glutamine-1

گلوتامین سبب زیاد شدن حجم سلول عضلانی ،زیادی ترشح هورمون رشد، بالا رفتن قدرت سیستم ایمنی بدن ،کاهش آمونیاک از بدن و … میشود.


چندین دهه دانشمندان مجذوب کارکرد های مهم و کاربرد های متعدد بسیاری از مکمل های آمیتو اسیدی شده بودند.از اوایل دهه ۸۰ میلادی بدنسازان نیز در تلاش برای به دست آوردن ماهیچه بیشتر با این مصالح ساختمانی پروتئین ها کلنجار میرفتند.مکمل های مد روز بسیاری از آمینو اسید های مختلف در طول سالها آمدند و رفتند ،اما مصرف مکمل آمینو اسید گلوتامین ،در سالهای اخیر فوقولعاده محبوبیت یافته است و به درستی که این محبوبیت ،محبوبیت کاملا بجایی است.

گلوتامین یکی از آمینو های اساسی است.

اگر از نقطه نظر فنی بخواهیم صحبت کنیم .به نظر متخصصان تغذیه ،گلوتامین معمولا به عنوان یک آمینو اسید ضروری در نظر گرفته نمیشود.این ماده میتواند از یک تعداد آمینو اسید دیگر که بطور فابل توجهی گلوتامیک اسید، والین و ایزو لوسین جزو این آمینو اسید ها هستند.اما در مواقع مریضی و فشار(تمرین ورزشی یک نوع فشار میباشد) بخش های معینی از بدن نیازمند بیشتری به گلوتامین هستند که پیشسازهای گلوتامین نمیتوانند پاسخگوی نیاز این مقدار گلوتامین باشند.

در حقیقیت در بیمارستان های اروپایی با آمینو اسید گلوتامین مانند یک دارو رفتار میکنند.این ماده بطور عادی برای بیماران تجویز میشود که از فشار و یا لزوما جراحی ،سوختگی ،مریضی و غیره ..)رنج میبرند..مطالعات نشان داده است مصرف این نوع از گلوتامین میتواند از تحلیل ماهیچه جلوگیری کند.این ماده اثر ضد کاتابولیکی قوی ایجاد میکند.

یقینا بدن ما همه روزه مقادیر زیادی گلوتامین میسازد.به عنوان مثال برای حفظ عملکرد سیستم ایمنی،کلیه ها ،لوزولمعده،مثانه و کبد(اساسا دل و روده)نیاز به مقادیر عظیم گلوتامین دارند.

گلوتامین نیز یک انتقال دهنده ضروری نیتروژن میباشد..این ماده به آمونیاک اجازه میدهد تا از بعضی از مناطق بدن زدوده شود.۰مخصوصل مغز و شش ها)و در بعضی از ساختمان ها برای ساختن آنتی اکسیدانی که احتمالا قویترین آنتی اکسیدان بدن است گلوتاتیون استفاده میشودکه گلوتاتیون از گلوتامین،سیستئین و گلایسین ساخته میشود.

به منظور دخیره سازی مناسب گلیکوژن در ماهیچه ها نیز گلوتامین به نظر مهم میرسد.به عنوان یک مزیت افزون تر،گلوتامین نیز یکی از چند آمینو اسیدی است که موجب آزاد شدن فوقولعاده هورمون رشد میشود.

در حقیقت نشان داده شده است که فقط ۲ گرم دوز افزایشی خوراکی گلوتامین موجب افزایش چهار برابر سطح هورمون رشد میشود.آیا اینکه این افزایش هورمون رشد اثر بخشی بر روی ترکیبات بدن را دارد یا نه تا کنون میبایستی تعیین میشد،اما یقینا نمیتواند اثر آسیب زایی داشته باشد.

در هر حال به دلایل بسیاری از جمله متابولیسم مناسب ماهیچه ای نیاز به مقدار زیادی از گلوتامین دارد.

تمامی این گلوتامین از کجا می آید؟

بدن شما مقدار نسبتا عظیمی از ذخایر گلوتامین را در بافت ماهیچه ای نگه میدارد-در محل عضله ذخیره گلوتامین ذخیره شده است،در حقیقت ۶۰% آمینو اسید های آزاد شناور در هر یک از سلول های اسکلتی عضلات ساخته شده از گلوتامین است.وقتی که روده ها، سیستم ایمنی و دیگر ((قسمت های حریص به گلوتامین)نتوانستند به آن دسترسی یلبند.این آمینو اسید حیاتی از طریق رژیم غذایی به اندازه کافی به دست نمی آید،و نه آن را میتوانند تهیه کنند،بنا بر این انها گلوتامین عضلات را میسوزانندو هر موقع این کار اتفاق افتاد ، شما اساسا وارد کاتابولیسم یا (تجزیه ماهیچه ای) میشوید.

یک دلیل برای به وقوع پیوستن این اتفاق به خاطر این است که گلوتامین به حفظ مناسب آبدار شدن سلولی یا حجیم شدن سلولی کمک میکند.وقتی سطح گلوتامین ماهیچه پایین میفتد،حجم سلول کاهش میابد،که همان عمل کاتابولیک است.

واضحا، ما میخواهیم کاری کنیم تا آن را از این اتفاقمصون داریم،بنا بر این مصرف مکمل گلوتامین یقینا به میتواند مهم باشد اما، صرفا دوز های عظیمی از گلوتامین را خوردن،به این امید که به سمت عضلات اسکلتی راه یابد،شاید بهترین راه حل ممکن نباشد.

