diabetes-control

کانون غذا و داروی آمریکا یک نرم افزاری در زمینه  پزشکی  برای کنترل میزان قند خون بدون نیاز به گرفتن خون از نوک انگشتان  ابداع کرد.

این نرم افزار یا Appپزشکی که توسط شرکت Dexcom Incارائه شده و بروی گوشی های هوشمند نصب می شود به بیماران دیابتی اجازه می دهد مقدار قند خون خود را در زمان واقعی بطور ایمن و خودکار با پزشک خود به اشتراک گذارند.

این دستگاه بدون سوزن حامل یک حسگر است که بسیار شبیه به یک سیم می باشد و در زیر پوست کار گذاشته می شود. این حسگر اطلاعات را بصورت مداوم به یک مانیتور خارجی که نرم افزار بروی آن نصب شده است (گوشی هوشمند) انتقال می دهد. به این ترتیب مقدار قند خون بیماران می تواند توسط پزشک یا متخصصان مراقبت های بهداشتی که دارای این برنامه بروی تلفن هوشمند خود هستند، دریافت و بررسی گردد.

در حالیکه برنامه های مشابه ای در حال حاضر در بازار وجود دارد اما این برنامه که کار شرکت Dexcim Incمی باشد اولین برنامه ایست که مورد تأیید FDAقرار گرفته است و انتظار می رود از سوی بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 مورد استقبال قرار گیرد.

آلبرت گوتیزر مدیر دفتر تشخیص های آزمایشگاهی و سلامت رادیولوژیک سازمان غذا و داروی آمریکا می گوید: جامعه دیابت مشتاقانه در انتظار این فن آوری خلاقانه بود، بخصوص مراقبت کنندگان از کودکان مبتلا به دیابت که نیاز به نظارت از راه دور بر مقدار قند خون کودکان داشتند، از این فن آوری استقبال قابل توجهی خواهند کرد.

این نرم افزار از طرف FDAبه عنوان نرم افزار دارای “خطر کم تا متوسط” تایید شده است. انتظار می رود شرکت های دیگر به طراحی نرم افزارها و برنامه های مشابه در آینده اقدام کنند. این نرم افزار نشان داد که چگونه تکنولوژی پزشکی می تواند چشم انداز دیابت را متحول سازد.

منبع : diabetestma.org