2

در هر جایی کامپیوتر وجوددارد و برخی از ما مجبوریم  بیشتر از 12 ساعت را با  این وسیله سپری کنیم. استفاده از کامپیوتر خیلی برای چشم زیان آور است و سبب  کاهش دید چشم و بیماری های چشمی دیگر می شود. امروز در این بخش درباره  این موضوع بحث می کنیم. چکار کنیم که چشم هنگام کار با کامپیوتر اذیت نشود.

تقریبا تمام قسمت های زندگی شما با کامپیوتر عجین شده است. کامپیوترها همه جا هستند و بعضی از ما مجبوریم روزی 12 تا 14 ساعت جلوی صفحه کامپیوتر بنشینیم. این کار برای چشمانتان خیلی مضر است و باعث خستگی، قرمزی، خارش چشم ها و بدتر شدن تدریجی دید چشم می شود. بهترین کار برای جلوگیری از چنین علائمی دور ماندن از کامپیوتر است که این کار به خاطر دلایل زیادی برای تعدادی از افراد غیرممکن است. با این حال شما با استفاده از راهکارهای ساده می توانید هنگام کار با کامپیوتر از چشمانتان محافظت کنید:
1. محیط کار خود را به طرز صحیحی سازمان دهی کنید…. نور محل کار را چک کنید. مطمئن شوید در اتاق تاریک کار نمی کنید. کامپیوتر خود را جایی قرار دهید که تشعشع، بازتاب یا سوسو زدن نور اذیتتان نکند. بهترین فاصله را از صفحه مانیتور داشته باشید و آن را حفظ کنید. فراموش نکنید مانتیور باید کمی پایین تر از خط افق دید شما قرار گیرد. باید صفحه مانتیور را کمی به سمت مخالف خود کج کنید. مطمئن شوید که کنتراست صفحه مانیتور به درستی تنظیم شده باشد. صفحه مانیتور را از کثیفی و اثر انگشت پاک کنید. اگر علامت های روی صفحه یا نشانه های درون یک متن را نمی توانید ببینید، آنها را بزرگ تر کنید.
2. ورزش های چشمی انجام دهید… این کار به نظر عجیب و پیچیده می آید، اما به طور قطع راحت بوده و زمان زیادی از شما نمی گیرد. علاوه براین شما می توانید تمرین های چشمی را هرجایی که بخواهید مثل محل کار انجام دهید.
3. با دست چشم ها را لمس کنید…این مورد یک نوع تکنیک یوگا برای کمک کردن به استراحت سیستم عصبی است و دید چشم را حفظ می کند. کف دست هایتان را بهم بمالید تا وقتی بین دست هایتان احساس گرما کنید. سپس چشم های خود را با کف دست ها بپوشانید. مطمئن شوید که دست ها بر روی پیشانی روی هم بیفتند. آرام باشید. تا زمانی که می توانید در این حال بمانید اما حداقل زمان 30 ثانیه باشد. بهترین مقدار زمان 4 دقیقه است، اما اگر احساس می کنید لازم است زمان را طولانی تر کنید این کار را بکنید. توصیه می شود هنگام این تمرین به چیزی که شادتان می کند فکر کنید.4. بین کارتان وقفه ایجاد کنید… کارتان اهمیتی ندارد از آن مهم تر دید چشمتان است. پس هر نیم ساعت یا هر یک ساعت کار یک وقفه ایجاد کنید (اما هرقدر این استراحت بیشتر باشد بهتر است). هر نیم ساعت 5 دقیقه و هر 1ساعت 10 دقیقه استراحت کنید. به یک شیء در فاصله دور بنگرید، یا اگر امکان دارد بلند شوید و چند دقیقه ای در اطراف بگردید.
5. زیاد پلک بزنید… وقتی افراد برای مدت زمان طولانی به چیزی (مثلا مانیتور) زل زده اند، به ندرت پلک می زنند و این باعث سوزش و خشک شدن چشم می شود. پس وقتی با کامپیوتر کار می کنید بیشتر پلک بزنید.
6. از قطره های چشمی استفاده کنید… قطره های چشمی برای مرطوب تر کردن چشم هایتان در زمانیکه فراموش کرده اید پلک بزنید و چشمانتان بیش از اندازه خشک شده اند عالی هستند. اگر چشم هایتان پیش از این سوزش داشته می توانید از قطره ها استفاده کنید (با یک دکتر مشورت کرده تا تشخیص دهد چه قطره ای برایتان مناسب است).
این دستورها در محافظت از چشمانتان هنگام کار با کامپیوتر واقعا مفید هستند.  اما حتی اگر از این دستورها استفاده کنید باز هم باید حداقل هر شش ماه یکبار برای چک کردن سلامت چشمانتان به دکتر مراجعه کنید.
منبع=http://www.ileev.com