sleep

بله  حقیقت دارد! با رعایت  این موارد ، حتی در هنگام خواب هم می توانیم خودمان را لاغر کنیم. اگر همه  موارد رژیمی را مراعات کنیم ولی کیفیت خواب ما بد باشد، لاغر شدن مشکل خواهد بود. یک پژوهش جدید تایید کرده است که خواب بی کیفیت و کم می تواند تا ۵۵٪ در رسیدن به لاغری موفق نباشیم. خبر خوب اینکه با رعایت  نکات ساده، می توانیم از  شیوه  خواب به لاغری خودمان کمک کنیم.

تریپتوفان بخورید تا بتوانید بخوابید

تریپتوفان نوعی اسید آمینه است که در ترکیب گوشت وجود داشته و اثرات خواب آور دارد. کافیست که یک ران مرغ بدون پوست یا ۱۰۰ گرم گوشت بوقلمون بدون چربی مصرف کنید تا ساعت هایی که در فاز عمیق خواب به سر می برید، افزایش پیدا کند. تحقیقات نشان می دهند که افراد بزرگسالی که هفت تا هشت ساعت از شب رو می خوابند، انرژی کمتری رو از طریق غذا وارد بدن خود می کنند.

آشپرخانه رو پلمپ کنید

بعد از خوردن شام، در آشپزخانه رو پلمپ کنید. حتی اگر در طول روز پرخوری کرده باشید، حداقل از پرخوری شبانه پرهیز کنید. یک روش برای اینکه بعد از شام از خوردن خوراکی و هله هوله پرهیز کنید این است که دندان های خودتون رو مسواک بزنید. خیلی از افراد دیگر حوصله دوباره مسواک زدن رو ندارند و همین به اونها کمک می کند که قبل از خواب و یا نیمه های شب، به یخچال و کابینت ها دستبرد نزنند.

مصرف شیک های پروتئینی در شب

علیرغم نکته قبل و اینکه نباید قبل از خواب از خوراکی های چاق کننده استفاده کنیم اما یک استثنا وجود دارد. بر اساس یک تحقیق در دانشگاه فلوریدا، خوردن یک شیک پروتئینی قبل از خواب یا در وعده شب، متابولیسم رو افزایش می دهد. در این تحقیقات، مردانی که از میان وعده حاوی ۳۰ گرم پروتئین whey یا کازئین استفاده می کردند، نسبت به کسانی که هیچ چیز نخورده بودند، در صبح روز بعد، متابولیسم استراحت بالاتری داشتند. علت این است که پروتئین نسبت به کربوهیدرات یا چربی، حرارت بیشتری رو در حین هضم از خود تولید می کند و در نتیجه متابولیسم رو بالا می برد.

دمای اتاق خواب رو کمی پایین بیاورید

شاید باور نکنید اما کم کردن دمای اتاقی که در اون می خوابید، به کاهش وزن در حین خواب کمک می کند. دمای پایین، باعث می شود که چربی های بدن برای حفظ دمای طبیعی بدن، سوزانده شوند و متابولیسم بدن نیز بدین منظور افزایش پیدا می کند. البته به هیچ وجه توصیه نمی کنیم که اتاق خواب رو به یخچال تبدیل کنید. فقط دما رو در حد معقول، کمتر از حالت عادی نگه دارید. در ضمن خودتون رو تا روی سر لای پتو نپیچید چون باز هم دمای بدن رو بالا می برد و اثر مورد نظر رو نمی گذارد.

از رایحه نعناع استفاده کنید

بعضی از رایحه های خاص باعث می شوند که بزاق دهان و یکسری ترکیباتی که اشتها رو خنثی می کنند، ترشح شوند. از جمله این رایحه ها، رایحه نعناع، موز، سیب سبز و وانیل رو می توان نام برد. بنابراین، اگر شب ها در اتاق خواب، قبل از اینکه بخوابید، شمع با رایحه نعناع روشن کنید، رایحه اون فضا رو پر می کند (در زمان خواب شمع رو خاموش کنید تا آتش سوزی به راه نیندازید). همچنین می توانید چند قطره روغن نعناع رو بر روی بالش خود بچکانید تا رایحه نعناع در فضا بپیچد.

 چراغ ها رو خاموش کنید

قرار گرفتن درمعرض نور، نه تنها مانع از خواب راحت می شود بلکه بر روی افزایش وزن هم تأثیر می گذارد. کسانی که در اتاق تاریک می خوابند، ۲۱٪ کمتر از افرادی که در اتاق روشن می خوابند، در معرض چاقی قرار می گیرند.

 رنگ آبی روشن رو برای دیوارهای اتاق خود انتخاب کنید

البته این موضوع فقط در ارتباط با دیوار اتاق خواب نیست و به طور کلی به رنگ دیوارها مربوط می شود. تحقیقات نشان می دهند که اگر رنگ محیط، قرمز و زرد باشد، اشتها رو تحریک می کند (مخصوصاً رنگ زرد) و بی جهت نیست که رستوران های مک دونالد، برگر کینگ و بسیاری دیگر از فست فود فروشی ها از این رنگ ها در دکوراسیون خود استفاده می کنند تا شما رو ترغیب به خرید بیشتر نمایند. اما رنگ آبی اثر برعکس دارد و اشتهای ما رو کاهش می دهد.

در هنگام خواب، موبایل و آیپد رو از خودتون دور کنید

هر قدر که تعداد وسایل الکترونی که در اتاق خواب خودمون نگه می داریم، بیشتر باشد، احتمال چاق شدن ما هم بیشتر می شود (مخصوصاً در کودکان). هر قدر که مدت زمان بیشتری رو با کامپیوتر به سر ببریم، تحرک کمتری داریم. ضمن اینکه بعضی از تحقیقات حاکی از این هستند که نور این وسایل الکترونی هم ممکن است که تأثیراتی بر افزایش وزن داشته باشد. پس اینگونه وسائل رو در اتاق پذیرایی و هال بگذارید و با خود به اتاق خواب نبرید.

منبع : yeka.ir