2

آلوپسی آره آتا  از امراض  پوستی است که دراثر ریختن مو در روی پوست سر و در جاهای دیگر بدن بوجود می آید . این مریضی  معمولا” بشکل  لکه های گرد، صاف، کوچک یا بزرگ روی پوست سر بوجود می آید و تا جائیکه کل  موی سر(آلوپسی total) یا تمامی موهای بدن (آلوپسی universal) میریزد ، می تواند بدتر از این هم بشود

این بیماری بطور کلی حدود 2% از کل جمعیت را که تنها بیشتر از 5 میلیون نفر آنها در ایالات متحده هستند را دربرمیگرد.معمولا” این بیماری پوستی غیر قابل پیش بینی و دوره ای می باشد. در هر زمان ممکن است مو مجدد شروع به رشد یا ریزش کند و دوره این بیماری در هر فردی متفاوت است.


انواع آلوپسی آره آتا:

آلوپسی آره آتا یک بیماری رایج است ب که در نتیجه از دست دادن مو در روی پوست سر و در نقاط دیگر بدن حاصل می شود. سه نوع آلوپسی آره آتا شناخته شده است:

1- آلوپسی آره آتا

2- آلوپسی آره آتا total

3- آلوپسی آره آتا universal

1- آلوپسی آره آتا:

شایع ترین نوع این بیماری ناشی از اختلالات خود ایمنی (سیستم دفاعی بدن) بوده و ریزش در آن بصورت سکه ای در اندازه های مختلف می باشد

2- آلوپسی آره آتا total:

در آلوپسی آره آتا total تمام موهای سر شروع به ریزش پیدا می کنند

3- آلوپسی آره آتا universal:

نادرترین نوع این بیماری، آلوپسی آره آتا universal می باشد که منجر به ریزش موی پوست سر و کل بدن می شود


 

3
خود ایمنی و آلوپسی آره آتا:

در این بیماری فولیکول های مو در نتیجه حمله اشتباه توسط سیستم دفاعی بدن شخص (سلولهای سفید خون) آسیب می بیند و مانع از رشد مو می شود که این بیماری بعنوان یکک بیماری ناشی از اختلالات سیستم دفاعی بدن شناخته شده است.


درمان آلوپسی آره آتا

در تمام انواع آلوپسی آره آتا ، فولیکول های مو هنگامیکه سیگنال مناسبی دریافت کنند زنده می مانند و آماده برای رشد مجدد مو خواهند شد. در تمام موارد، رشد مجدد مو ممکن است بدون درمان یا پس از سالها صورت گیرد.

در حال حاضر درمان قابل تأییدی از طرف FDA برای انواع آلوپسی های آره آتا، universal وtotal وجود ندارد. با این وجود پزشکان متخصص زیادی سعی در بدست آوردن راهی برای درمان این بیماری هستند.

آلوپسی آره آتا خفیف (سکه ای):

راه های درمانی آلوپسی آره آتا خفیف (سکه ای) وجود دارد (ریزش موی سر کمتر از 50%) اگرچه در حال حاضر درمان قابل قبولی که در همه موارد پاسخ دهد وجود ندارد
1
تزریق کورتیزون:

رایج ترین روش درمان، تزریق کورتیزون به قسمتهای بدون موی پوست است. تزریقات معمولا” توسط یک متخصص پوست که از یک سوزن ریز استفاده می کند ماهی یکبار در پوست و اطراف ناحیه بدون مو انجام می شود. انجام این تزریقها موجب سوزش و درد در محل تزریق شده اما موقتی و پس از خروج از مطب پایان می یابد. اگر موی جدید رشد کرد معمولا” طی 4 هفته نمایان خواهد شد. این درمان از زیاد شدن ناحیه های توخالی جلوگیری می کند. در نواحی تزریق کورتیزون اثرات جانبی کمی حاصل می شود. گاهی اوقات گود شدگی موقتی روی پوست در موضع تزریق ایجاد می شود اما این گود رفتگی معمولا” خود به خود پر می شود

ماینوکسیدیل موضعی:

استفاده هر 2 بار در روز محلول ماینوکسیدیل 5% ممکن است موجب رشد مجدد مو در قسمتهای پوست سر، ابروان و ریش در بیماری آلوپسی آره آتا شود. اگر موی سر بطور کامل رشد کند، درمان متوقف خواهد شد. استفاده از محلول ماینوکسیدیل موضعی 2% به تنهایی در درمان این بیماری موثر نخواهد بود. اگر از کرم کورتیزون 30 دقیقه بعد از ماینوکسیدیل استفاده شود تأثیر بیشتری خواهد داشت. ماینوکسیدیل موضعی، بی خطر، استفاده آسان و فشار خون افراد نرمال را پایین نمی آورد. محلول ماینوکسیدیل موضعی بطور 100% درمان اثربخشی در افراد مبتلا به ریزش مو ندارد.

