index.jpg5846544

با بیدارماندن در طی شب و در هنگامی که مغز نیاز به استراحت و تجدید قوا دارد با صرف وقت پای کامپیوتر به تخریب سلولهای آن می انجامید!

مهناز زرافشار دکترای طب مکمل اظهار داشت: برخی افراد که تصور می‎کنند استعمال سیگار و دخانیات به بهبود خواب کمک می‌کند و به فرد احساس آرامش می‎دهد, سخت در اشتباهند.
به گفته وی، نیکوتین ماده اصلی سیگار است که به‌صورت کاذب و مصنوعی احساس آرامش ایجاد می‌کند، اما در حقیقت، سیستم یا سیکل خواب را به‌هم می‎زند.
این دکترای طب مکمل افزود: مصرف الکل قبل از خواب نیز باعث اختلال خواب می‎شود؛ چراکه الکل ماده‎ای است که باعث کندی سیستم مغز و اعصاب می‎شود و در واقع سیستم اعصاب مرکزی را مختل می‎کند.
زرافشار ادامه داد: در طب نوین به‌صورت علمی ثابت شده که مصرف الکل چه آسیب‌هایی را برای سیستم مغز و اعصاب درپی دارد و به عبارتی،‌ دلیل حرام دانسته‌ شدن مشروبات الکلی در دین مبین اسلام برای ما روشن شده است.
وی بیان داشت: از دیدگاه طب نوین، خواب به ۲ بخش عمیق و سبک تقسیم می‎شود و کسانی که تا دیروقت با رایانه کار می‎کنند؛ در واقع ذهنشان کاملاً فعال است و اجازه آرام‎بخشی, ترمیم و تجدید قوا به سلول‎های مغزی خود نمی‎دهند.
این دکترای مکمل افزود: کار با کامپیوتر موجب می‎شود که سلول‎های چشمی نیز استراحت نکنند, این در حالی است که در خواب سیستم عضلانی کاملاً فعال است و ما حرکت سریع چشم داریم؛ ولی در همان زمان که حرکت سریع چشم اتفاق می‎افتد باز هم تجدیدقوا و بازسازی بخش ضعیف و آسیب دیده سیستم مغزی عصبی انجام می‎شود.
زرافشار خاطرنشان کرد: افرادی که تا پاسی از شب با رایانه کار می‎کنند، بر سیستم‎های بدن خود فشار مضاعفی می‌آورند و همین باعث اختلال می‎شود, که شاید در کوتاه‌مدت اثری نداشته باشد؛

منبع:تسنیم