p39-4f3d434bd29d9-1

حمام یکی از پراستفاده ترین مکان های منزل است و محیطی برای تفکر و احساس آرامش و راحتی که بهتر است از رنگ های ملایم و دلپذیر برای آن استفاده شود.

حمام باید در ارتباط نزدیک با  اتاق خواب  بوده ویا از طریق در مجزا با اتاق خواب ارتباط مستقیم داشته باشد . در حمام ،باید به دلیل ترشح فراوان آب ،از جنس مناسب و ضد آب باشد . مسئله ایزولاسیون در قسمت کف حمام از اهمیت فراوانی برخوردار است و باید دقت فراوانی نسبت به آن مبذول داشت . اصولا سقف حمام باید کوتاه باشد برای این منظور معمولا از سقف کاذب استفاده می شود . کوتاه بودن سقف حمام به دو دلیل لازم وضروری است، اول اینکه گرم کردن حمام آسان باشد و دوم اینکه باعث پوشش لوله های مربوط به حمام شده که در هنگام خرابی و پوسیدگی آن ها بسیار کار آمد است .

وجود نور وپنجره در حمام،به دلیل انجام عمل تهویه و خروج بخار و …،یکی از ملزومات مهم حمام می باشد . حمام برعکس توالت نیاز به وسایل گرمازا دارد .

میزان ارتفاع ،فاصله و محل قرار گرفتن صابون و شامپو از دوش اهمیت زیادی دارد .

وان در اشکال و اندازه های مختلف ساخته شده است . جنس وان معمولا از چوب ،فلز چدن و پلاستیک است . بهترین نوع وان ،نوع فلزی آن می باشد که البته این نوع ،علاوه بر گران بودن ،در مقابل سرما و گرما نیز انعطاف ندارد . نوع پلاستیگی آن زنگ نمی زند ؛اما عیب آن این است که چون آب بندی در اطراف آن صورت نمی گیرد، معمولا با مقاومت کم پلاستیک و تحریک مصرف کننده ،از نظر ریزش آب مشکل بوجود می آید.

وقتی در حمام به اتاق خواب باز می شود ،استفاده یک ترکیب رنگ مناسب ضروری است .  آبی  های قدرتمند و آبی  سبز  ها کمک می کنند عبور از فضای آرام بخش اتاق خواب به پناهگاهی خنک جهت استحمام ممکن شود .

باز کردن در حمام به دیگر مناطق خانه غیر از اتاق خواب ایده ی جسورانه ای است . اما می تواند به سادگی با استفاده از دیوارهای جداکننده ،بلوک های شیشه ای یا درهای کشویی انجام پذیر باشد .

تعیین رنگ مناسب برای حمام از نکات مهم می باشد . لذا در ادامه چند رنگ مناسب به شما پیشنهاد می نمائیم .

بنفش آرام بخش حمام ها

بنفش  رنگی است که با خلاقیت ،تخیل ، شکوه و جلال مرتبط است . در اشکال کم رنگ تر با تمدد اعصاب و محیط های آرام بخش ارتباط دارد . از نیلی سیر تا آبی کمرنگ ،همگی به آبی های آرام بخش شبیه اند اما مقدار گرمای اضافه ای در بنفش پیدا می شود ؛ این خصیصه، بنفش را به یکی از بهترین رنگ ها برای حمام بدل می کند ؛به خصوص حمامی که در آن رنگ های آبی به دلیل هم خوانی مناسب شان به کار گرفته شده باشد . بنفش و مشتقاتش حرارتی اضافی به حمام سرد می آورد .

می توانید کاشی های به رنگ بنفش را با لوازم حمام با پوشش کرم و سفید به کار ببرید . اگر از خوشبو کننده ها استفاده می نمائید بوهای ملایم سنبل ،بنفشه و اسطوقدوس به آسانی با رنگ بنفش پیوند برقرار می سازد و حسی آرام بخش را القا می کند . آرام بخشی این ترکیب به خاطر ویژگی های واضح و اسرار آمیز و رایحه ی ملایمشان بی انتها هستند .

