Hair-

کیفیت موی هم به انسان نشاط و شادابی می دهد و هم بیانگر وضعیت سلامتی ما نیز است. معمولاً با بالا رفتن سن وسال تغییراتی در مو و ناخن بوجود می آید تغییر  دادن رنگ مو و شکسته شدن ناخن‌ها بیانگر کاهش تولید ملانین است. اما علاوه بر سن، وضعیت سلامتی ما هم می‌تواند نشانه هایی را در موی سر بوجود آورد

medical daily در گزارش اخیر خود بر اساس بافت و رنگ مو به توضیح این شرایط پرداخته است:
بافت مو
موی خشک و شکننده: اگر مویتان خیلی نرم شده است یا به هنگام بلند شدن از خواب روی بالش خود مو می‌بینید نشانه سندروم افزایش کوتیزول یا کم‌کاری تیروئید است. این شرایط وقتی اتفاق می‌افتد که غده تیروئید هورمون‌های تیروئید کافی تولید نمی‌کند. درنتیجه متابولیسم کند شده و افزایش ناگهانی وزن، خستگی بدون دلیل و احساس سرما در همه زمان‌ها را موجب می‌شود. کمبود آهن، روی و ویتامین C نیز منجر به خوشی، شکنندگی و کدر شدن مو می‌شود.
موی نازک: تغییر موهای ضخیم به رشته‌های نازک می‌تواند نشانه کم‌کاری تیروئید نیز باشد. اما موی نازک که با کاهش تعداد موها نیز همراه می‌شود می‌تواند ناشی از عدم توازن هورمونی مرتبط با سندروم تخمدان پلی کیستیک نیز باشد. این اختلال درون‌ریز بر چگونگی عملکرد تخمدان‌های زن اثرگذار است که به ریزش شدید مو و نازک شدن مو در فرق سر به‌ویژه برای کسانی که استعداد ژنتیکی دارند می‌انجامد.
ریزش مو: اگر به‌اندازه 100 مو در روز ازسرتان بریزد طبیعی است و نباید نگران شوید. اما اگر موی شما شروع به ریزش دسته‌ای کرد می‌تواند نشانه آنمی یا کم‌خونی باشد. کمبود آهن موجب این حالت در بدن و ترد شدن ناخن‌ها و کاهش مو می‌شود. کمبود پروتئین نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل ریزش مو باشد.
رنگ مو
خاکستری: علاوه بر آنکه رنگ خاکستری مو می‌تواند به ژن مرتبط باشد، نشان‌دهنده میزان بالای استرس نیز است. هورمون‌های اضطراب بر بقا و یا فعالیت ملانوسیت‌ها که سلول‌های تولیدکننده رنگدانه هستند اثرگذار است که در نتیجه تولید رادیکال‌های آزاد ایجاد شده توسط هورمون‌های استرس حاصل‌شده است.
مشکی خرمایی، طلایی و قرمز: رنگ مو با خصوصیات شخصیتی نیز مرتبط است اما ظاهر موهای شما می‌تواند چیزهای زیادی در مورد سلامتی بگوید. کسانی که موی مشکی خرمایی دارند از آن‌هایی که موی طلایی یا قرمز دارند تعداد موی کمتری دارند و آن‌ها را مستعد کم شدن مو می‌کند. موی طلایی برخلاف موی قهوه‌ای ناشی از فقدان ملانین در بدن است که موطلایی‌ها را بیشتر در معرض مشکلات پوست و چشم قرار می‌دهد. برخلاف این دو دسته، مو قرمزها عزت‌نفس بالایی دارند. اما در مقوله سلامتی این افراد بیشتر در معرض بیماری پارکینسون هستند. علاوه بر این جهش ژنتیکی در آدم‌های مو قرمز که رنگشان را روشن می‌کند آن‌ها را بیشتر در معرض انواع بیماری‌های حاد شونده مانند سرطان، بیماری قلبی، پوکی استخوان و مواردی از این قبیل قرار می‌دهد.

lمنبع : www.salamaneh.com