پماد یا کرم آنترالین (anthralin):

درمان دیگر استفاده از پماد یا کرم آنترالین می باشد. آنترالین از مواد مصنوعی tar-like است که عموما” برای درمان بیماری پسوریازیس استفاده می شد. آنترالین روی نواحی بدون مو روزانه یکبار استعمال می شود و بعد از مدت کوتاهی معمولا” بین 30 تا 60 دقیقه بعد شسته می شود. اگر موی جدیدی رشد کرد ، درمان بین 8 تا 12 هفته ادامه خواهد داشت. آنترالین، بطور موقتی بر روی پوست ایجاد سوزش کرده و پوست تحت درمان قهوه ای کم رنگ یا بی رنگ خواهد شد. پس از استعمال دست ها باید شسته شوند.

آلوپسی آره آتا universal/total :

راه های درمانی کمی برای آلوپسی آره آتای وسیع وجود دارد. (فقدان موی سر بیشتر از 50%)

قرص های کورتیزون:

گاهی اوقات قرص های کورتیزون برای درمان ریزش موی شدید تجویز می شود. استفاده از قرص های کورتیزون خیلی قویتر از تزریق موضعی کورتیزون در پوست است. ضروریست قبل از مصرف قرص های کورتیزون در خصوص عوارض احتمالی آن با پزشک مشاوره کنید. عوارض جانبی قرص های کورتیزون در مبتلایان جوان و سالم قابل تحمل است. بطور کلی قرص های کورتیزون به علت طولانی بودن مدت درمان که سلامتی را تهدید می کند توسط افراد نسبتا” کمی استفاده شده است. با این وجود موی تازه رشد کرده، وقتیکه مصرف قرص های کورتیزون متوقف شود شروع به ریزش می کند.

ایمونوتراپی موضعی:

روش دیگری برای درمان آلوپسی آره آتا وسیع یا universal/total استفاده می شود، ایمونوتراپی موضعی می باشد که منجر به حساسیت خارش می شود که همانند بلوط سمی یا پیچک عمل می کند. تقریبا” 40% از درمان بیماران با ایمونوتراپی موضعی منجر به رشد مجدد موی سر بعد از 6 ماه درمان می شود. آن دسته از کسانیکه موفق به رشد مجدد موی سر شده اند محتاج به ادامه درمان جهت حفظ رویش مو مجدد هستند حداقل تا زمانیکه شرایط به حالت سابق برنگردد. ممکن است محل خارش بخصوص در زیر گلاه گیس تحریک شود. این درمانها در اکثر نقاط آمریکا در دسترس نیست اگرچه در اوپا و کانادا خیلی زیاد بوده است.

کلاه گیس:

بطورکلی درمان آلوپسی آره آتا پیشرفته زیاد موثر واقع نمی شود (بویژه آلوپسی آره آتا universal/total). برای این منظور یک کلاه گیس مناسب گزینه خوبی برای این سری افراد است. دقت مناسب در انتخاب کلاه گیس باعث می شود که کاملا” طبیعی بنظر برسد. هرکلاه گیس باید کوتاه، کم پشت و سبک باشد. اغلب برای حفظ کلاه گیس بر روی سر نوار دوطرفه مخصوصی که میتوان از فروشگاه ها خریداری و آنرا از داخل به کلاه گیس گره زد استفاده می شود که این تور حتی در طول بازیهای ورزشی، مانع افتادن کلاه گیس از سر می شود.

برای کسانیکه سرشان کاملا” بی مو است کلاه های مناسبی وجود دارد که هر کلاه گیسی را می توان روی آن گذاشت و همچنین کلاه گیس هایی که خود متصل به کلاه های جذبی هستند، وجود دارد.

