1

ممکن است تعجب آور باشد، ولی پژوهشگران ژاپنی  دریافتند که شنیدن موسیقی آرام و اندوهناک علائم افسردگی را کم میکند. چون شنیدن این آهنگ ها موجب به خاطر آوردن سریال ها و فیلم های عاشقانه  و اتفاقاتی که  موجب خوشحالی انسانها میشود .  به همین خاطر است که خیلی از مردم دوست دارند به موسیقی آرام گوش بدهند.

موسیقی غمگین احساسات متناقضی را در مغز تحریک می‌کند. با اینکه احساس غم و ناراحتی در زندگی روزانه چندان برای روحیه ما خوب نیست، اما تجربه غم از طریق هنر و موسیقی امید به زندگی را افزایش می‌دهد، زیرا در این حالت هیچ استرس و نگرانی زندگی ما را تهدید نمی‌کند، به همین دلیل ما می‌توانیم بدون تجربه کردن احساس افسردگی از غم و اندوه نهفته در موسیقی لذت ببریم و در نهایت رضایت بیشتری از زندگی خود پیدا کنیم.گوش دادن به موسیقی آرام و غمگین حتی می‌تواند باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی، بهبود سلامت و افزایش رضایت در زندگی مشترک شود.

2

برای لاغر شدن، چقدر باید ورزش کنیم؟

بسیاری از مردم فکر می‌کنند با ثبت‌نام در یک باشگاه ورزشی می‌توانند به‌راحتی چربی‌های دور شکم خود را آب کنند، اما محققان نظر دیگری در این مورد دارند با اینکه فواید ورزش کردن برای سلامت غیرقابل انکار است، اما این کار به تنهایی نمی‌تواند باعث کاهش وزن شما شود. برای آنکه بهتر متوجه موضوع شوید، کافی است بدانید سوزاندن کالری‌های موجود در یک پیتزای متوسط نیاز به یک ساعت دوچرخه‌سواری با شدت بسیار بالا دارد. همچنین اگر فردی در دوی ماراتن به مسافت 41 کیلومتر شرکت کند، فقط 2600 کالری انرژی می‌سوزاند و با این کار فقط 300 گرم از چربی‌های بدنش آب می‌شود.اما از آنجایی که بسیاری از مردم فکر می‌کنند ورزش کردن برای کاهش وزن کافی است، بعد از پایان فعالیت بدنی هرقدر که می‌خواهند غذاهای شیرین و پرچرب می‌خورند.تحقیقات روی افرادی که بیش از 13 کیلوگرم از وزن خود را کاهش داده و بیشتر از یک سال این وزن را حفظ کرده‌اند نشان می‌دهد بیش از 90 درصد از آنها هر روز به مدت یک ساعت تمرین می‌کردند. مطالعات بیشتر نشان می‌دهد اگر فردی می‌خواهد با ورزش کردن وزن خود را کاهش دهد، باید در هفته حداقل 300 دقیقه فعالیت بدنی داشته باشد. این در حالی است که بسیاری از ما در بهترین حالت سه نوبت در هفته ورزش می‌کنیم که زمان آن به زحمت به 60 دقیقه می‌رسد.

 

3
زیاد جوش می‌زنید؟ مقصر موبایل‌تان است

اگر از درمان جوش‌های خود نتیجه نمی‌گیرد، بهتر است استفاده از تلفن همراه را کاهش دهید. تحقیقات نشان می‌دهد روی سطح موبایل‌ها موجودات زنده بسیار کوچکی زندگی می‌کنند که هنگام تماس با پوست صورت، احتمال ابتلا به آکنه را افزایش می‌دهند. برای بررسی این موضوع دانشمندان از روی سطح موبایل چند خانم نمونه‌برداری کردند و آنها را در محیط آزمایشگاهی قرار دادند. دمای محیط آزمایشگاه روی 35 درجه تنظیم شد که تقریبا معادل با دمای بدن انسان است. بعد از 3 روز میکروب‌هایی در نمونه‌ها رشد کردند که در صورت ورود به داخل بدن می‌توانستند به راحتی آن را دچار عفونت کنند. به اعتقاد دانشمندان این موضوع می‌تواند دلیل بیشتر بودن تعداد جوش‌های صورت در نواحی اطراف گونه و دهان را توضیح دهد، زیرا این قسمت‌ها بیشتر در تماس با تلفن‌های همراه قرار دارند.

