Baby Having Bath At Home

از جمله مضرات حمام کردن کودک به صورت روزانه حساس کردن پوست وی و ایجاد حساسیت و اگزما در بدن وی است سعی کنید وی را به این کار عادت ندهید

درفصل زمستان، يكي از شايعترين شكايات والدين اطفال، خشكي بيش از حد پوست كودكان و گاهي خارشهاي پوست آنها است. برخي از اين كودكان مبتلا به اگزماي سرشتي پوست يا درماتيت آتوپيك بوده و برخي ديگر نيز مبتلا به آن نيستند. بايد توجه داشت كه حتي كودكاني هم كه فقط خشكي پوست دارند، عدم مراقبت از پوس تشان به خصوص در فصل زمستان ميتواند منجر به رخداد خارش و اگزماي پوستي درآنها بشود و لذا لازم است والدين رفتار مناسب برخورد با پوست كودكانشان را ياد بگيرند تا كمتر شاهد مراجعه به پزشك به دليل خشكيهاي بيش از حد پوست و گاهي خارش ثانويه آن باشيم.

حمام زياد ممنوع

عوامل مضر شامل شوينده هاي قوي، محلو لهايي مثل استون و استحمام مكرر، موجب خشكي، پوست ميشوند. در اثر خشكي، پوست كودكان لايه لايه شده و به تدريج در آن ترك و شقاق ايجاد ميشود. پوست تحريك شده، ملتهب و خارشدار شده و اين وضعيت درنواحي از بدن كه چربي كمتري دارند مانند بازوها، ساق پا و تنه شديدتر خواهد بود. در قديم مردم عموما فقط يكي دو بار در هفته استحمام مي كردند و به اين ترتيب پوست فرصت ترميم چربي هاي از دست رفته سطحي اش را مييافت؛ ولي امروزه گاه شاهديم افراد حتي روزي 2 بار دوش ميگيرند!

پس از حمام در مورد بچه ها توصيه ميكنيم پس از استحمام و هنگام خشك كردن بدن آنها با حوله هاي نرم همچنان كه در محيط حمام به سر مي برند، از روغن بچه يا لوسيون هاي بدن ملايم مخصوص بچه ها استفاده كنيد.

چه مرطوب كننده اي؟

مسئله مهم بعدي، پس از توجه به چگونگي شستوشوي پوست، مصرف مكرر مرطو بكننده هاست. به كودكاني كه مبتلا به خشكي پوست هستند، توصيه ميشود پس از هر شستوشوي دست يا صورت، از يك مرطوب كننده ملايم استفاده كنند. يكي از بهترين مرطوب كننده ها و چرب كننده ها، وازلين است؛ اما متاسفانه خيلي از بچه ها به دليل احساس چرب بودن و ظاهر براقي كه وازلين درآنها ايجاد م يكند آن را نمي پسندند. در مورد كرمهاي مختلف مرطوب كننده، بايد دانست كه به طور كلي كرمها، امولسيونهاي نيمه جامدي هستند كه هم حاوي آب و هم چربي هستند. از آنجا كه ميزان آب دركر مها از پمادها بيشتر است، بنابراين احتمال آلودگي ميكروبي و قارچي كرمها بالاتر است و لذا كارخانجات سازنده، مجبور به استفاده از مواد آنتي باكتريال و نگهدارنده براي جلوگيري از آلودگي و فساد كرمها هستند. همين مواد افزوده شده، باعث ميشوند احتمال آلرژيزا بودن كرمها افزايش يابد. به همين دليل به والدين توصيه مي كنيم از مرطوب كننده هاي ساده تر مثل اوسرين ساده استفاده كنيد. همچنين بهتر است از كر مهاي معطر پرهيز كنيد، زيرا احتمال آلرژيزا بودن آنها وجود دارد.

چرا پوست خشكی ميزند؟

به طور كلي خشكي پوست ميتواند مادرزادي يا اكتسابي باشد. از جمله بيمار يهاي پوستي مادرزادي كه با خشكي وست ظاهر ميشود، ميتوان به بيماري ايكتيوز اشاره كرد. اين افراد مجبورند همواره از مرطوب كننده ها و چربكننده ها براي فائق آمدن بر خشكي شديد پوست خود استفاده كنند؛ اما اكثر موارد خشكي پوست، اكتسابي هستند. از جمله عوامل شايعي كه در ايجاد خشكي پوست موثرند عبارتند از:آب داغ آلودگي هوا ، مواد شوينده و دترژانتها، سايش ناشي از لبا سها، مسافرتهاي هوايي مكرر و تهويه هوا. علت خشكي پوست، از دست رفتن رطوبت در لايه شاخي پوست است. براي اينكه پوست در ظاهر نرمال باشد، بايد محتواي آب لايه شاخي بيشتر از 10 درصد باشد.

صابون مخصوص بچه ها

در مورد بچه ها، در بسياري از موارد مجبور به شستوشوي دستها مثلا به دنبال دست زدن به وسايل آلوده مثل خاك يا خميربازي يا حتي تاب و سرسره هستيم. در اين موارد توصيه ميكنيم از شوينده هاي خيلي ملايم مانند صابون بچه يا پن ها استفاده كنيم. پن ها شوينده هاي غيرصابوني مناسبي هستند كه عليرغم پا ك كنندگي، چربيهاي مناسب سطح پوست را جدا نكرده و لذا كمتر باعث خشكي پوست ميشوند. در بسياري از موارد، شست وشوي دست و صورت فقط با آب روان هم كافي است.

ليف نزنيد

توصيه ميكنيم در اين فصل و هنگام استحمام بچه ها، از ليف و كيسه جهت پاك كردن بدن كودك استفاده نكنيد، زيرا اين وسايل، موجبات خشكترشدن پوست را فراهم مي آورند. استحمام را به هفته اي يك يا 2 بار محدود كرده، از عادت دادن كودكان به استحمام روزانه خودداري كنيد. سعي نيد براي شست وشوي پوست، ز آب ولرم به جاي آب داغ ستفاده كنيد.