از ویژگی های کلاه گیس استفاده از مواد اولیه سیلیکونی برای ایجاد یک فضای خالی محکم که راحت و آسان قابل گذاشتن و برداشتن است، می باشد. یک کلاه گیس توخالی مناسب است که بتوان تمام موهای موجود روی سر را تراشید. بطورکلی این کلاه گیس ها خیلی گرانتر از بقیه انواع کلاه گیس می باشد.


آلوپسی آره آتا در کودکان

آلوپسی آره آتا یک مشکل شایع که در بین زنان و مردان در تمام سنین اتفاق می افتد که بیشترمواقع افراد جوان را تحت تأثیر قرار می دهد. آلوپسی آره آتا در هر سنی تجربه متفاوتی دارد و این وضعیت هنگامیکه در دوران کودکی بروز می کند علاوه بر بیمار اعضای خانواده را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. انجمن آلوپسی آره آتا (NAAF) برنامه های زیادی برای تحمل راحت این بیماری در خانواده ای که فرزندشان مبتلا به این بیماری هستند، ترتیب داده است.

کودکان کمتر از 5 سال:

کودکان زیر 5 سال واکنش کمتری به این بیماری نشان می دهند، و طبیعتا” ضربه کمتری هم می خورند. کودک کودکستانی که ظاهرش قابل توجه برای خود و هم سن و سالهایش است سرگرم کاووش در دنیای اطرافش، کسب مهارت و استقلال است. نداشتن مو ممکن است فقط باعث ایجاد ناهنجاری شود. بیشتر هم سن و سالهایش توجه زیادی به ظاهر متفاوت او ندارند.

کودکان بین 6 تا 12 سال:

بین سنین 6 تا 12 سال، کودکان به دنبال کسب مهارت، برقراری ارتباط با دیگران بمنظور کشف دیدگاه و نگرش آنها درباره دنیای متفاوت هستند و اینکه دیگران چه فکری یا چه حسی نسبت به آنها دارند خیلی برای آنها مهم است.

توجه به چیزهایی که دیگران می اندیشند به کودک کمک می کند تا محتاط باشند. همچنین باعث می شود که کودکان اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند.

برای کودکان در سن بلوغ اینکه دیگران در مورد آنها چه می گویند، چگونگی تفاوت آنها با دیگران و آیا دیگران آنها را مسخره می کنند

خیلی نگران کننده است زیرا آنها در این سن درمورد تفاوتهای فردی آگاهی می یابند. متأسفانه آنها بیشتری لطمه را از کسانیکه از آنها تعریف مناسبی برای یک شخص عادی ندارند می خورند.

حتی اگر کودکی از زمان نوزادی مبتلا به آلوپسی آره آتا باشد، اکنون با مشکلاتی جدیدی از سازگاری روبرو می شود. هم سن و سالان مهمترین مهمترین قسمت در زندگی او هستند حتی یک کودک با داشت روحیه ای شاد ممکن است از این بیماری احساس ترس کند با این وجود اگر کودکی حس خوبی نسبت به خود و کارهایی که از آن لذت می برد داشته باشد احتمال اینکه بتواند این مشکلات را با موفقیت پشت سر بگذارد وجود دارد.


درباره ما

ما گروهي از كساني هستيم كه به عارضه آلوپسيا آره آتا (از دست دادن ناگهاني موها) مبتلائيم. ما نيز شايد چون شما سرخوردگيها، انزوا، نگاههاي كنجكاوانه و رفتارهاي ترحم آميز ديگران را تجربه كرده ايم اما همه آنها را پشت سر گذاشتيم و همانند افراد عادي كه چنان تجاربي نداشته اند به زندگي عادي مشغوليم.

مي دانيم كه اگر تجاربمان را با ديگر مبتلايان و بخصوص تازه مبتلايان در ميان بگذاريم مي توانيم به آنان براي گذر سريعتر و راحت تر از مشكلاتيكه گريبانگير آنان است كمك شايان توجهي كنيم.بنابراين با راه اندازي اين وبسايت تصميم گرفتيم كه به اين امر خطير و انساندوستانه همت گماريم.
مخاطب ما نه فقط خود مبتلايان، بلكه خانواده آنان، دوستان و آشنايان فرد مبتلا، جامعه همكاران، همكلاسيها و بطور كلي، جامعه است.

