193130_696

حتما شما نیز تاکنون مطالب زیادی درباره زالودرمانی شنیده اید. این روش در قدیم زیاد کاربرد داشته و برای جلویری از بیماریها و یا درمان بسیاری از بیماریها از این روش استفاده می شد، ولی بعدا پزشکان امروزی آن را رد کردند. چون بر این باور بودند که زالو درمانی خود میتواند منشا بسیاری از بیماریها باشد. اکنون نظریه پزشکان را در این مورد باهم میخوانیم تا اطلاعات زیادی این زمینه بدست  آوریم.

آیا تا امروز درباره «زالودرمانی» چیزی شنیده‌اید؟ این شیوه در زمان‌های گذشته توسط درمانگران طب سنتی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها یا پیشگیری از ابتلا به آنها مورد استفاده قرار می‌گرفت اما متاسفانه به مرور زمان و با روی کار آمدن طب مدرن این شیوه جایگاه خود را از دست داد و به فراموشی سپرده شد تا سرانجام پس از گذشت سال‌ها مهجوری، این شیوه درمانی دوباره مورد توجه درمانگران مکاتب درمان‌های طبیعی و متخصصان طب مدرن در جهان قرار گرفت و برای درمان بیماری‌های مختلف از آن استفاده شد.  برخی از پزشکان و درمانگران از زالو با عنوان جراح مینیاتوری نام می‌برند که قادر است با ایجاد برش‌های بسیار خفیف و ریز در پوست بدن خدمات درمانی خود را به بیماران ارائه کند. امروزه در بسیاری از کشورهای جهان از زالودرمانی به عنوان یک شیوه کمکی یا مستقل برای تسریع درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود. حتی بسیاری از جراحان پلاستیک و پیوند اعضا از «زالودرمانی» به عنوان یک شیوه درمانی طبیعی برای دریافت پیوند بهتر در اندام‌هایی مانند دست و انگشتان استفاده می‌کنند.

نبايد از زالوها بترسيد

وقتی بیماری برای درمان به درمانگر مراجعه می‌کند و درمانگر طب سنتی شیوه زالودرمانی را به او پیشنهاد می‌کند باید مقدماتی را برای شروع درمان فراهم کند. ما در ابتدای امر توضیحاتی مقدماتی به بیمار می‌دهیم و او را با زالو و چگونگی مکانیسم درمانی آن آشنا می‌کنیم. همانطور که می‌دانید زالو جانور بسیار کوچکی است که ظاهر چندان خوشایندی ندارد به ویژه وقتی بخواهد روی بدن قرار گیرد و روی پوست حرکت کند، بنابراین به بیمار توضیح می‌دهیم تا با این شیوه آشنا شود و راحت‌تر بتواند مراحل درمانی را تحمل کنند چرا که استرس و اضطراب بیمار تاثیر این شیوه درمانی را کاهش داده و در مواردی بی‌اثر می‌کند.

كاربرد بزاق زالو در بيماري‌هاي پوستي

بزاق زالو آنزيم‌هايی دارد كه در پزشكي امروز و سنتي از آن براي بي‌حس كردن موضع استفاده مي‌كنند. در حقيقت زالو پيش از آنكه پوست فرد را بگزد با كمك بزاقش موضع را بي‌حس مي‌كند به‌همين دليل است كه فردي كه قصد زالودرماني دارد هنگام گزش زالو احساس درد نمي‌كند. علاوه بر آنزيم بي‌حسي، بزاق دهان زالو خاصيت ضد التهابي دارد و همين موضوع سبب شده كه درمانگران شيوه‌هاي طبيعي درمان و حتي درمانگران طب مدرن از آن براي درمان التهاب‌هاي پوستي و مفصلي استفاده ‌كنند. ضمن آنكه در بزاق زالو ماده‌اي وجود دارد كه مانند آنتي‌بيوتيك عمل مي‌كند و كارايي زيادي در درمان بيماري‌هاي پوستي مانند انواع جوش‌ها و آكنه‌ها و آبسه‌هاي پوستي دارد. اين ماده كمك مي‌كند آلودگي‌هاي موجود در محل آكنه‌ها و جوش‌ها برطرف شود. همين ماده است كه هنگام گزش زالو موجب مي‌شود محل گزش دچار آلودگي نشود. همه اين مسائل كنار هم موجب مي‌شود از آنزيم‌هاي بزاق دهان زالو براي درمان التهاب‌، تورم و قرمزي ناشي از بيماري‌هاي پوستي استفاده ‌شود.

