benefits_600x450

در فصل تابستان که  آب و هوا گرم است و میوه ها زودتر خراب می شوند  از سوی دیگر  نگهداری میوه های  خوش طعم و سبزیجات فصلی یک  هدیه است ولی نگه داشتن آنها مشکل است. متاسفانه پس از چند روز  بیشتر سبزی ها خراب، شده و انواع میوه ها خراب می شوند. خوشبختانه با کمی دقت زیاد، با بکارگیری شیوه های  نگه داری میوه، سبزی و انواع توت ها می توان ماندگاری آنها را زیاد کرد. در این بخش شما را با 9 میوه و سبزی و شیوه نگهداری آنها آشنا می کنیم.

انواع توت ها: شستشو با سرکه

قبل از اینکه شما آنها را در یخچال جاسازی نمایید توت فرنگی، تمشک و دیگر انواع توت ها را با ترکیبی از سرکه و آب ( نسبت 1 به 3 ) بشویید. این ضد عفونی بر ضد قارچ است و می تواند یک هفته عمر مفید میوه را طولانی تر کند. سپس با آب بشویید و به طور کامل خشک کنید.

lettuce_store

کاهو: استفاده از حوله کاغذی

اگر کاهو را کمی بیش از حد برای سالاد خود آماده کرده اید؟ برای ذخیره، برگ مانده را در یک کاسه ریخته با یک حوله کاغذی در بالا و سپس با بسته بندی های پلاستیکی مهر و موم کنید رطوبت حوله، همان چیزی است که سبب قهوه ای رنگ برگ کاهو می شود زمانی که حوله مرطوب می شود حوله را جایگزین کنید. ترفند دیگر اینکه: یک خط تیره از نمک را روی برگ ها بپاشید زیرا رطوبت اضافی را بیرون می کشد.

avocado_600x450

آووکادو: فشار آب لیمو

آووکادو حاوی آنزیمی است که وقتی در معرض اکسیژن قرار گیرد رنگدانه قهوه ای تولید می کند و همین دلیل است که آووکادو خیلی زود پس از ذخیره غیر اشتهاآور می شود. برای جلوگیری از این مشکل، می توانید لیمو و یا آب لیمو ترش را روی آن فشار دهید اسید سیتریک برای حداقل یک روز از قهوه ای شدن جلوگیری می کند. شما همچنین می تواند برش های آووکادو را با تکه های زیادی از پیاز ذخیره کنید.

carrots_600x450

هویج: نگهداری با آب

ابتدا برگ های هویج را جدا نمایید ( برگ می تواند مواد مغذی هویج را از ریشه بیرون بکشد ) هویج با رطوبت بهتر می ماند بنابراین آنها را در یک ظرف پر از آب ریخته و با بسته بندی های پلاستیکی مهر و موم نمایید و در یخچال ذخیره نمایید.

lemon1_600x450

لیمو: از برش و نصف کردن لیمو اجتناب کنید

اگر شما فقط یک فشار از آب مرکبات را برای دستور غذایی یا نوشیدنی نیاز دارید یک سوراخ با چنگال یا سیخ ( به جای برش و نصف کردن ) به لیمو بزنید. به این ترتیب، شما می توانید با فشار بدون خشک شدن کل لیمو آن مقدار که نیاز دارید مصرف نمایید.

onion

پیاز: قرار دادن در جوراب شلواری

جوراب شلواری مانند مواد مش اجازه می دهد تا فقط هوا به اندازه کافی به سبزیجات برسد و کمک می کند که آنها تازه بمانند پیازها را یکی یکی داخل جوراب شلواری زنانه گذاشته و بین هر پیاز یک گره بزنید و بعد آن را آویزان کنید تا بیشتر بماند البته از جوراب شلواری نو استفاده کنید.

potato_water

سیب زمینی: نگهداری با سیب

سیب گاز اتیلن تولید می کند که می تواند سیب زمینی را برای بیش از هشت هفته تازه نگه دارد. لذا برای چند هفته با  جوانه های خداحافظی کنید.

سیب: برش سیب را در آب نمک خیس کنید

باقیمانده سیب که برای یک میان وعده یا سالاد قطعه قطعه کرده اید. باقی مانده برش های سیب را برای جلوگیری از اکسیداسیون ( نباید بیشتر از ½ قاشق چای خوری نمک در هر لیتر آب بریزید زیرا طعم میوه را تغییرمی دهد ) در یک کاسه آب نمک سرد وارد کنید و پس از پنج دقیقه، برش ها را خشک کرده و در کیسه پلاستیکی مهر و موم شده در یخچال ذخیره کنید.

celery1_600x450

کرفس: را برای نگهداری در فویل آلومینیوم قرار دهید

وقتی اتیلن در یک کیسه پلاستیکی به دام افتد باعث از دست دادن رطوبت شده و فساد سریع تر رخ می دهد لذا بر خلاف کیسه های پلاستیکی، فویل سبب فرار گاز اتیلن هورمون رسیدن میوه می شود. حتی تا 4 هفته می توانید کرفس را به این روش در یخچال نگهداری کنید.