image_preview

حفظ و نگهداری اطلاعات شخصی از مهمترین نکات برای هر شخص حقیقی و حقوقی شت که باید در رعایت نکات ایمنی در مورد آنها بسیار دقت کرد و مراقب بود

برای استفاده بهینه از ابزارهای نوین عصر فضای مجازی باید حریم شخصی خود را درست بشناسیم و از آن محافظت کنیم.

تبهکاران در فضای مجازی برای رسیدن به اهداف شوم‌شان از روش‌های مختلفی وارد عمل می‌شوند. ممکن است که کارت عابربانک‌، گوشی موبایل‌، رایانه خانگی‌ و حتی ایمیل‌ شما گاهی به ابزاری علیه خودتان تبدیل شوند؛ چراکه همیشه تبهکاران در کمین‌اند تا از هر راهی و با هر وسیله‌ای شما را به دام بیندازند و نقشه‌های شوم خود را عملی کنند.

تبهکارانی که در حوزه جرایم اینترنتی فعالیت می‌کنند، هر روز یک ترفند تازه رو می‌کنند و به همین دلیل است که هر روز شاکیان زیادی به این‌گونه پرونده‌ها افزوده می‌شوند. در اینجا سعی داریم شما را با جدیدترین خطراتی که در فضای سایبری در کمین‌تان است، آشنا کنیم.

گاهی سارق فردی نزدیک به خود شماست. این‌که شما به اطرافیان خود اطمینان داشته باشید خیلی خوب است اما گاهی اوقات اطمینان بیش از حد ممکن است دردسرساز باشد. این را به خاطر داشته باشید که رمز کارت عابربانک‌تان کاملا شخصی‌ است و اگر فکر می‌کنید گفتن آن به اطرافیان، اطمینان و اعتمادتان به آن‌ها را ثابت می‌کند به همان اندازه نیز می‌تواند برای شما مشکل‌ساز باشد.

به عقیده مسئولان اداره تشخیص و پیشگیری جرایم سایبری رمز کارت شما یک کلید به شمار می‌آید، کلیدی که شما می‌توانید با آن وارد حریم خصوصی‌تان شوید و اگر این کلید در دسترس باشد، حریم خصوصی شما به خطر می‌افتد و حتی این خطر ممکن است از سوی نزدیک‌ترین فرد به شما باشد.

برای عضویت در گروه‌هایی که عکس و تصاویرتان را به اشتراک می‌گذارید احتیاط کنید. این روزها بیشتر شهروندان تمایل به استفاده از شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک، وایبر، واتس‌آپ، تانگو ، لاین و… دارند اما شاید خیلی از آن‌ها از خطرات و دردسرهایی که این شبکه‌ها می‌توانند برای‌شان به دنبال داشته باشند، آگاه نیستند.

کارشناسان جرایم سایبری عمده روش‌های افراد تبهکار و سودجویان در فضای مجازی را همان روش‌های قدیمی می‌دانند که هربار از یک راه متفاوت پیاده می‌شود.

در بحث شبکه‌های اجتماعی، کاربران باید به این نکته توجه کنند که وقتی عکسی را در یک شبکه اجتماعی به اشتراک می‌گذارید، شخصا این اجازه را به همه انسان‌ها می‌دهید تا این عکس را مشاهده کنند و حتما در این میان افرادی نیز وجود دارند که ممکن است به فکر سوء‌استفاده از این عکس‌ها هم بیفتند.