elliptical-machine

در بکار گیری دستگاه الپتیکال دچار خطاهایی می شویم که زحمات ما را از بین می برد. در اینجا، چند نکته در ارتباط با  اشتباهات رایج در بکارگیری از این دستگاه با شما در میان می گذاریم که اگر این خطاها را تکرار نکنید ، هم انرژی زیادتری می سوزانید و هم در  صورت بکاربردن  الپتیکال، تفریح بیشتری می کنید.

وارد نکردن اطلاعات در دستگاه

بیشتر دستگاه های ورزشی، بر روی مشخصات یک فرد ۶۸ کیلوگرمی درجه بندی شده اند. پس وقتی که بر روی دستگاه قرار می گیرید، باید مشخصات خودتون رو به دستگاه بدهید تا دستگاه، انرژی سوزانده شده توسط شما رو با دقت بیشتری نشان بدهد.

دستگاه رو با نیروی خودتون هل نمی دهید و به سمت خود نمی کشید

شاید فکر کنید که صدها بار در حین کار با الیپتیکال از دست ها و پاهای خود کار کشیده اید اما واقعیت این است که تا زمانی که واقعاً با نیروی خودتون دستگاه رو هل ندهید و به سمت خود نکشید، کار چندانی انجام نداده اید (حتی با وجود اینکه ساعت ها وقت صرف کرده اید). انقدر ادامه بدهید که از تمام توان خود بهره برده باشید و به جایی برسید که دیگر نتوانید ادامه بدهید.

شنیدن صدا از دستگاه

اگر در حین کار، صداهایی از دستگاه می شنوید، یعنی حرکات رو خیلی سریع انجام می دهید اما حرکات تون استحکام و قدرت کافی ندارند. به عبارتی، به قدر کافی انرژی نمی سوزانید. لازم نیست که حرکات خیلی سریع باشند. می توانید حرکات رو با سرعت متوسط انجام بدهید و در عوض هر حرکت رو با قدرت انجام داده و ماهیچه ها رو به خوبی به کار بگیرید و به این ترتیب، ضربان قلب، بالا باقی می ماند.

تغییر ندادن جهت حرکات

اصرار برای تغییر جهت حرکت فقط بدین منظور نیست که کسالت و بی حوصلگی رو از بین ببریم بلکه به افزایش فعالیت ماهیچه های بیشتر هم کمک می کند. پس در حین اینکه بر روی الیپتیکال گام بر می دارید، حتماً هم به سمت جلو و هم به سمت عقب، حرکت رو انجام بدهید تا هم ماهیچه های جلوی بدن و هم ماهیچه های پشت بدن رو به فعالیت وا دارید. هر بار که به سمت عقب می روید، کمی حالت نشسته به خود بگیرید تا زانو ها با زاویه ۹۰ درجه در حین گام برداشتن، خم شوند.

انجام ورزش تکراری به مدت چند ماه

کار با دستگاه ورزشی، گاهی تنوع رو از فعالیت ما می گیرد. برای سوزاندن انرژی بیشتر، باید ورزش های تناوبی (Interval) رو هم به کار با دستگاه اضافه کنیم. برای این کار می توانید از دو شیوه استفاده کنید: ۱ –  به مدت یک دقیقه سرعت رو زیاد کنید و سپس به مدت چهار دقیقه با سرعت متوسط کار کنید اما شدت و قدرت حرکات رو تغییر ندهید. ۲ –  به مدت یک دقیقه شدت و قدرت رو افزایش داده و سپس چهار دقیقه شدت رو کاهش دهید اما در تمام مدت، سرعت رو ثابت نگه دارید.

ایجاد فشار بر روی انگشتان پا

یکی از رایج ترین اشتباهات در کار با الپتیکال این است که انقدر فشار بر روی انگشتان پا می آوریم که کم کم بی حس می شوند و باعث می شوند که مجبور شویم، از ادامه کار دست بکشیم. فشار رو به انگشتان وارد نکنید بلکه بر روی پاشنه پا قرار بدهید تا گروه بزرگتری از ماهیچه ها رو به کار وا دار کنید و استقامت و توان بیشتری برای ادامه داشته باشید.

کار نکردن بر روی بالاتنه

دو روز از هفته رو با دسته های متحرک دستگاه کار کنید و در روزهای دیگر از دسته های ثابت، کمک بگیرید. وقتی که از پاها و دست ها به طور همزمان استفاده کنید، انرژی به مراتب بیشتری می سوزانید. به مدت یک دقیقه بر روی دست ها تمرکز کنید و سپس به مدت چهار دقیقه با پاها تلمبه بزنید و این چرخه رو تکرار کنید.

اعتیاد به الپتیکال

بعضی از افراد به محض اینکه پایشان به باشگاه می رسد، به سراغ الپتیکال می روند و به این دستگاه، اعتیاد پیدا کرده اند. ما نباید به طور اختصاصی به یک دستگاه، وابسته بشویم. در کنار استفاده از الپتیکال، وقتی رو هم به دمبل زدن و انجام سایر ورزش های هوازی و سایر دستگاه های هوازی مثل دستگاه پارو (rower)، اختصاص بدهید. نباید بگذارید که بدن تان به یک دستگاه یا حرکت، عادت کند. استفاده از دستگاه ها یا ورزش های دیگر به ما کمک می کند تا ماهیچه بیشتری بسازیم و در نتیجه، متابولیسم ما افزایش بیشتری پیدا می کند.

منبع : yeka.ir