دكتر زالو و جراحي‌هاي زيبايي

تنها كافي است جست‌وجوي كوچكي در فضاي اينترنت داشته باشيد تا از اخبار و پژوهش‌هايي كه درباره كاربرد زالودرماني در جراحي‌هاي پلاستيك و پيوند عضو وجود دارد باخبر شويد. امروزه در دنيا از زالو درماني براي بهبود جريان گردش خون در موضع جراحي و پيوند اعضا استفاده مي‌كنند. در حقيقت استفاده از زالو به ويژه در جراحي‌هايي كه عضوي پيوند شده ، موجب مي‌شود تا علاوه بر خونرساني و تغذيه بهتر اندام از ايجاد بافت سياه و التهاب‌ در ناحيه جراحي پيشگيري شود. علاوه بر جراحي‌هاي زيبايي، متخصصان طب مدرن براي جراحي و درمان زخم‌ پاي ديابتي نيز از زالودرماني استفاده مي‌كنند و در اين زمينه از مشاوره درمانگران طب سنتي و طبيعي بهره مي‌برند.

طبيعي‌ترين آنزيم ضد انعقاد

زالو در بزاقش آنزيم‌هاي متنوعي دارد كه هر يك از آنها خواص درماني ويژه‌اي دارند. اين بزاق‌ها كه از طريق گزش پوست وارد بدن مي‌شود مي‌تواند اثرات درماني مفيدي را به دنبال داشته باشد. يكي از اين آنزيم‌ها كه امروزه استفاده از آن در ميان پزشكان و متخصصان طب مدرن نيز رايج شده آنزيم هيرودين است. اين آنزيم يكي از قوي‌ترين و موثر‌ترين مهاركننده‌هاي انعقاد خون است كه به صورت طبيعي در اختيار انسان قرار گرفته است. آنزيم هيرودين از جمله آنزيم‌هايي است كه از لخته‌شدن خون در مسير عروق پيشگيري مي‌كند و تزريق آن در موضع موجب مي‌شود جريان گردش خون در آن موضع يا اندام بالا رود. خواص درماني آنزيم هيرودين آنقدر زياد است كه محققان و متخصصان طب مدرن ماده‌اي مشابه آنزيم هيرودين ساختند كه امروزه در بسياري از جراحي‌هاي قلب و زيبايي كاربرد دارد. در حالت طبيعي آنزيم هيرودين با گزش زالو به بدن فرد منتقل مي‌شود. زالو در دهانش 3 آرواره ظريف و كوچك دارد كه با كمك آنها مي‌تواند حفره بسيار ظريفي در پوست ايجاد كند و به اين ترتيب آنزيم هيرودين را به بدن فرد منتقل كند.

