images.jpg565638

مواد مخدر بیشترین آسیب و ضرر را به افراد معتاد می رسانند که یکی از موارد آن ابتلا به بیماری های روانی است که باعث تشدید و ایجاد مشکلات روحی در این افراد می شود.

منطقه علوم پزشکی تهران، محققان کینگز کالج لندن در تحقیقات خود بر روی بیماران روانی بستری در بیمارستانی در جنوب لندن دریافته‌اند، خطر ابتلا به بیماری‌های روانی در معتادان به حشیش سه برابر سایر معتادان است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، در یک چهارم بیمارانی که به تازگی دچار مشکلات روانی شده‌اند، مواد مخدر عامل اصلی بروز این مشکل بوده است که در این بین جوانان معتاد به حشیش در خطر بیشتر ابتلا به اسکیزوفرنی قرار دارند.

همچنین افرادی که هر روز سیگار می‌کشند، پنج برابر بیشتر از سایرین دچار هذیان‌گویی و رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی می‌شوند.

«رابین مورای» از محققان این پژوهش تأکید می‌کند: اکنون یک شاهد قوی مبنی بر وجود رابطه علی و معلولی بین اعتیاد به حشیش و بروز بیماری‌های روانی وجود دارد و اعتیاد به این ماده از مهم‌ترین عوامل ابتلا به اسکیزوفرنی است.

این تحقیق حاکی از این است که قدرت اثرگذاری و تعداد دفعات مصرف حشیش با بروز بیماری‌های روانی ارتباط مستقیم دارد؛ افرادی که اعتیاد به اشکال خفیف‌تر مواد مخدر مانند مخلوط حشیش و گیاه شاهدانه دارند، در خطر کمتری ابتلا به بیماری‌های روانی قرار دارند.