Giyahan-darooi

 

رییس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران

سومین سمینار تخصصی طب سنتی گامی برای آشنایی مردم با مصرف درست گیاهان دارویی است

دکتر حسین رضایی‌زاده دبیر علمی سومین سمینار طب سنتی و رییس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران است، با وی گفت‌وگویی در رابطه با چالش‌های عرصه طب سنتی ایران انجام داده‌ایم که در زیر می‌خوانید:

 

مهم‌ترین چالش‌های عرصه طب سنتی ایران و مشکلات این بخش در جامعه چیست؟

مهم‌ترین چالش طب سنتی این است که سال‌ها از محیط علمی و دانشگاهی دور بوده و اکنون دوباره وارد عرصۀ آموزش و پژوهش شده است. نکته دیگر این‌که طب سنتی متولیان متعدد و مدعیان مختلف دارد. مردم بر اساس فرهنگ و تمایل فطری و خواست عمومی باعث حفظ اصالت این دانش و ادامۀ حیات آن شده‌اند، اما عده‌ای با سودجویی یا به خاطر برداشت نادرست باعث ایجاد باورهای اشتباه شده‌اند و با گمان این‌که گیاهان دارویی و داروهایی گیاهی بدون عارضه یا کم عارضه هستند و بدون توجه به احتمال تداخل با داروهای شیمایی، صرفا به ترویج مصرف این داروها اقدام کرده‌اند.

از سوی دیگر، ساده‌اندیشی در تشخیص و درمان ممکن است باعث تأخیر در تشخیص به موقع به ویژه در مورد بیماری‌های خاص و خطرناک شود که به هر حال سلامتی جامعه را به خطر می‌اندازد.

این خطا در کل جامعه به صورت عمومی دیده می‌شود که برخی مردم به سادگی برای آشنایان خود تشخیص پزشکی انجام می‌دهند و سپس بر همین اساس نسخه تجویز می‌کنند. این کار توسط سه گروه فروشندگان گیاهان دارویی و عطاران، برخی پزشکان غیرمتخصص و کسانی که تجربه شخصی در حوزۀ درمان گیاهی دارند، صورت می‌گیرد. هر چند هستند کسانی که بر اساس سال‌ها مطالعه و ممارست و علم‌آموزی در محضر برخی از حکمای گذشته توانسته‌اند به جایگاه دانشی خوبی دست پیدا کنند، اما متاسفانه تعداد این افراد کم هستند و اغلب مدعیان کم دانش و پر مدعا با باورهای نادرست در جامعه به چشم می‌خورند.

از سوی دیگر، پزشکان و متخصصانی وجود دارند که بدون بررسی علمی و با افراط همۀ گنجینه طب سنتی را منکر و مانع از پیشرفت علمی و توسعۀ منطقی آن می‌شوند و البته همین برخوردهای غیر اصولی باعث رشد زیرزمینی و غیر قابل نظارت مدعیان خواهد شد.

 

چرا با وجود این‌که تأکید زیادی بر استفاده علمی از طب سنتی در کشور ما وجود دارد هنوز در زمینه تأسیس داروخانه‌های گیاهی اهتمام خاص و فراگیری به چشم نمی‌خورد؟

در خصوص داروخانه‌های گیاهی یا به عبارت بهتر داروخانه‌های طبیعی، اختلاف نظرهای جدی بین برخی مسئولان وجود دارد که هنوز حل نشده است. آیین‌نامه مربوط در معاونت طب سنتی وزارت بهداشت تدوین شده است و امیدواریم با رفع چالش‌ها و اختلاف نظرها در سطح سازمان غذا و دارو، به زودی مشکلات احتمالی بر طرف شود و دست‌کم به صورت آزمایشی چند مرکز راه‌اندازی شود تا در طول مسیر نیز اشکالات بعدی رفع گردد. به هرحال دیکته نانوشته غلط ندارد و تا کاری با رعایت همه جوانب راه نیفتد جوانب آن به طور دقیق مشخص نخواهد شد.

 

برگزاری سمینارها و همایش‌های تخصصی طب سنتی تا چه اندازه می‌تواند در برطرف کردن مشکلات موجود در زمینه فراگیر شدن طب سنتی موثر باشد؟

این گونه همایش‌ها با رویکرد منطقی و علمی باعث آشنایی مردم با چارچوب‌های صحیح طب سنتی و مصرف درست گیاهان دارویی خواهد شد تا با دوری از افراط و تفریط، از هر چیز خوبی به اندازه و با رعایت تعادل بهره‌برداری کنیم.

 

این کنفرانس چگونه می‌تواند به بالندگی طب سنتی کمک کند؟

علاوه بر آشنایی عمومی مردم با طب سنتی و اصلاح تفکر آن‌ها در مورد انتظارات ایشان از طب سنتی و کمک به اصلاح سبک زندگی مردم، اخبار مربوط و محتوای علمی سخنرانی‌ها می‌تواند به تدریج نظر مخالفان را اصلاح نماید و پژوهشگران بیش‌تری را به سوی حوزۀ طب سنتی جلب کند.

 

درباره اهداف سومین سمینار طب سنتی توضیح دهید؟

مهم‌ترین هدف این همایش، آموزش اصول خودمراقبتی و ارتقای سطح سلامت جامعه است که براساس مبانی طب سنتی ایران تنظیم شده است. اصلاح سبک زندگی و پیشگیری از بیمار شدن و حفظ تندرستی هر فرد بر اساس خصوصیات مزاجی خودش مهم‌ترین شعار طب سنتی ایران است که برای فراگیر شدن آن باید فرهنگ‌سازی کنیم و این فرهنگ با آموزش مکرر و دایمی به دست خواهد آمد تا به تدریج در ذهن و فکر مردم بارور و باعث تغییر رفتار ایشان شود.

 

این همایش 5 الی 7 اسفند 93 برگزار می شود.

برگزارکننده : موسسه رسایش با همکاری دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران و انجمن علمی طب سنتی ایران

آدرس سایت: green-gold.ir