مطالعات نشان داده است که بین ۵۰% و ۸۵% از یک دوز بزرگ گلوتامین، که به صورت خوراکی خورده میشود،در جریان خون قرار نمیگیرد.مقدار زیادی از آن قبل از اینکه بتواند به عضلات برسد به طور حریصانه ای مصرف میشود.

اصل حفظ پروتئین

دقیقا پس از تمرین فشرده و یا قبل از اینکه به خواب بروید میتوانید کمک کنید تا از طریق مصرف دقیق مکمل،(گرسنگی)دل و روده و سیستم ایمنی به مقادیر عظیم گلوتامین بر طرف کنید.

بدین ترتیب،سطح کلوتامین در عضلات حفظ میگردد .اگر شما گلوتامین مورد نیاز دل و روده و سیستم ایمنی را تهیه نمایید ،این سیستم ها نمیبایستی ذخایر گلوتامین را نزد خود(فرا خوانند)-بدن شما نباید از گلوتامین ذخیره شده که حجم سلول و متابولیسم مناسب سلول را پشتیبانی میکندبرداشت نماید.(این تئوریپشت سر محصولی است به نام GKGT ،یا سیستم حفظ گلوتامین ،که آنتونی آلمادا در سال ۱۹۹۳ آن را توسعه داد.عملا GKG  اولین مکملی بود که به عنوان (حجیم کننده سلولی) ارائه شد.(واژه ای که امروزه به طور گسترده ای در مواد تغذیه ای ورزشی مورد استفاده قرار میگیرد)فرمول ویژه حفظ گلوتامین آلمادا نه فقط مشتمل بر مقادیر گرم گلوتامین است بلکه مشتمل بر پیش ماده های گلوتامین(ترکیباتی که تشکیل گلوتامین را در بدن حمایت مینمایند)،همانند آلفا- کتو گلوتارات(AKG ) و کو فاکتور های (یا عوامل مشترک) مهم سنتز گلوتامین میباشد.این مشتمل بر منگنز معدنی و مخمر RNA است ، که همچنین به حمایت از سیستم ایمنی کمک میکنند،که گاهی توسط تمریناتی با شدت زیاد ضعیف میشوند.

چه مقدار گلوتامین مورد نیاز ورزشکاران است؟

هرچند مطالعات علمی مقدار دقیق گلوتامین مورد نیاز را برای حفظ مطلوب متابولیزم ماهیچه ای معین نکرده است، اما شکش نیست که،در میان متخصصان علمی و بدنسازان مختلف،مصرف مکمل گلوتامین مهم است.برای پشتیبانی متابولیسم ماهیچه ای مطلوب،ارتقاء حجم سلول، و حمایت از سیستم ایمنی،اینکه دقیقا چقدر گلوتامین برای یک بدنساز مورد نیاز است(یعنی منظور بیماران بیمارستانی دارای بیماری وخیم نمیباشد،چونکه بیشتر تحقیقات درباره گلوتامین بر روی اینگونه افراد متمرکز شده است)که هنوز بایستی تحقیق شود.با این وجود علاوه بر یک رژیم غذایی غنی از پروتئین با کیفیت بالا بدنسازان با مصرف دست کم ۱۰ گرم گلوتامین بیشتر هر روز از آن بهره ببرند.یک نکته عملی دیگر این است که این احتمال وجود دارد با بارگیری گلوتامین در ترکیب با یک کربوهیدرات آزاد کننده قوی انسولین به مدت ۷ روز ممکن است به افزایش حجم سلول ماهیچه ای کمک کند.

اگر تاکنون مکمل گلوتامین را استفاده نکرده اید،در نظر داشته باشید مه یک بار آن را امتحان کنید- در شواهد دنیای واقعی و اطلاعات علمی نظر متخصصان به مصرف مکمل گلوتامین ما را کاملا وادار به مصرف آن مینمایند.

مزایای ورزشی مصرف گلوتامین

* افزایش حجم عضلات

*افزایش قدرت عضلات

*افزایش استقامت عضلات

*افزایش تمرکز و توان فکری

*تسریع بهبودی زخم ها و علائم جراحی

*بهبودی سریع سوختگی ها

*افزایش توان سیستم ایمنی بدن

مزایای دارویی مصرف گلوتامین

دیابت:یکی از مهمترین نقش های گلوتامین در بدن کنترل قند خون است.

پرتو درمانی:با مصرف مکمل گلوتامین میتوان اثرات مخرب پرتو درمانی را کاهش داد.

افسردگی:از راهکارهای جدید و پیشرفته در درمان انواع افسردگی استفاده از ال- گلوتامین میباشد.

 آرتروز: گلوتامین تا حد زیادی به درمان بیماری آرتروز کمک میکند و موجب بازسازی بافت غضروف های آسیب دیده بر اثر تمرینات ورزشی و یا کهولت سن میشود.

دستگاه گوارش:یکی از موثر ترین روش های درمانی برای اختلالات دستگاه گوارش، مانند:اسهال و ضعف جهاز هاضمه است.

ازبرترین شرکت های تولید کننده گلوتامین میتوان به شرکت ام اچ پی با محصول GLUTAMINE SR  با قابلیت جذب بالا و گلوتامین میکرونیزه شرکت های آلمکس نوتریشن،اپتیموم و آ اس تی (AST) اشاره کرد.

منبع : مکس استار