images.jpg528

چرا برخی افراد دائما احساس غمگینی و نارارحتی می کنند و شادی را حس نمی کنند؟

افراد غمگین معمولا فراموش می‌کنند در زندگی چه هدفی دارند. هرگز اهدافتان را به دست فراموشی نسپارید، زیرا با فراموش کردن آنچه‌ می‌خواهید، خودتان را نیز بدست فراموشی می‌سپارید. فرقی نمی‌کند چه هدفی دارید، شاید می‌خواهید وضع شغلی، روابط با دوستان، سلامت بدنتان یا هر چیز دیگری را اصلاح کنید. هدف‌گزینی نه تنها شما را به موفقیت می‌رساند بلکه موجب سلامت روانتان نیز می‌شود.

فداکاری بی‌مورد

آنها معمولا شادی خود را فدای دیگری می‌کنند. گرچه برای دیگری دست به فداکاری زدن به نظر نجیبانه و شرافتمندانه می‌آید اما این زندگی شماست و حق دارید از آن کاملا لذت ببرید و شاد باشید. زندگی با تقسیم شادی‌ها معنا می‌گیرد نه با فدا کردن آنها.

‌ دستاویزی برای تلاش نکردن

افراد غمگین معمولا شکست‌های گذشته را بهانه‌ای برای تلاش نکردن و افسرده ماندن قرار می‌دهند. آنها هرگز فرصت‌های دیگر را امتحان نمی‌کنند تا دوباره شادی را لمس کنند. به یاد داشته باشید، شکست پایان همه چیز نیست. در حقیقت گاهی اوقات شروع فرصتی تازه است.

‌شنیدن صدای خودانتقادی

خودانتقادی درست شبیه والدی می‌ماند که مدام شما را سرزنش و با دیگران مقایسه می‌کند و باعث می‌شود نتوانید برای خود و موفقیت‌هایی که داشته‌اید ارزشی قائل شوید. این صدای درون خودانتقادی، گاهی بسیار موذیانه عمل کرده و با افکارتان یکی می‌شود، به طوری که متوجه اثر مخرب آن در درازمدت نمی‌شوید.اگر فقط یک کار بتوانید انجام دهید ساکت کردن این صدا موثرترین است.

افکار دیگران

آنها مدام نگران افکار دیگران هستند و می‌خواهند همه را راضی نگه‌دارند و با این کار زندگی را به کام خود تلخ می‌کنند. فراموش نکنید هرگز نمی‌توانید افکار و رفتار دیگران را کنترل کنید و همیشه کسی هست که در موردتان قضاوت و حتی بشدت از شما انتقاد کند. به هیچ یک از این موارد اهمیت ندهید و فقط روی افکار و خواسته‌های خودتان متمرکز شوید.

اهمیت دادن به موضوعات خارج از کنترل

بیشتر مسائل زندگی از گذشته خودمان گرفته تا انتخاب‌های افراد دیگر و حوادث غیرمنتظره، خارج از کنترلمان است و افراد غمگین به تمام این امور اهمیت می‌دهند. اما اگر می‌خواهید غمگین نباشید روی مسائلی که می‌توانید تسلط داشته باشید متمرکز شوید و به باقی امور اهمیتی ندهید. بهترین کار برای برخورد مناسب با موضوعات غیرمنتظره، داشتن قدرت روحی مناسب است که با توجه به توانایی‌هایتان می‌توانید به آن دست یابید.

تمرکز روی نداشته‌ها

انسان‌های غمگین همیشه روی نداشته‌هایشان متمرکز می‌شوند. در حقیقت دنیای مدرن امروز باعث شده ما همیشه آرزوی داشتن چیزی را در دل بپرورانیم. اگر می‌خواهید غمگین نباشید بهترین کار این است که برای داشته‌هایتان ارزش قائل شوید و سپاسگزار لحظاتی باشید که به خواسته‌هایتان دست پیدا کرده‌اید.

گذراندن وقت با افراد منفی‌باف

آنها وقت باارزش‌شان را کنار افراد منفی باف می‌گذرانند و خود نیز به مرور دچار بدبینی‌هایی می‌شوند که دست آخر آنها را به ورطه ناامیدی و افسردگی می‌کشاند. از افرادی که زندگی تان را پر از غم و اندوه می‌کنند دوری کنید و با کسانی نشست و برخاست کنید که به شما روحیه و انرژی می‌دهند. زندگی بسیار کوتاه است که بخواهید وقت‌تان را با افرادی که غمگین‌تان می‌کنند، بگذرانید.

کمال‌گرایی

آنها همه چیز را در بهترین حالت ممکن می‌خواهند و بسیار کمال‌گرا هستند که البته بیشتر افراد باهوش و جاه‌طلب گرفتار چنین دامی می‌شوند. اما این روش برخورد با مسائل زندگی، دست آخر وقت با ارزش فرد را هدر می‌دهد. هرگز کمال‌گرا نباشید و فقط سعی کنید از توانایی‌هایتان بهترین استفاده را ببرید.

کینه‌ورزی

کینه‌ورزی، ویژگی بسیار مسموم‌کننده و مخربی است که گاهی افراد غمگین گرفتارش هستند. قدرت و نیروی بسیار زیادی در بخشش وجود دارد که می‌تواند به فرد روحیه و توان حرکت به جلو را بدهد. در زندگی هر انسانی رویدادهای ناراحت‌کننده و اتفاق‌های بد وجود دارد، اما اگر قرار باشد بابت هر موضوع ناراحت‌کننده نسبت به دیگران کینه به دل بگیریم، هرگز نمی‌توانیم شاد زندگی کنیم. افراد خشنود از زندگی تصمیم‌گیری‌های بهتری انجام می‌دهند و خلاق و ابتکاری‌تر عمل می‌کنند.
منبع: میگنا