zinc
روی یک فلز در بدن انسان است. مقدار کمی   از آن برای بدن لازم است. اگر شما یک گیاه خوار یا وگان هستید، این احتمال وجود دارد که در رژیم غذایتان روی نداشته باشید روی در گیاهخواران باید  50 درصد بیشتر از سایر افراد باشد. دلیلش این است که بالاترین مقدار روی در گوشت قرمز و صدف ، و غلات سبوس دار وجود دارد 

 

پزشکی و استفاده از روی:
روی سیستم ایمنی بدن را افزایش میدهد. به درمان سرماخوردگی، عفونت های مداوم گوش، و عفونت های تنفسی کمک میکند.
آن به عنوان یک درمان برای بیماری های چشمی مثل دژنراسیون ماکولا، شب کوری و آب مروارید استفاده می شود.
روی برای درمان بیماریهای پوست مانند پسوریازیس، پیری، زخم، اگزما، و آکنه کمک می کند.
مکمل های روی توسط ورزشکاران برای افزایش  قدرت استفاده می شود.
سیترات روی اضافه شده  در خمیر دندان و دهان شویه برای جلوگیری از پلاک و التهاب لثه است.
  به درمان آسم، دیابت، فشار خون بالا، بیماری ایدز، سندرم داون، زخم های گوارشی، وزوز گوش، اختلال در نعوظ، پوکی استخوان و حتی اختلالات غذا خوردن استفاده می شود.

چگونه کار می کند؟
برای کارکرد بهتر بدن استفاده می شود.این برای  سیستم ایمنی، لخته شدن خون، کار تیروئید، و  تنظیم کارکرد سیستم ایمنی در بدن مورد نیاز است.

روی برای درمان و پیشگیری از کمبود روی استکمبود روی  مانع رشد کودکان می شود. در بزرگسالان، کمبود روی ممکن است در  سطح کاهش انسولین، از دست دادن اشتها، تحریک پذیری، ریزش مو، تهوع، و اسهال بوجود آورد

منابع غذایی روی
مکمل به شکل کپسول و قرص می باشد. مصرف روزانه روی نباید بیش از 40 میلی گرم در روز باشد، برای  مردان و زنان هر دو استفاده می شود .

روی به طور طبیعی در انواع مواد غذایی روزانه وجود دارد. بهترین منابع غذایی طبیعی  روی عبارتند از:
صدف
گوشت گاو و گوسفند
اسفناج
خرچنگ
میگو
لوبیا
خرچنگ
شکلات تیره
بادام زمینی
دانه کتان

احتیاط
مصرف روی زیاد می تواند  به سلامتی  آسیب برساند. مصرف بیش از حد روی می تواند باعث تهوع، استفراغ، درد معده، اسهال و سردرد می شود.

بسیاری از محصولات روی نیز حاوی کادمیوم، است و سطوح بالایی از کادمیوم در طی یک دوره زمانی طولانی می تواند به نارسایی کلیه منجر شود.

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع و آدرس hiDoctor.ir مجاز می باشد