مفصل درمانی

يكي ديگر از كاربردهاي اعجاب‌انگيز زالو‌ها خاصيت آنها در تسكين درد و كاهش التهاب‌هاي مفصلي و استخواني است. درمانگران شيوه‌هاي طبيعي درمان به افرادي كه دچار بيماري‌هاي مفصلي و استخواني هستند مثل بيماران مبتلا به آرتروز و آرتريت توصيه مي‌كنند شيوه زالودرماني را تجربه كنند. در اين شيوه زالوها با مكيدن موضع‌هايي كه درمانگر مشخص مي‌كند آنزيم‌هاي ضد درد و ضدالتهاب را به بدن فرد منتقل مي‌كنند كه اين آنزيم‌ها با جريان گردش خون به طور كامل موضع موردنظر را درگير مي‌كند. به اين ترتيب علاوه بر تسكين درد و التهاب‌ها، خستگي و كوفتگي عضلات را مي‌توان با گزش زالوها درمان كرد. در بسياري از متون طب سنتي به اين نكته اشاره شده كه زالودرماني مي‌تواند در بهبود افرادي كه دچار محدوديت حركتي هستند، موثر باشد.

زالودرماني و درمان آب سياه

برخی درمانگران طب سنتی بر این باورند که اگر از شیوه زالودرمانی در ناحیه فک و صورت به صورت مستمر استفاده شود، این کار می‌تواند تاثیر زیادی در پیشگیری از ابتلا به عفونت‌های دندان و لثه داشته باشد. به این ترتیب که افرادی که از این شیوه استفاده می‌کنند در مقایسه با دیگر افراد ایمنی بیشتری نسبت به عفونت‌های دهان و دندان دارند. از طرفی گروهی دیگر از درمانگران معتقدند که استفاده از زالودرمانی در منطقه قلب موجب پیشگیری از سکته‌های قلبی در افراد می‌شود. این موضوع فعلا در حیطه تجربه اساتید طب سنتی و یافته‌های ایشان است و هنوز در جایی به صورت علمی ثبت و ضبط نشده است. شواهدی نیز وجود دارد که در برخی از کشورها برای درمان آب سیاه چشم نیز که به‌دلیل اختلال در شبکه عروقی چشم به وجود می‌آید از انداختن زالو در اطراف چشم استفاده می‌کنند.

هربار فقط 5 سی سی

زالو هر بار که عمل گزش را انجام می‌دهد حدود 5 سی‌سی از خون انسان را می‌مکد. البته به دلیل ترشح مواد ضد انعقاد خون پس از جدا شدن زالو از بدن خونریزی از محل گزش ادامه می‌یابد که در این حالت نیز حدود 15 سی‌سی خون از بدن خارج می‌شود. درمانگران طب سنتی برای پیشگیری از خونریزی در این مرحله از داروهایی طبیعی با منشا گیاهی یا حیوانی استفاده کرده و خونریزی راکنترل می‌کنند.

عوارض احتمالی زالودرمانی

گاهی ممکن است پس از زالودرمانی عوارض بسیار محدودی در بیمار مشاهده شود که البته احتمال بروز آنها بسیار نادر است. با این حال بهتر است از وجود این عوارض پیش از استفاده از این شیوه درمانی آگاه باشید.

• خونریزی زیاد از محل گزش به‌ویژه در شرایطی که تعداد زالوهای استفاده شده زیاد باشد از شایع‌ترین این عوارض است. به عنوان مثال درصورتی که از 20 زالو به طور همزمان استفاده ‌شود مقدار خونی که از بدن بیمار خارج می‌شود ممکن است کم‌خونی ایجاد کند.

• حساسیت به زالو از موارد بسیار نادر ولی محتمل است.

•اگر فردی مبتلا به بیماری باشد که به‌واسطه آن با مشکل انعقاد خون روبه‌رو باشد باید این مسئله را با درمانگر خود حتما مطرح کند.

• زالودرمانی به طور کلی یکی از شیوه‌های درمانی کم‌خطر و کم‌عارضه است. البته باید توجه داشته باشید که خطرات محدود این شیوه درمانی در صورتی که به متخصص متبحر و آشنا به طب سنتی مراجعه کنید قابل کنترل و پیشگیری است.

• برای حفظ سلامت خود بهتر است از دریافت این شیوه درمانی در مراکزی غیر از کلينیک‌های تخصصی طب سنتی یا مراکز درمانی مربوطه خودداری کنید.

منبع-برترین ها