داروهای ضد‌افسردگی بر روى افسردگي‌هاى شديد هيچ‌گونه تاثيرى ندارند.

در حالي كه بيماري ‌افسردگي همچنان يكي از اختلالات شايع قرن در همه كشورها محسوب مي‌شود، مسئولان بهداشت ايالتي آمريكا اعلام كردند استفاده از داروهاي ضد افسردگي و پريشاني خطر اقدام به خودكشي كه ناشي از افكار و رفتارهاي منتهي به اين عمل است را در جوانان افزايش مي‌دهد.

وزارت بهداشت و مواد غذايي آمريكا FDA از سازندگان اين داروها خواسته است تا هشدار بر روي ليبل‌هاي اين داروها شامل افراد 18 تا 24 سال نيز بشود. در حال حاضر اين داروها هشدارهايي را به كودكان و بزرگسالان مي‌دهند.

شركت‌هاي دارويي از جمله شركت Eli lilly كه سازنده داروي پروزاك است و شركت فايزر كه سازنده داروي زولفت است و همچنين ديگر شركت‌هاي دارويي درخواست FDA را در اين مورد پذيرفتند. Eli lilly اعلام كرده است: ما معتقديم اين اقدام به ما كمك مي‌كند تا اطمينان حاصل كنيم ميليون‌ها نفر از افراد مبتلا به افسردگي كه جوانان 24 سال يا كمتر را تشكيل مي‌دهند و همچنين خانواده‌هاي آنها تصميمات آگاهانه‌اي براي درمان اين بيماري بگيرند. در عين حال ترس و نگراني‌هاي مبتلايان به اين بيماري از برچسب‌ها و انگ‌هاي ناشي از آن كاهش مي‌يابد.

شريا پرودلو، سخنگوي شركت فايزر نيز اعلام كرد كه اين شركت ليبل‌هاي خود را به‌روز مي‌كند. البته او خواستار اين است كه اين بيماران تحت نظر دقيق پزشك باشند. وي مي‌افزايد: البته هنوز رابطه بين داروي زولفت و خودكشي بزرگسالان، جوانان و كودكان به اثبات نرسيده است.

همچنين تحقيقات و مطالعات تا‌كنون هيچ‌گونه افزايش خطري را از جانب اين داروها براي سنين 24 تا 65 سال و حتي بالاتر را نشان نداده و اين داروها خطر ارتكاب به خودكشي را در اين افراد كاهش داده است. تغييرات روي ليبل اين داروها همچنين نشان مي‌دهند كه افسردگي و بيماري‌هاي جدي رواني به خودي خود از مهمترين عوامل خودكشي در افراد هستند.

دكتر استيون گالسون، از متخصصين FDA مي‌گويد: داروهاي ضد افسردگي براي بسياري از بيماران تاثير مثبتي دارد اما پزشكان و بيماران بايد از خطرهاي احتمالي آنها نيز آگاه باشند. FDA متذكر مي‌شود كه بيماران در هر سنيني كه اقدام به مصرف داروهاي ضد افسردگي مي‌كنند، بايد تحت نظر مداوم پزشكان باشند تا در صورت وخامت وضع بيمار اقدامات لازم صورت گيرد.

با اين حال FDA خاطرنشان مي‌كند كه از ميان هر هزار بيمار بين 18 تا 24 سال كه از داروهاي ضد افسردگي استفاده مي‌كنند فقط 5 نفر با افزايش افكار و رفتارهاي منجر به خودكشي مواجه مي‌شوند. گفتني است تحقيقات FDA بر روي 77 هزار بيمار كه از يازده نوع داروهاي ضد افسردگي استفاده مي‌كردند انجام شده است.

برخي متخصصين معتقدند كه اين خواسته FDA خواسته بجايي است در حالي كه برخي ديگر معتقدند اين امر سبب مي‌شود بسياري از افراد با وجود نيازي كه با اين داروها دارند از آنها استفاده نكنند.

محققان آلماني هم چندي قبل اعلام كرده بودند كه داروهای ضد‌افسردگی به‌طور كلي تنها بر افسردگي‌هاى متوسط و ۵۰ تا ۶۰ درصدى تاثير مثبت دارند اما بر روى افسردگي‌هاى شديد هيچ‌گونه تاثيرى ندارند. همچنين افرادى که داراى افسردگى معمولى همراه با نااميدى و دل‌شکستگى و يا تفکر خودکشى هستند را مي‌توان با روان‌درمانى و يا داروهاى ضد افسردگى به‌خوبى درمان کرد.

با اين حال ماه گذشته تحقيقاتي كه بر روي استفاده كودكان و نوجوانان از داروهاي ضد افسردگي در ايالات متحده صورت گرفت، نشان داد كه اين درمان سبب افزايش رفتارهاي منجر به خودكشي در اين بيماران شده است.

البته در سال 2004 يكي از ژورنال‌هاي پزشكي طي يك هشدار عمومي خواستار جلوگيري استفاده كودكان از اين داروها شد. بعد از اين هشدار پزشكان كمتر داروهاي ضد افسردگي را براي كودكان تجويز مي‌كردند و در نتيجه آمريكا با افزايش ميزان خودكشي بين جوانان مواجه شد.

بنابراين متخصصين معتقدند اين هشدارها فقط تاثير مخربي روي بيماراني كه به اين داروها نياز دارند، خواهند گذاشت. با اين حال نمي‌توان گفت كه آگاهي از خطرات احتمالي يك دارو به‌طور قطع سبب كاهش تجويز آن يا افزايش خودكشي مي‌شود.

منبع: دکنر سلام