pomegranate-1

انار فواید بسیاری برای تندرستی بدن دارد که بارها در این مورد گفته شده است ولی برای پوست فواید بیشتری دارد  چون آنتی اکسیدان زیادی دارد  پوست را جوان می کند اکنون در این باره بیشتر توضیح می دهیم

در این مقاله به اثرات مهم این میوه در تغذیه و سلامت پوست اشاره می شود:

  • آنتی اکسیدان قدرتمند: تغذیه مناسب پوست برای مقابله با یکی از بزرگترین علل پیری پوست، یعنی رادیکال های آزاد، بسیار حیاتی است. و میوه انار به خاطر داشتن خواص آنتی اکسیدانی قوی یکی از شناخته شده ترین میوه هاست. (رادیکال های آزاد بر اثر مواجهه بدن با انواع مواد شیمیایی و اشعه های مضر یونیزان ایجاد می شود و نقش عمده ای در آسیب های سلولی و صدمات مولکول های حیاتی DNA دارد. نقش اصلی مواد آنتی اکسیدان در داخل سلول ها از بین بردن این رادیکال های آزاد می باشد.)
  • تکثیر سلولی: مزایای انار به داشتن خواص ضد التهابی و داشتن اسیدهای چرب ضروری و خواص آنتی اکسیدانی خلاصه نمی شود. بلکه نشان داده شده که با اثر بر تحریک سلول های پوستی کراتینوسیت، موجب تحریک تکثیر این سلول ها می شود و این اثرات، انار را به یک ماده ضد پیری فوق العاده تبدیل می کند.
  • اثرات ضد پیری: لایه خارجی پوست، یعنی درم، حاوی مولکول های ساختاری کلاژن و فیبرهای الاستیک می باشد. چین و چروک های پوستی حاصل تجزیه و آسیب این مولکول های شکل دهنده، می باشد. ویتامین C یک مولکول ضروری برای ساخت و تکامل مولکول های کلاژن می باشد. و بدون آن این مولکول ها، در هیچ کدام از قسمتهای بدن نمی توانند مراحل ساخت خود را تکمیل کنند. یک انار با اندازه متوسط می تواند تا 48% از نیاز روزانه بدن به ویتامین C را تامین کند.
  • آب انار: استفاده از آب انار می تواند منافع زیادی برای پوست داشته باشد و به دلیل ساختار مولکولی خاص آن می تواند به راحتی در پوست نفوذ کرده و با هیدراته کردن آن موجب نفوذ ریز مغذی ها و فیتوکمیکال ها به لایه های عمقی پوست شود.l

منبع : irhealth.ir