البته برطرف کردن این مشکل راه‌حل بسیار ساده‌ای دارد. کافی است با استفاده از یک پنبه آغشته به الکل سطح تلفن همراه خود را تمیز کنید. همچنین استفاده از هدفون‌ها می‌تواند به دور ماندن تلفن‌های همراه از پوست و پاکیزه ماندن آن کمک کند. آزمایش‌ها نشان می‌دهد تعداد باکتری‌های روی سطح تلفن همراه 10 برابر بیشتر از تعداد باکتری‌های موجود در سطح دستشویی‌های عمومی است.

4

قرص‌های  روغن ماهی سرطان می‌آورند

قبلا تصور می‌شد استفاده از قرص‌های روغن ماهی فواید زیادی برای سلامت دارد، اما به تازگی محققان متوجه شدند این قرص‌ها خطر ابتلا به سرطان پروستات از نوع پیشرفته و کشنده را تا 70 درصد افزایش می‌دهند . بعضی مردم در هر روز چند بار از این قرص‌ها استفاده می‌کنند اما مصرف قرص‌های روغن ماهی فقط یک یا دو بار در طول هفته مجاز است.

در بسیاری از تبلیغات ادعا شده مصرف قرص‌های امگا 3 خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته را کاهش داده، از آرتروز پیشگیری می‌کند و باعث افزایش قدرت مغز می‌شود. اما به‌تازگی محققان متوجه شدند افرادی که دارای مقادير زياد امگا 3 در خون خود هستند با احتمال 71 درصد بیشتر به تومور سرطان پروستات غیرقابل درمان دچار می‌شوند. هنوز هیچ مدرکی که نشان دهد استفاده از مکمل‌های غذایی برای سلامت بدن مفیدند پیدا نشده است، اما از سوی دیگر هر روز شواهد بیشتری پیدا می‌شود که نشان می‌دهد مصرف این مکمل‌ها می‌تواند برای بدن مضر باشد.

به اعتقاد متخصصان تغذیه مصرف 3 یا 4 وعده ماهی در طول هفته برای تامین امگا 3 مورد نیاز بدن کافی است و دیگر هیچ نیازی به خرید قرص‌های مکمل وجود ندارد. به نظر می‌رسد افزایش بیش از حد امگا 3 موجود در خون می‌تواند باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن انسان و آسیب رسیدن به DNA بدن شود.

قبل از امتحان یک لیوان آب بخورید!

اگر در یافتن پاسخ یک سؤال مشکل دارید، نوشیدن یک لیوان آب می‌تواند بهترین کار ممکن باشد. تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد نوشیدن یک لیوان آب 14 درصد توانایی مغز را افزایش می‌دهد. زمانی که شما تشنه هستید، فعالیت قسمتی از مغز محدود به این می‌شود که مرتب به بدن شما دستور نوشیدن آب را بدهد. اما بعد از مصرف آب این قسمت از مغز آزاد شده و می‌تواند به کارهای دیگر برسد.در یک تحقیق دانشمندان از 34 زن و مرد خواستند در یک امتحان فکری شرکت کنند. هنگام برگزاری امتحان از هر کدام از این افراد پرسیده شد که آیا تشنه هستند یا خیر.

