soda

بسیاری از ما به آنچه می‌خوریم توجه می‌کنیم اما وقتی در رژیم باشیم حواسمان به نوشیدنی نیست. این اشتباه است. انتخاب نوشیدنی مناسب می‌تواند متابولیسم شما را به طور مختصر تغییر دهد، اشتهایتان را کنترل کرده و به کاهش کالری کمک کند. کدام نوشیدنی‌ها مضر و کدام‌شان در راه کاهش وزن مفیدند؟
نوشیدنی مضر: سودا
هر وقت که یک بطری سودا سر می‌کشید،  صدها کالری بی‌خاصیت را وارد بدن‌تان می‌کنید. برای کاهش میزان کالری‌ها، بهترین کار تغییر این رژیم و خوردن نوشیدنی‌های سبک است، اما سوالی که در راستای تحقیقات پیش می‌آید این است که آیا این تغییر به کاهش وزن می‌انجامد یا خیر. برخی مطالعات نشان می‌دهد که در کوتاه‌مدت مفید است. برخی دیگر دریافته‌اند کسانی که سودا می‌خورند وزن‌شان زیاد می‌شود. اگر بیشتر از آنچه می‌سوزانید کالری مصرف می‌کنید، حواس‌تان باشد که با رژیم سودایی از این کلک‌ها نزنید.

water
نوشیدنی مفید: آب
جایگزین کردن نوشیدنی‌های سبک گازدار‌ با آب می‌تواند باعث کاهش صدها کالری در روز شود. نوشیدن دو لیوان آب در روز پیش از غذا باعث می‌شود که احساس چالاکی بیشتری داشته باشید، و بنابراین زیاد غذا نخورید. نوشیدن آب کافی می‌تواند تأثیر مثبتی بر متابولیسم شما داشته باشد.

juice

 
مفید یا مضر؟ عصاره‌ی میوه‌ها
میوه‌ها هم مانند سوداها سرشار از کالری هستند، اما نسبت به آن مغذی‌ترند. این مساله، کار را کمی سخت می‌کند: شما به ویتامین و آنتی اکسیدان احتیاج دارید بدون قند اضافی. تمام این‌ها در عصاره‌ی میوه وجود دارد. نوشیدنی‌های عصاره‌ای با شیرین‌کننده‌های اضافه شده بنوشید. میزان مواد غذایی موجود در آن را بررسی کنید. می‌توانید برای حذف کالری، مقدار کمی عصاره را با آب قاطی کرده و بعد بنوشید.

juice-fruit
مفید: عصاره‌ی سبزیجات
عصاره‌ سبزیجات مانند عصاره‌ی میوه‌ بسیار مغذی است، در حالی که نصف آن‌ها کالری داشته و میزان سدیم‌اش بیشتر است. یک فنجان عصاره‌ی گوجه در مقایسه با ۱۲۲ کالری موجود در عصاره‌ی پرتقال، تنها ۴۱ کالری انرژی دارد. عصاره‌ای را بنوشید که فیبر داشته باشد، و بتواند به کنترل گرسنگی کمک کند.

vegetable-juice
مفید یا مضر؟ اسموتی‌ها (یک نوع نوشیدنی متشکل از عصاره میوه، شیر، ماست و بستنی)
یک موز را با توت‌فرنگی و تمشک در یک اسموتی کف‌دار مخلوط کنید، واقعا لذیذ می‌شود. میزان مواد دست خودتان است، شیر اضافه کنید یا هر گزینه دیگری مثل شیربادام و میوه‌های تازه همه می‌توانند لازم باشند. اسموتی‌های رستوران دارای بستنی، عسل و سایر شیرین‌کننده‌هایی هستند که میزان کالری را بالا می برند.

مفید یا مضر؟ شیر کم‌چرب
خوردن غذاهای سرشار از کلسیم وضعیت بدن را متناسب می‌سازد، و باعث کاهش وزن می‌شود. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که نوشیدن شیر زیاد و یا خوردن سایر محصولات لبنی می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. برای این‌که فقط از جنبه مثبتش سود ببرید، سعی کنید جلوی چربی را بگیرید یا وزن کم کنید.

 
مضر: نوشیدنی‌های انرژی‌زا
برخی ورزش‌ها و نوشیدنی‌های انرژی‌زا مثل سودا بمب کالری هستند. آن‌ها مواد غذایی افزودنی دارند، اما می‌توانید همان مواد معدنی و موادی با کالری پایین را در آنها بیابید. وقتی در حال وزن کم کردن هستید، به جای خوردن نوشیدنی‌های ورزشی آب زیاد بنوشید تا بدن‌تان همواره آب داشته باشد‌، مگر آن‌که به مواد مغذی بیشتری نیاز داشته باشید چون سخت ورزش کرده و زیاد عرق می‌کنید.
مفید: قهوه‌ی بدون شیر
وقتی به یک قلپ کافئین نیاز دارید، قهوه نسبت به سودا و نوشیدنی‌های انرژی‌زا گزینه‌ی بهتری است. قهوه‌ی بدون شیر، بدون کالری و سرشار از آنتی اکسیدان است. مطالعات نشان داده که  نوشیدن مقدار کافی از قهوه (حدود ۳ تا ۴ فنجان در روز) می‌تواند باعث بهتر شدن روحیه و تمرکز شده، و از طرفی خطر دیابت نوع دو و چند نوع سرطان را کاهش دهد.

coffee (2)
مضر: قهوه‌ی فانتزی
وقتی خامه‌ی زیاد، نوشیدنی‌های چاشنی‌دار و یا حجمی از خامه‌ی زده (خامه‌ی قنادی) اضافه می‌کنید، در واقع فنجان قهوه‌ی بدون شیر شما سرشار از چربی و قند خواهد شد. خصوصا قهوه‌ها که می‌توانند بالای ۷۵۰ کالری در هر فنجان انرژی داشته باشند: احتمالاً چیزی بیش از یک گوشت کامل! اگر از قهوه‌ی بدون شیر خوش‌تان نمی‌آید، کمی شیر بدون چربی و شیرین‌کننده‌های دست‌ساز برای کم نگه داشتن میزان کالری به آن بیفزایید.

green
مفید: چای سبز
اگر به دنبال تقویت قوای خود هستید چای سبز یک گزینه‌ی عالی‌ست؛ نه تنها کالری ندارد، بلکه برخی تحقیقات نشان می‌دهد که می‌تواند به کاهش وزن نیز کمک کند. در کل مشخص نیست که  عملکرد آن چگونه است، اما کافئین و مواد مغذی جزئی موجود در آن به نام کاتچین‌ها هر کدام می‌توانند نقشی ایفا کنند. این خاصیت تنها چند ساعت ادامه دارد، بنابراین بهتر است که حداقل دوبار در روز چای سبز بخورید.

منبع : www.alodoctor.ir