هدف ما:

بازگرداندن مبتلايان به عارضه آلوپسيا آره آتا به صحنه زندگي اجتماعی؛
حفظ آنان در این صحنه؛
کمک به کاهش آلام روحی و روانی آنان و خانواده هایشان؛
افزایش سطح آگاهیهای جامعه برای برخورد صحیح تر با این مسئله و نهايتا”
كمك به كاهش صدمات ناشي از عوارض درماني با گردآوری تجارب مبتلایان است.

ما بر اين باوريم كه

ما بيمار نيستيم ؛
ما فقط موهايمان را بصورت ناگهاني و زودتر از بقيه از دست داده ايم؛
اعتقاد داريم كه براي ورود و حضور موفق در صحنه اجتماع و زندگي هيچ چيز كم نداريم؛
توجه ديگران به فقدان موهاي ما سطحي و موقتي است. توجه ما به اين عارضه نيز نبايد دائمي و مستمر باشد؛
ما به زيبايي هاي ماندگار مي انديشيم و تلاش مي كنيم هم انديشان بسيار بسازيم؛
باور نادرستي است كه تصور كنيم بايد با زندگي قهر كنيم چراكه ما خودِ زندگي هستيم و ما نمي توانيم و نبايد با خود قهر كنيم؛
هيچ كس و هيچگاه هيچ دري را به روي ما نبسته و نخواهد بست، اگر ما خود درها را به روي خود نبنديم؛
و ايمان داريم آفتاب پشت پنجره اتاق همچنان به انتظار ما نشسته است
بیایید بیش از این روشنایی را منتظر نگذاریم.

ما پزشك نيستيم و تظاهر به چنان عملي نيز نمي كنيم. در حوزه تخصصي پزشكان وارد نمي شويم چرا كه چنان صلاحيت و مجوزي نداريم اما در عين حال مايل به ايجاد جامعه اي از نمونه هاي آزمايشگاهي براي پزشكان نيز نيستيم.

بازگشت سلامتي كامل ظاهري به مبتلايان آرزوي قلبي همه اعضاست و به تلاشهاي جامعه پزشكان در اين زمينه ارج بسيار گذاشته و مستمرا” ثمره آخرين تلاشهاي آنان را در اين خصوص دنبال مي كنند اما هدف اين مجموعه كمك به مبتلايان براي درك بهتر واقعيت موجود و برخورد بهتر با اين واقعيت و جلوگيري از ورود صدمات بيشتر به فرد مبتلا و خانواده اوست.

بانيان و مؤسسين چون خود از مبتلايان به اين عارضه هستند حق دارند تجارب درماني خود را با كساني كه مايل به آگاهي از آن تجارب هستند در ميان گذاشته و حمايتهاي معنوي خود را بهر طريق ممكن متوجه آنان سازند.

مي پذيريم كه فعاليت ما فعاليتي نوع دوستانه و رايگان جهت كمك به گروهي از همنوعانمان است كه بدنبال پديداري يك عارضه پوستي، متاسفانه از نظر روحي نيز در معرض آسيبهاي جدي تري قرار گرفته اند.

هركس كه پا به اين مجموعه مي گذارد بايد بداند كه ما تخصصي براي بازگرداندن موهايش به او نداريم اما به تجربه آموخته ايم كه اين عارضه حقير تر از آن است كه ما را از ايفاي نقشهاي مختلفي كه بر عهده مان مي باشد، باز دارد. وظايفي مثل وظايف انساني، خانوادگي، شغلي، تحصيلي يا عاطفي.

ما اينجائيم كه به مبتلايان ديگر بگوئيم از دست دادن موها آخر دنيا نيست، ما با بودن، تلاش و موفقيتهاي خود اين حقيقت را ثابت كرده ايم و شما را هم به اين راه دعوت مي كنيم.

در اين راه ابتدائا”از افراد مبتلا و خانواده آنان و سپس از همه كسانيكه مي توانند ما را در اين مسير ياري رسانند چون آشنايان فرد مبتلا، اساتيد و دانشجويان روانشناسي و روان پزشكي، مشاورين امور خانواده و علوم تربيتي و هركس كه مي تواند بطريقي ما را ياري كند درخواست كمك، مساعدت و همفكري داريم.

منبع-انجمن آلوپسیای ایران