با انجام این کار مشخص شد افرادی که احساس تشنگی نمی‌کنند با سرعت بیشتری می‌توانند به سؤالات جواب بدهند و میزان پاسخ‌های درست آنها هم بیشتر است. اما افراد تشنه علاوه بر آنکه زمان بیشتری برای پاسخ دادن به سؤالات احتیاج داشتند، پاسخ‌های اشتباه آنها هم بیشتر از حد معمول بود. قبلا هم مطالعات اثبات کرده بود کودکانی که قبل از امتحان یک لیوان آب می‌نوشند نمرات بهتری کسب می‌کنند. به اعتقاد دانشمندان نرسیدن آب به سلول‌های خاکستری موجود در مغز می‌تواند آنها را کوچک‌تر کرده و قدرت مغز را کاهش دهد. 90 دقیقه فعالیت بدنی و تعریق شدید می‌تواند قدرت مغز را به اندازه یک سال پیر شدن کاهش دهد. اما با نوشیدن یک یا دو لیوان آب مغز به سرعت به حالت طبیعی باز می‌گردد.

شادترین دوران عمر چه زمانی است؟

اگر میانسال هستيد و حس می‌کنید احساس ناامیدی زندگی‌تان را فرا گرفته نگران نباشید، 10 یا 20 سال دیگر همه چیز به روال عادی باز‌می‌گردد! تحقیقات نشان می‌دهد میزان رضایت از زندگی در سنین 23 و 69 سالگی به اوج خود می‌رسد. بسیاری از مردم در ابتدای دوران جوانی آینده را روشن می‌بینند و تصور می‌کنند موفقیت‌های بسیاری در زندگی خود به دست خواهند آورد، اما با فرا رسیدن سختی‌های زندگی به‌تدریج خوش‌بینی‌های آنها کاهش پیدا می‌کند و تا 55 سالگی میزان شادی و رضایت آنها از زندگی به کمترین حد خود می‌رسد.

بعد از 55 سالگی دوباره احساس رضایت از زندگی افزایش پیدا می‌کند و در 69 سالگی به بیشترین حد خود می‌رسد. مطالعات قبلی هم نشان داده بود میزان رضایت از زندگی در سنین جوانی و سالمندی بیشترین حد ممکن را دارد و در عوض در دوران میانسالی به کمترین میزان خود می‌رسد. این یافته‌ها بعد از انجام تحقیقات در بیش از 50 کشور جهان انجام شده که هر کدام دارای وضعیت اقتصادی و اجتماعی متفاوتی بودند. محققان این الگوها را در حیوانات هم مشاهده کردند و متوجه شدند حتی میمون‌ها هم افسردگی در دوران میانسالی را تجربه می‌کنند.

صبحانه نخورید، سکته می‌کنید

مردان و زنانی که روز خود را بدون خوردن صبحانه آغاز می‌کنند، با احتمال 27 درصد بیشتر از دیگران ممکن است دچار حمله قلبی شده و جان خود را از دست بدهند. افرادی که صبحانه نمی‌خورند بیشتر از دیگران دچار فشار خون بالا، دیابت، چاقی و کلسترول بالا می‌شوند و به همین دلیل هم احتمال ظاهر شدن بیماری‌های قلبی در آنها بیشتر است.

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که صبحانه نمی‌خورند معمولا مجرد هستند و در سنین نوجوانی و جوانی به سر می‌برند، اما در عوض افراد متاهل توجه بیشتری به این وعده بسیار مهم غذایی دارند. خوردن صبحانه باعث می‌شود میزان تمایل به مصرف میان‌وعده‌ها کاهش پیدا کرده و به این ترتیب از افزایش وزن پیشگیری شود. چندی پیش کارشناسان علوم تغذیه‌ای اعلام کردند تخم‌مرغ بهترین غذا برای وعده صبحانه است. تخم‌مرغ بیش از هر غذای دیگری در وعده شما را سیر نگه داشته و انرژی لازم را برای شروع یک روز کاری فراهم مي‌کند. مصرف غذای سنگین هنگام صبح سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد و سرعت سوختن چربی‌های ذخیره شده در بدن را بیشتر می‌کند. هرقدر وعده صبحانه سنگین‌تر و وعده‌های ناهار و شام سبک‌تر باشد به همان اندازه احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی هم کاهش پیدا می‌کند.