images.jpg586986986

چه کودکانی با چه نوع رفتارهایی دچار اختلالات اجتماعی هستند و راه حل درمانی برای آنان چگونه است و چگونه می توان به آنان آموزش داد!

استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: حدود 7 درصد کودکان در پنج سالگی، به نوعی دچار اختلالات ارتباطی به عنوان یکی از اختلالات شایع دوران کودکی هستند.

دکتر نسرین دودانگی با ارائه مبحث “اختلالات ارتباط” در نخستین همایش اختلالات عصبی – تکاملی افزود: سیر تکامل زبان در کودک، برای اولین بار در سه ماهگی و با غان و غون کردن، آغاز می شود، دو سالگی که بتواند جملات ساده را بیان کند، و در سه ، چهار ، پنج و شش سالگی ، که در نهایت تکامل زبان او تقریبا کامل می شود.
وی با اشاره به اینکه 6 درصد کودکان 5 تا 11 ساله، دچار اختلالات زبانی هستند، اظهارداشت: این اختلال دارای علائم بالینی است و قابل تشخیص می باشد.
دودانگی، افزود: اگر این اختلال تشخیص داده نشود، مشکلات هیجانی ، سرخوردگی و افسردگی در سن مدرسه مشاهده می شود و ممکن است با سایر اختلالات همچون بیش فعالی ، کم توجهی، نوشتن، خواندن و … همراه شود.
وی همچنین پیش آگهی آن را بستگی به شدت اختلال دانست و گفت که درمان آن از طریق والدین و معلمان امکانپذیر خواهد بود.
این استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، اختلال دیگر ارتباطی را در فهم و هم در بیان کلمات ، معرفی کرد و افزود: تکلم کودک دچار این اختلال نسبت به همسالانش با تاخیر انجام می شود و در پسربچه ها شایع تر از دختران است.
وی ادامه داد: درحالت معمول ، قبل از 4 سالگی، تشخیص داده می شود ولی نوع شدید این اختلال، قبل از دو سالگی قابل تشخیص است.
دودانگی، همچنین اظهارداشت: هم ابتلایی در این کودکان زیاد است و عوامل ژنتیک ، عوامل محیطی و عواملی که روی مغز اثر می گذارند، بخش اتیولوژی را تشکیل می دهند.
به گفته وی، روان درمانی و مشاوره از طریق خانواده ، به بهبودی این کودکان کمک می کند.
این استاد دانشگاه، اختلال نوع سوم را که بعنوان اختلال ارتباط اجتماعی مطرح است ، شامل اختلال کلامی وغیرکلامی ، ذکر کرد و گفت: هم ابتلایی با سایر اختلالات دارد ضمن آنکه در خواندن ، مشکل داشته و اضطراب اجتماعی در این بیماران دیده می شود.
دودانگی افزود: بیش فعالی در میان این بیماران مشاهده می شود و تشخیص افتراقی با اوتیسم دارد.
وی ادامه داد: برای درمان باید برروی درک روابط اجتماعی ، مهارتهای کلامی و غیرکلامی و همچنین پروسه هایی که در کلام استفاده می شود و گنجینه لغات کودک ، کار شود.