1d39d858-b818-4e29-91ac-5e4d2c7abfe9-620x372

 دروغ و راستگویی برای کودک نامفهوم است البته تا یک محدوده سنی ،و از آنموقع ببعد سعی کنید جلوی کودکتان نه دروغ بگویید و نه تظاهر به راستگوی کنید چون او را دچار نوعی تناقض گویی و تردید در مورد خودتان می کنید!

سوالی که می خواهیم به آن پاسخ دهیم این است که از چه سنی کودکان می‌توانند اعتماد کنند، سخنان نادرست را تشخیص ‌دهند و تفکرات انتقادی، شک و تردید در چند سنی در آنها بیدار می‌شود؟

محققان کانادایی دانشگاه کونکوردیا و دانشگاه بریتیش کلمبیا سوالی مطرح کرده‌اند: «از چه سنی کودکان می‌توانند اعتماد کنند و از چه سنی سخنان نادرست را تشخیص می‌دهند؟ تفکرات انتقادی، شک و تردید در چند سنی در آنها بیدار می‌شود؟».

آنها به همین منظور یک آزمایش در مورد کودکان 4 و 5 سال انجام دادند؛ اول یک فیلم کوتاه پخش کردند که دو زن در مورد حیوانات صحبت می‌کردند؛ اولین زن سخنی راست اما با لحن تردید و شک ابراز کرد؛ برای مثال: «من فکر می‌کنم نهنگ در آب زندگی می‌کند، این طور نیست؟»؛ دومی با اعتماد به نفس و بدون شک گفت: نهنگ زیر زمین زندگی می‌کند.

بازیگر فیلم‌های دیگر نیز همین دو زن بودند، منتها این بار در مورد حیوانات ناشناخته صحبت کردند که یکی مردد و دیگری با اعتماد به نفس جواب می‌داد سپس از کودکان در مورد سخنان آنها سوال شد.

نتیجه:

کودکان 4 ساله جواب‌هایشان برابر بود و تمام آنها احتمال می‌دادند فرد دروغگو اعتماد به نفس بیشتری دارد تا فردی که صادق بود و این نشان داد کودکان زیر 5 سال به میزان قابل توجهی یک فرد بزرگسال صادق اما مردد را بیشتر باور دارند.

نویسندگان گفتند: ما دو سرنخ مهم را مورد بررسی قرار دادیم: درستی و صحت شخص اول و اعتماد به نفس شخص دوم.

به نظر می‌رسد که کودکان در یک سال (سن 4 و 5 سالگی) دگرگون شده‌اند و اطلاعات آنها تکامل پیدا کرده است؛ آنها اضافه کردند: در این مطالعات اطلاعات جدیدی در مورد شک و تفکر کودکان به دست آوردیم و مشخص شد کودکان مهد کودک ساده‌تر و زودباورند.

این مطلب می‌تواند برای مربیان، معلمان و والدین جالب باشد و از آنجایی که ما در مورد کودکان خردسال صحبت می‌کنیم این موضوع بسیار مهم و قابل اهمیت است