images.jpg87686

سوالات بسیار زیادی درمورد برداشت لوزه ها  و عمل کردن لوزه های اطفال در ذهن والدین وجود دارد که در این مطلب درباره آنان توضیحاتی اورده ایم.

محمدرضا شریفیان، با اشاره به اینکه برخی افراد گمان می‌کنند لوزه را نباید عمل کرد، اظهار کرد: برداشتن لوزه سوم ساده و هیچ گونه مشکلی برای ایمنی بدن ایجاد نمی‌کند، اما تا حد امکان از برداشتن لوزه‌های حلقی خودداری می‌شود زیرا در صورت بروز عفونت، کودک دچار تب بالا، گلودرد و بی‌اشتهایی می‌شود.

وی با بیان اینکه لوزه سوم علت خُرخُر شبانه یا تنفس صدادار در کودکان است، در خصوص علائم لوزه سوم در کودکان گفت: کودکانی که دارای لوزه سوم هستند به جای تنفس از بینی، تنفس دهانی دارند بویژه در هنگام خواب که به صورت‌ خُرخُر شبانه ظاهر می‌شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: اگر تنفس دهانی در هنگام خواب شدید باشد، ممکن است دچار وقفه تنفسی بیش از 10 ثانیه شده و موجب تغییر پوزیشن یا پریدن از خواب در کودک شود.

شریفیان تصریح کرد: التهاب یا بزرگی لوزه سوم، تشکیلات لنفاوی است که پشت حلق و زبان کوچک قرار دارد و از حفره دهان قابل مشاهده نیست بلکه با توجه به علائم تشخیص داده می‌شود.

وی عنوان کرد: اگر علت بزرگی لوزه سوم حساسیت یا هر عامل دیگری باشد می‌توان با تجویز درمان طبی، ‌ترکیبات ضد حساسیت خوراکی و اسپری‌های بینی لوزه سوم را کوچک کرد و اگر این درمان جواب نداد، درمان جراحی پیشنهاد می‌شود که هیچگونه خطری ندارد.

این متخصص گوش، حلق و بینی گفت: لوزه سوم معمولا از سن سه تا شش سالگی شروع به رشد می‌کند و در بزرگسالی کوچک می‌شود.

شریفیان با اشاره به عوامل آزاردهنده لوزه سوم نظیرکم‌شنوایی گوش و سینوزیت‌ها درکودکی خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود در صورت مشاهده این عوامل سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنند و با توجه به نظر پزشک، درمان طبی را آغاز یا برای جراحی لوزه سوم اقدام کنند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه لوزه سوم الزاما عارضه‌ای‌ ارثی نیست، عنوان کرد: آلرژی از جمله عواملی است که باعث ایجاد لوزه سوم می‌شود که ممکن است زمینه‌ای ارثی نیز داشته باشد