Butter-Margarine

خیلی از افرادی که رژیم  لاغری دارند و سبک سالم تری از زندگی  را دارند، این فکر را می کنند که باید از خوردن کره اجتناب کرده و به  عوض آن از مارگارین استفاده کنند. اکنون سؤال این است که آیا واقعاً مارگارین بهتر است یا کره؟

نکاتی درباره ماگارین

ترکیبات تشکیل دهنده مارگارین عبارتند از: روغن نباتی، شیر خامه گرفته، نمک و افزودنی های خوراکی. مارگارین فاقد کلسترول بوده و نسبت به کره، چربی های خوب (یعنی چربی های غیر اشباع پلی و غیر اشباع مونو) بیشتری دارد. این نوع چربی ها، کلسترول بد (LDL) رو  کاهش می دهند. پس مارگارین باید برای سلامتی مفید باشد. اما موضوع به همین سادگی ها نیست!

بحث اصلی در مارگارین بر سر مقدار چربی های هیدروژنه شده و چربی های ترانس موجود در اون هست. چربی های ترانس، ساخته دست بشر هستند. در کارخانجات به روغن نباتی، هیدروژن اضافه می شود تا حالت جامد پیدا کند و کمتر در معرض فاسد شدن، قرار گیرد. هر قدر که مارگارین، شکل جامدتری داشته باشد، مقدار چربی ترانس موجود در اون هم بیشتر است.

روغن های نباتی (مخصوصاً روغن سویا و روغن تخم کتان) تحت شرایط ویژه ای مثل حرارت خیلی زیاد، فشار زیاد و حلال های شیمیایی، قرار می گیرند تا روغن استخراج شود. روغن های نباتی حاوی مقدار زیادی چربی های غیر اشباع پلی هستند که خیلی زود و مخصوصاً بعد از فشار،‌ تغییر پیدا می کنند. پس وقتی که از مارگارین برای پخت استفاده می کنیم، تحت تأثیر حرارت، باز هم تغییرات بیشتری پیدا می کند. در صورت مصرف زیاد مارگارین، چربی های ترانس موجود در اون باعث افزایش کلسترول بد (LDL) و کاهش کلسترول خوب (HDL) می شوند. به علاوه، چربی های ترانس، پلاکت های خون رو چسبناک می کنند.

افزودنی هایی هم که به مارگارین اضافه می شوند، می توانند مضر باشند. مثلاً بسیاری از کارخانجات به محصول مارگارین خود، رنگ Yellow 6 رو که از نفت خام ساخته می شود، اضافه می کنند تا رنگ زرد کره مانندی داشته باشد. این رنگ دهی به مارگارین باعث می شود که با بیماری هایی مثل ADHD، حساسیت های غذایی و سرطان، در ارتباط باشد. استفاده از رنگ yellow 6 در بسیاری از کشورهای اروپایی، ممنوع اعلام شده است.

نکاتی درباره کره

کره، چربی حیوانی است که حاوی مقدار زیادی چربی اشباع و کلسترول می باشد. چربی های اشباع، خطر بروز بیماری های قلبی – عروقی رو افزایش می دهند. پس مصرف زیاد کره به هیچ وجه توصیه نمی شود.

اما یکی از نکات مثبت کره نسبت به مارگارین این است که کره در اثر حرارت، تغییرات شدیدی رو که مارگارین متحمل می شود، پیدا نمی کند. همچنین کره، هیدروژنه نمی شود که یکی دیگر از نکات مثبت در کره است. یکی از مزایای کره نسبت به مارگارین این است که کره و به خصوص کره دام هایی که با علوفه طبیعی تغذیه شده اند، منبع غنی ویتامین های B12، A، D و E می باشد که برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است. اما مارگارین چنین خاصیتی ندارد.

خلاصه کلام اینکه، مارگارین ساخته دست بشر و حاوی افزودنی و غیر طبیعی است اما کره یک ماده غذایی طبیعی به شمار می آید.

با توجه به نکات فوق، کره بهتر است یا مارگارین؟

هم چربی های اشباع موجود در کره و هم چربی های ترانس موجود در مارگارین، موجب افزایش کلسترول و کلسترول بد (LDL) می شوند. پس باید در مصرف هر دوی این محصولات، احتیاط کرده و در حد متعادل مصرف شوند. حتی اگر مقدار چربی ترانس مارگارین توسط کارخانه تولید کننده، کاهش پیدا کرده باشد، بازهم یک محصول تغییر شکل یافته توسط بشر است. ما می توانیم از نوعی از محصولات کره که کم چرب هستند و نیز کره زده شده، استفاده کنیم. به این ترتیب، هم چربی کمتری مصرف نموده ایم و هم از یک ماده غذایی کاملاً طبیعی استفاده کرده ایم. کره زده شده، طی فرایندی به دست می آید که در اون به کره، هوا اضافه می شود و در نتیجه باعث سبکتر شدن کره و چربی کمتر می شود به گونه ای که در یک قاشق غذاخوری کره زده شده، نصف مقدار انرژی و چربی اشباعی که در کره معمولی وجود دارد، یافت می شود.

در مصرف هیچ نوع چربی زیاده روی نکنید چون چه چربی سالم باشند و چه ناسالم، باعث افزایش وزن می شوند. بر اساس توصیه های برخی از کارشناسان، مصرف کره به مارگارین ارجحیت دارد اما بدین معنی نیست که می توانید بدون نگرانی از کره استفاده کنید. مصرف کره زیاد، سلامت قلب و عروق رو به خطر می اندازد. مثل همیشه یادآوری می کنیم که تعادل رو رعایت کنید.

منبع : yeka.ir