‌ها هم دوباره کرم را تجدید کنید برای این منظور می‌توانید از یک کرم با فرمولاسیون سبک‌تر استفاده کنید تا آرایش چشم شما خراب نشود.

۴۰-۵۰ سالگی

در این سنین سعی کنید از محصولی استفاده کنید که حاوی رتینول باشد تا خطوط ریز دور چشم، بافت و حتی رنگ پوست را بهبود بخشد. همچنین باید اسید هیالورونیک هم برای حفظ رطوبت پوست داشته باشد. از کرم‌های حاوی رتینول فقط شب‌ها استفاده کنید. اگر پوستتان خشک است می‌توانید روزها از کرم حاوی اسید هیالورونیک برای مرطوب نگه داشتن چشم استفاده کنید.

۵۰-۶۰ سالگی

از کرم‌هایی استفاده کنید که حاوی پپتید باشند ( در مواد تشکیل دهنده آن “پپتید ” مثل “پلی پپتید” و یا استیل هگزاپپتید۳ وجود داشته باشد) . پپتید باعث تحریک و تولید کلاژن پوست می‌شود و خطوط ریز دور چشم را کم می‌کند. عموما این محصولات ملایم هستند و محرک نیستند بنابراین می‌توانید از آن‌ها دوبار در روز استفاده کنید.

 ۶۰ سال به بعد

در این سنین شما نیاز به محصولی دارید که حاوی فاکتورها رشد با نام مستعار فاکتورهای رشد اپیدرمال ( EGF) باشند. فاکتورهای رشد عبارتند از مگاپپتید که باعث رشد سلولهای پوستی شده و بیشتر اساس گیاهی دارند. ( به عنوان یک مثال سلولهای بنیادی سیب) و یا به طور مصنوعی تولید می‌شوند. محصولاتی که حاوی فاکتورهای رشد می‌باشند به تولید دوباره پوست کمک کرده و نمای ظاهری خطوط دورچشم و چین و چروک‌ها را بهبود می‌دهند. روزی دوبار از این کرم‌ها استفاده نمایید؛ اگر دورچشمتان کدر است، محصولی که حاوی کافئین است می‌تواند موثر باشد.

دو محصول برای چشم

سرم‌ها در مقابل کرم‌ها؛ از آنجای که سرم‌ها فرمول ساده‌تری دارند، برای استفاده روزانه و برای افرادی که پوست چرب دارند مناسبترند. سرم‌ها به طور مجزا برای دور چشم استفاده می‌شوند اما استثناهایی هم وجود دارد. مثلا اگر می‌خواهید از سرم‌های ضد پیری در شب استفاده کنید، بهتر است یک لایه کرم روی آن قرار گیرد مخصوصا اگر پوستتان خیلی خشک باشد.

فرمول‌های کلینیکی در مقایسه با فرمول‌های داروخانه‌ای و گزینه‌‌های فروشگاهی:

به گفته دکتر جالیمن هر سه مورد ذکر شده می‌توانند بسته به موادی که پوستتان نیاز دارد، موثر باشند. اگر فقط به دنبال یک کرم مرطوب کننده هستید، فرق چندانی بین محصولات مارک‌دار و معمولی وجود ندارد. اگر به دنبال یک کرم رتینول هستید می‌توانید از محصولاتی استفاده کنید که علی رغم ارزان بودن موثر هم هستند. اما اگر به دنبال محصولات گران قیمتی مثل فاکتورهای رشد هستید، مجبورید کمی دست و دلباز باشید. کرم‌هایی که در مطب‌های پزشکان وجود دارند، معمولا غلظت بالاتری دارند.