invisible-braces1به این روش ارتودنسی روش نامرئی می گویند و برای دندان هایی که مشکل حادی در این زمینه ندارند و بهم ریختگی زیادی ندارند استفاده می شود.

به‌دلیل طولانی بودن زمان درمان‌های ارتودنسی یکی از جنبه‌هایی که همواره در درمان‌های ارتودنسی مد نظر بیماران است، استفاده از روش‌هایی است که دیده نشود. همچنین چون امروزه این درمان‌ها در هر سنی امکان‌پذیر است، تقاضای بیماران برای درمان‌های نامرئی افزایش قابل توجهی داشته است. متاسفانه همانند سایر عرصه‌هایی که تقاضای بالا همراه با سودآوری قابل توجه در آنها برای برخی افراد و شرکت‌ها وجود دارد، تبلیغات زیاد و گاه غیرواقع و گمراه کننده درباره ارتودنسی نامرئی هم باعث سر در گمی بیماران شده که گاه با صرف هزینه‌های گزاف هم به نتایج درمانی قابل انتظار نمی‌رسند. یکی از تبلیغات نادرست، ایجاد پوسیدگی در اثر چسباندن براکت‌ها (نگین‌های مخصوص ارتودنسی ثابت) است که در صورت رعایت درست و دقیق بهداشت دندان‌ها، کوچک‌ترین مشکل، پوسیدگی یا تغییر رنگی در دندان‌ها در اثر ارتودنسی معمول ایجاد نمی‌شود.

ارتودنسی لینگوال (از داخل دندان‌ها) و ارتودنسی بدون چسباندن براکت

در روش لینگوال، براکت‌ها (نگین‌هایی‌ که برای درمان ارتودنسی ثابت استفاده می‌شود) از داخل دندان‌ها چسبانده شوند و بدون دیده شدن هیچ اثری، منجر به صاف شدن دندان‌های بیمار می‌شوند.
در روش CAT از پوسته‌های نازک و شفاف شیشه‌ای مانند استفاده می‌شود که بیشتر تحت نام Invisalign شناخته شده و همانند قالبی روی دندان‌ها نشانده می‌شود (توسط خود بیمار گذاشته و برداشته می‌شود). استفاده از این روش‌ها در ایران به دلیل نبود امکانات لازم و محدودیت‌های خود این روش‌ها، تنها برای بهم ریختگی‌های کم دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند که در آن موارد نیز باید بیمار از محدودیت‌ها و واقعیات این روش‌ها آگاه باشد

منبع:برترینها