eat1

بیشتر ما در دوران زندگی  به دفعات دچار  هوس بسیار زیاد برای خوردن غذاهای ناسالم می شویم و فکر می کنیم که اگر از این غذاها بخوریم این  هوس غذایی از بین می رود اما زمانی هم که این نوع غذاها  را می خوریم، باز هم هوس ما برای مصرف بیشتر آنها، همچنان وجود دارد. پژوهشهای علمی نشان می دهند که این هوس های غذایی علائمی هستند که  نیاز بدن ما به بعضی از مواد معدنی خاص هستند.

این مواد معدنی هم در بعضی از مواد غذایی ناسالم و هم در مواد غذایی سالم یافت می شوند اما تفاوت در این است که وقتی که ما از طریق غذاهای ناسالم اقدام به دریافت این مواد معدنی می کنیم، به درستی جذب بدن ما نمی شوند اما اگر از مواد غذایی سالم استفاده کنیم، به شکل بهتری جذب بدن می شوند. بیایید با رابطه بعضی هوس های غذایی و کمبود بعضی از مواد معدنی، بیشتر آشنا شویم.

رابطه هوس خوردن شکلات و کمبود منیزیم

بسیاری از مردم بدون اینکه خودشون هم بدانند، دچار کمبود منیزیم هستند. ما به منیزیم برای ۳۰۰ واکنش بیوشیمیایی در بدن خودمون نیاز داریم. از جمله این واکنش ها می توان به فعل و انفعالات مربوط به آرامش و ریلکس شدن بدن، اشاره کرد. در حقیقت، نام دیگر منیزیم، ماده معدنی آرامش دهنده است. از علائم کمبود منیزیم، اضطراب، زودرنجی، بی خوابی و افزایش فشار خون است. این ماده معدنی در شکلات وجود دارد و به همین دلیل، افرادی که دچار کمبود منیزیم هستند، با خوردن شکلات، احساس بهتری پیدا می کنند و اشتیاق شدید به خوردن شکلات دارند. ما می توانیم کمبود منیزیم رو با منابع سالمتری مثل سبزیجات برگ سبز تیره، دانه ها، مغزها، ماهی و انواع لوبیا، تأمین کنیم. به این ترتیب، اشتیاق ما به مصرف بی رویه شکلات هم کمتر می شود.

رابطه هوس خوردن شیرینی جات و کمبود کروم، کربن، فسفر، سولفور و تریپتوفان

بعد از شکلات، شیرینی جات بزرگترین هوس غذایی بسیاری از افراد به حساب می آید. بیش از پنج نوع کمبود تغذیه موجب افزایش اشتیاق به مصرف شیرینی جات می شود. کروم (که به تنظیم قند خون کمک می کند)، کربن (که یکی از عناصر تشکیل دهنده شکر است)، فسفر (که به تولید انرژی در بدن کمک می کند)، سولفور (که به سم زدایی کمک می کند) و تریپتوفان (که تنظیم کننده ترشح سروتونین در بدن است). بنابراین، بهترین شیوه برای کاهش هوس شیرینی جات، تأمین نیاز بدن به مواد مغذی و بالاخص مواد مغذی نام برده می باشد.

رابطه هوس خوردن کربوهیدرات های تصفیه شده و کمبود نیتروژن

اشتیاق ما به خوردن کربوهیدرات هایی مثل پاستا و نان سفید می تواند از نشانه های کمبود نیتروژن باشد. نیتروژن از ترکیبات مهم و ضروری موجود در اسیدهای نوکلئیک و پروتئین در بدن است و کمبود اون می تواند به سوء تغذیه پروتئین منجر شود. بنابراین، اگر احساس کردید که به شدت هوس کربوهیدرات های تصفیه شده رو دارید، از مواد غذایی نیتروژن دار استفاده کنید. اکثر مواد غذایی حاوی نیتروژن هستند اما به شما توصیه می کنیم که از میوه و سبزیجات به عنوان منبع غنی نیتروژن، کمک بگیرید.

سایر هوس های غذایی

  • اگر هوس شدید به غذاهای چرب دارید، ممکن است که دچار کمبود کلسیم باشید. منابع خوب کلسیم عبارتند از: شیر، پنیر و بروکلی.
  • اگر اشتیاق به خوردن یخ دارید، ممکن است که به کمبود آهن مبتلا باشید. سعی کنید که مواد غذایی غنی از آهن مثل سبزیجات برگ دار، گوشت و سبزیجات دریایی رو در برنامه غذایی خود جای دهید.
  • اگر به خوردن مواد غذایی پرنمک، اشتیاق دارید، شاید دچار کمبود کلراید یا سیلیکون شده اید. سعی کنید که از ماهی، مغزها و دانه ها برای جبران این کمبودها، استفاده کنید
  • منبع : yeka.ir