dentures-in-glassبهداشت دهان در هنگام استفاده از دندان مصنوعی بسیار حائز اهمیت است و مراقبت های خاص خود را می طلبد که در این مطلب به برخی از آنان اشاره می کنیم.

یک متخصص بیماری‌های دهان به بیان چگونگی رعایت بهداشت دندان مصنوعی و روش های نگهداری از‌ آنها پرداخت.
دکتر احمد قائم مقامی در گفت‌و‌گو با آنا درباره چگونگی رعایت بهداشت دندان‌های مصنوعی گفت: دندان‌های مصنوعی دارای منافذ فراوانی هستند که احتمال نفوذ انواع قارچ‌ها و میکروب‌ها به خصوص قارچ شایع دهان بنان «کاندیدا» در بین این منافذ بسیار زیاد است به همین علت به افرادی که از این پروتز‌ها استفاده می‌کنند توصیه می‌شود پس از مصرف هر وعده غذایی دندان‌ها را از دهان خارج کنند و آن را به خوبی شست‌و‌شو دهند و سپس از دهان شویه استفاده کنند.
وی درباره اینکه آیا این افراد باید شب‌ها قبل از خواب پروتز‌ها را از دهان خارج کنند یا خیر گفت: این مساله قاعده خاصی ندارد و نمی‌توان آن را به همه توصیه کرد زیرا برخی به وجود دندان در دهان عادت دارند اما باید توجه داشت استفاده مداوم از دندان مصنوعی موجب تحلیل استخوان فک می‌شود و بعد از مدتی دندان در دهان لق می‌زند در این صورت به دلیل جا به جایی دندان احتمال دارد دندان مانع از تنفس صحیح شود که به این افراد توصیه می‌شود دندان مصنوعی را از دهان خارج کنند و آن را در یک لیوان آب یا در گاز استریل و یا پنیه مرطوب و درون کیسه نایلونی نگه‌داری کنند.
این متخصص بیماری‌های دهان در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: به تمام افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند توصیه می‌شود هر 3 یا 6 ماه یکبار دندان‌های خود را با قرص‌های جوشان شست‌و‌شو دهند اما اگر شخصی تمایل به تهیه این قرص را ندارد می‌تواند یک محلول متشکل از 9 واحد آب و 1 واحد ماده سفید کننده تهیه کنند و دندان را به مدت 30 دقیقه در آن غوطه ور سازد سپس دندان را با آب به خوبی شست‌و‌شو دهند و مجدد به مدت 30 دقیقه دندان را در یک ظرف آب قرار دهند تا ماده سفید کننده به خوبی برطرف شود.
به گفته وی؛ به افراد سیگاری و کسانی که چای و قهوه به فراوانی مصرف می‌کنند توصیه می‌شود هر ماه دندان‌های خود را شست‌و‌شو دهند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان خاطرنشان کرد: اما افرادی که دندان مصنوعی آنها از دو بخش پروتز و فلز تکشیل شده است توصیه می‌شود تنها برای شست‌وشو از قرص‌های جوشان استفاده کنند