Breathing-And-Relaxation-Techniques

چگونه درمواقع استرس و پریشانی به  آرامش برسیم و نگرانیمان را کنترل کنیم با چه راهکارهایی این امر امکانپذیر است؟

اغلب افراد هنگام مواجهه با استرس نمی‌دانند چگونه خود را آرام کنند و معمولا با احساس شرمندگی، خود را سرزنش می‌کنند.
زمانی که فرد دچار استرس و نگرانی می‌شود،‌ هجوم افکار منفی، اجتناب‌ناپذیر و رهایی از آن به شدت دشوار است.
به گزارش دکترسلام به نقل از سای‌سنترال، کارشناسان بسیاری از  ابزارها و تکنیک‌های موثر در  مدیریت استرس را پیشنهاد کرده‌اند که در  ادامه به برخی   نمونه‌های موثر و  کاربردی آنها اشاره می‌کنیم:

١-تنفس عمیق
نخستین تکنیکی که هنگام رویارویی با استرس می‌توانید  انجام دهید، تنفس عمیق  است. درواقع تنفس عمیق شکمی یک تکنیک قدرتمند و  واقعا موثر در کاهش استرس  است چرا که واکنش‌های مثبت بدن را فعال می‌کند و  واکنش‌های عصبی ناشی از  نگرانی‌های مختلف را متوقف می‌سازد.
٢-پذیرفتن نگرانی
به‌خاطر داشته باشید که استرس تنها یک حس و پاسخ احساسی بدن است و شما  باید  آن را بپذیرید چرا که نپذیرفتن آن اغلب شرایط را حادتر می‌کند.  پذیرفتن  نگرانی به هیچ عنوان به معنای دوست داشتن این احساس منفی نیست  بلکه با  پذیرش واقعیت به بهتر شدن شرایط کمک می‌کنید و در واقع انگیزه شما  برای  بهبود حالتان و استفاده از تکنیک‌های درمانی بیشتر و واقعی‌تر  می‌شود.
٣-کنترل ذهن
تعدادی از حملات قلبی به دنبال ترس‌ها و  رویدادهای استرس‌زا رخ می‌دهند. پس  اجازه ندهید ذهنتان کنترل بدن شما را  به‌عهده بگیرد بلکه شما با کنترل ذهن  می‌توانید سلامت بدن خود را مدیریت  کنید.
٤-زیر سوال بردن تفکرات منفی
زمانی که افراد دچار استرس  می‌شوند با تفکرات عجیبی روبه‌رو می‌شوند که این  تفکرات، استرس را تشدید  می‌کنند. پس به‌خاطر داشته باشید که این حالت یک  وضع فاجعه‌بار نیست و از  خودتان سوالات زیر را بپرسید:
-آیا این نگرانی‌ها منطقی است؟
-چقدر احتمال دارد این نگرانی‌ها در واقعیت اتفاق بیفتند؟
-اگر اتفاق بدی هم رخ دهد تا چه حد ارزش نگران شدن دارد؟
-آیا این اتفاق واقعا منفی است یا فقط تصور من اینگونه است؟
٥-کمک گرفتن از تصاویر ذهنی آرامش‌بخش
مدیتیشن یا مراقبه با تصاویر ذهنی آرامش‌بخش، شما را سریع‌تر به آرامش   می‌رساند. خود را در کنار دریا و فضاهایی که دوست دارید و آرامش‌بخش هستند،   تصور کنید تا شدت این استرس‌ها را کاهش دهید.
٦-مشاهده به جای قضاوت
هرچه را تصور می‌کنید، می‌بینید و حس می‌کنید، بدون هیچ‌گونه قضاوتی، فقط مشاهده کنید. این تمرین ذهن شما را آرام می‌کند.
٧-گفت وگوی مثبت درونی
استرس موجب تفکرات و در نتیجه گفت‌وگوی درونی منفی می‌شود. پس به خودتان   جملات مثبت القا کنید. جملاتی که به مدیریت این نگرانی کمک کند.
٨-متمرکز بودن بر لحظه حال
زمانی که افراد دچار استرس می‌شوند معمولا درحال فکر به آینده هستند. به   جای این تفکرات واهی، نفس عمیقی بکشید و به حال حاضر فکر کنید. حتی اگر   رویدادهای جدی درحال رخ دادن باشد، فکر کردن به حال حاضر توانایی شما در   مدیریت کردن شرایط را بهبود می‌بخشد.
٩-ادامه فعالیت‌های عادی به جای فکر کردن
در مواقع نگرانی، کارهایی را انجام دهید که در مواقع عادی انجام می‌دهید چرا که نشستن و فکر کردن به نگرانی، آن را تشدید می‌کند.