sport

حتی اگر  در ورزش مهارت زیادی داشته  باشید و یا اینکه هر روز ورزش انجام بدهید و تناسب اندام خود را حفظ کنید باز هم ممکن است مشکلاتی را در این مورد داشته باشید پس ” نباید ” های ورزشی  برای همه لازمست. دانستنی این خطاهای ورزشی بسیار مهم است،‌ پس باید با آنها آشنایی داشته باشیم و از انجام  آنها خودداری کنیم

۱ –  پرخوری قبل از ورزش

بعضی از افراد برای اینکه بتوانند از عهده حرکات ورزشی بر بیایند، قبل از شروع ورزش، اقدام به پرخوری می کنند. باید توجه داشته باشیم که بدن هر فردی از لحاظ هضم مواد غذایی با سایر افراد تفاوت دارد. اگر خوراکی که خورده ایم، هنوز به درستی هضم نشده باشد و ورزش رو شروع کنیم، بدن ما به جای اینکه سوخت و انرژی رو صرف هضم غذا کند، اولویت رو در سوخت رسانی به ماهیچه ها قرار می دهد و در نتیجه، دچار درد معده شدید خواهیم شد. بهتر است که قبل از ورزش از یک ماده غذایی سریع الهضم مثل شیک های حاوی پروتئین whey استفاده کنیم.

۲ –  انجام ورزش یکنواخت و تکراری

یادمان باشد که باید هر چهار یا شش هفته، نوع و شدت ورزش رو تغییر بدهیم. انجام ورزش تکراری و تغییر ندادن وزن دمبل ها و وزنه ها، باعث می شود که بدن به ورزش یکنواختی که انجام می دهیم، عادت کند. به این ترتیب، بعد از مدتی فقط وقت خودمون رو تلف می کنیم. بدن ما یک ماشین هوشمند است و وقتی که به چیزی عادت کند، دیگر برای اون چیز، انرژی صرف نمی کند بلکه انرژی رو برای مواردی که به اونها عادت ندارد، ذخیره می کند. خوشبختانه، منظور از تغییر ورزش این نیست که باید از ورزش مورد علاقه خودتون دست بکشید. بلکه منظور این است که تغییرات کوچکی در ورزش خودتون ایجاد کنید. مثلاً تعداد دفعات حرکات یا سراشیبی سطحی که بر روی اون ورزش می کنید و یا وزن دمبل هایی که استفاده می کنید رو تغییر بدهید تا ورزش شما از یکنواختی خارج شود.

۳ –  استراحت طولانی مدت در بین ست های ورزش

حتماً شما هم به کسانی برخورد کرده اید که در باشگاه، دو بار وزنه می زنند و سپس شروع به تفریح و گشت و گذار در اطراف باشگاه یا صحبت طولانی مدت با تلفن همراه خود می کنند. این در حالیست که ما در بین ست های ورزشی به استراحت طولانی نیاز نداریم (مگر اینکه یک بدنساز حرفه ای باشیم). نباید مدت استراحت ما از مدت زمان ست ورزشی که انجام داده ایم، طولانی تر باشد. در غیر اینصورت، انرژی کافی نمی سوزانیم. بهتر است که زمان استراحت بین ست ها، کمتر از نصف وقتی باشد که برای انجام اون ست از ورزش،‌صرف کرده ایم.

۴ –  استفاده از داروهای مسکن و ضد درد برای ادامه ورزش

درد، نشانه ضعف بدن نیست بلکه زبان و علامت بدن برای فهماندن این مطلب است که مشکلی در بدن ما وجود دارد. استفاده از مسکن برای سرپوش گذاشتن بر روی درد و ساکت کردن بدن، می تواند خطرناک باشد. اگر درد رو حس نکنیم، انقدر به بدن فشار می آوریم که اون رو دچار جراحت می کنیم. نباید برای بالا بردن راندمان ورزشی و افزایش مدت و شدت ورزش، درد رو با داروی مسکن، ساکت کنیم. اگر بدن ما دچار درد در اثر ورزش شده باشد، با زبان بی زبانی به ما می گوید که باید یک روز رو به بدن استراحت بدهیم و سپس ورزش رو شروع کنیم.

۵ –  به کارگیری تعداد کمی از عضلات در حین ورزش

ما باید سعی کنیم که حرکاتی انجام بدهیم که فیبرهای ماهیچه ای بیشتری رو درگیر کرده و بدین ترتیب، انرژی بیشتری بسوزانیم. اگر پیاده روی می کنید و یا می دوید، به یاد داشته باشید که بهتر است از حرکات مخصوص شکم هم استفاده کنید. اگر ورزش شکم انجام می دهید، به یاد داشته باشید که حرکات رو به گونه ای انجام بدهید که ماهیچه های بیشتری رو به کار بگیرید. مثلاً از توپ های مخصوص بدنسازی استفاده کنید. در نتیجه، علاوه بر شکم، عضلات بازوها، کمر و ران ها هم برای حفظ تعادل بر روی توپ، فعالیت بیشتری می کنند.

۶ –  انجام حرکات کششی ساکن، قبل از شروع ورزش

خیلی ها فکر می کنند که باید قبل از شروع ورزش،‌ حرکات کششی ساکن انجام بدهند اما این کار، اشتباه است. انجام این نوع از حرکات کششی قبل از ورزش، نتیجه و توان ورزشی ما رو ضعیف می کند. قبل از شروع ورزش اصلی، از حرکات کششی پویا (مثل حرکت پل) استفاده کنید. بعد از پایان ورزش می توانید از حرکات کششی عادی و همیشگی خود استفاده کنید.

منبع : yeka.ir