P_febrile-seizures1

تبی که بالا باشد احتمال ایجاد تشنج در کودک را افزایش می دهد و باید کنترل شود چون در صورت ایجاد تشنج آسیب های جدی به مغر کودک وارد می کند.

یک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: از هر 100 کودکی که از نظر تکاملی سالم هستند بین 2 تا 5 درصد دچار تب تشنجی ساده می‎شوند.

دکتر ساسان ساکت افزود: شایع‎ترین بیماری‌های مغز و اعصاب تشنج است. تشنج هنگامی روی می‏‎دهد که گروهی از سلول‎های عصبی مغز ناگهان به صورت همزمان با یکدیگر ولی غیرطبیعی و کنترل نشده شروع به ارسال پی در پی پیام‎‏های الکتریکی کرده و باعث اختلال موقت در مغز شده و سبب ایجاد علائم گوناگونی در فرد می‎شود.

این پزشک ادامه داد: صد درصد موارد بیماری ژنتیکی است و اختلال در ساختار و ساختمان بافت مغز زمینه ژنتیک -، متابولیک دارد و مصرف برخی از مواد و داروها در دوران بارداری توسط مادر از علل این بیماری است. در بیشتر موارد علیرغم انجام آزمایشات ژنتیکی و متابولیک هیچ دلیلی برای این بیماری وجود ندارد.

این متخصص اطفال، کودکان و نوزادان با اشاره به اینکه این بیماری رنج سنی خاصی ندارد چرا که یک نوزاد در روز اول تولد تا یک نوجوان 18 ساله می‎تواند دچار این حملات شود، بیان کرد: چنانچه یک نوزاد یک روزه تا 28 روزه دچار تشنج شد باید به فوق تخصص نوزادان و از 29 روزه تا پایان 18 سالگی باید به فوق تخصص اطفال مراجعه کنند.

این استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: شایع‎ترین محدوده سنی این بیماری بین 6 تا 60 ماهگی است که به دنبال بالا رفتن تب کودک دچار تشنج می‌شود.

وی با بیان اینکه از هر 100 کودکی که از نظر تکاملی سالم هستند بین 2 تا 5 درصد دچار تب تشنجی ساده می‎شوند، یادآور شد: چنانچه فردی دچار تشنج شد و این فرد یک اختلال ساختمانی مغزی داشته باشد باید یک سری تدابیر اندیشیده شود تا از تشنج‎های بعدی پیشگیری کنیم.

ساکت گفت: چنانچه کودکی بین سنین 5 تا 60 ماهگی قبلا یک بار تشنج کرده باید به منظور پیشگیری از حمله مجدد تحت درمان داروهای ضد تشنجی خوراکی قرار گیرد.

این استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه پرخوابی، بویژه کم‎خوابی، خستگی شدید، فشارهای روحی منجر به تشدید تشنج می‎شود، اضافه کرد: استفاده برخی داروها مانند تئوفیلین منجر به کاهش آستانه و افزایش احتمال تشنج می‎شود.

وی اظهار کرد: چنانچه یک فرد حتی دچار یک تشنج ساده شود و هیچ عامل خطر همراه نداشته باشد (نداشتن زمینه خانوادگی، طبیعی بودن نوارمغز، طبیعی بودن نتیجه تصویربرداری) والدین باید در هنگام تب، سینوزیت، سرماخوردگی و… علاوه بر کنترل تب ازداروهای ضد تشنجی خاص زیر نظر متخصص اطفال برای جلوگیری از تشنج استفاده کند.