اقیانوس هایی از رنگ آبی برای حمام

آبی رنگ اقیانوس است و رنگی که ما همواره آن را با آب مرتبط می دانیم . به همین دلیل آن را انتخابی عالی برای حمام می دانیم . در چنین فضایی رویاهایتان از تجربه آب تنی را به خاطر می آورید .این رنگ برای مناطقی که دارای آب و هوایی گرم است توصیه می شود . سعی کنید از ترکیب چند آبی الهام شده بوسیله آب برای حمام خنک در آب و هوای گرم یا مکانی با نور خوب استفاده کنید . خوب است از دو پرده متضاد استفاده کنید ؛سیرترین آبی را با سایه ای پرجلوه از فیروزه ای ترکیب کرده با کمی کاشی سفید جذاب طراوت دهید . این سایه های خنک درمان ایده آل بدن های خسته و چشمان کارکرده هستند ،و محیطی خنک ایجاد می کنند .

کاشی هایی به رنگ اقیانوس و آسمان بهترین راه برای ایجاد حس طراوت و روشنی در حمام هستند ؛ در طرحی دیگر می توان از کاشی های دو سه سانتیمتری استفاده کرد و ایجادالگوی امواج اقیانوس یا دیواری درخشان از قطرات باران نمود .

در یک حمام ، بیشتر از هر اتاق دیگر ، درجه حرارت رنگ ها ، نکته بسیار مهمی است که باید حتما به آن توجه داشت . آبی سایه ای خنک ایجاد می کند و رنگی که تیره کننده است باعث می شود فضاها به نظر بزرگ تر و اندکی سردتر بیایند . بنابراین دقت کنید که حمام آبی رنگ شما، به گرمی نورپردازی شده باشد؛ در غیر این صورت نیاز خواهید داشت حرارت را به شکلی افراطی بالا ببرید . در فضاهای خیلی کوچک و تنگ ، بهترین کار استفاده از آبی با حداکثر ظرفیت آن است و اگر آن را کمی سرد احساس می کنید ، آبی را با کمی ارغوانی گرم و زرد روشن تعدیل نمائید . گرما در حمام آبی رنگ می تواند با نور زیاد خورشید یا نورپردازی مناسب و بهتر از همه بوسیله هر دو ایجاد شود . یک پنجره رو به آسمان ،حمام را در طول روز در معرض سیلاب نور قرار می دهد .

آبی رنگ اقیانوس است و رنگی که ما همواره آن را با آب مرتبط می دانیم . به همین دلیل آن را انتخابی عالی برای حمام می دانیم . در چنین فضایی رویاهایتان از تجربه آب تنی را به خاطر می آورید .این رنگ برای مناطقی که دارای آب و هوایی گرم است توصیه می شود

سبز آبی

برای حمامی آرام و آسوده سبزها را با کمی آبی یا سبز دریایی به کار ببرید . این رنگ های دریایی بهترین انتخاب برای حمامی دنج است . مهمترین نکته بر سر استفاده از رنگ های دریایی این است که این رنگ ها به شکل های راه راه یا به صورت های شفافی که اقیانوس را تداعی می کنند در حالت طبیعی به نظر می رسند . استفاده از پرده های آبی سبز با طرح سایه روشن آب ، با حداکثر پتانسیل، خود تصاویر جادویی از اقیانوس ایجاد می کنند ،این ترکیب به خوبی می تواند حمام استاندارد را به بهشتی استوایی تبدیل کند.

سبز لیمویی

سبزلیمویی برای حمام باید با سخاوت و دقت استفاده شود . طراحان اغلب در مورد این رنگ هشدار می دهند ؛ زیرا گاهی اوقات این ترکیب خیلی اسیدی به نظر می رسد؛ اما می توان خاصیت اسیدی رنگ را با نوعی رنگ پایه تعدیل کنید . می توان در حمام یک لیمویی قابل توجه را با نوعی رنگ پودری یا یک سفید کرم رنگ جور کنید، ترکیبی فوق العاده می سازد . در طرحی دیگر می توان ترکیب باورنکردنی سبز اسیدی با آبی روشن را زمینه ای مناسب برای آمیختن لوازم قدیمی و سنتی کرده، با پرده ای مدرن از رنگ سبز برای هماهنگی با رنگ های متضاد لوازم به کار برید.

زردهای درخشان

حمام ها عموما فضای تفکر هستند ! و این گرایش کلی در آن ها وجود دارد که با سبز مایل به آبی خنک ، یا ارغوانی مطبوع ،صورتی یا هلویی رنگ آمیزی شوند . با این وجود در طراحی هیچ قائده کلی وجود ندارد . محیط تاریک یک حمام کوچک نیاز به تابش گرمای اضافی دارد .  زرد  درخشان و نارنجی روشن ترکیبی آتشین ایجاد می کنند که این حمام را گرم می نماید و در نتیجه آرامش و راحتی را در ذهن پدید می آورد .