Multiple-Sclerosis.-MS

 

با سلام و عرض احترام خدمت خوانندگان محترم مجله پزشكي دكتر سلام

 

در مقاله امروز در نظر داريم تا اطلاعات خود را در زمينه بيماري “ام اس” يا همان  Multiple Sclerosis افزايش دهيم و مروري داشته باشيم به علل ايجاد كننده ، داروها، تراپي ها و زندگي با اين بيماري. و در کل با بیماری ام اس یا MS بیشتر از قبل آشنا شویم.

ام اس چیست؟

بيماري ام اس يك بيماري دائمي بوده كه به علت صدمه به سيستم عصبي در نخاع و مغز و هم چنين صدمه به عَصب بينايي موجب إيجاد بيماري در افراد مي گردد.

اسكرويز در واقع به معني خراش يا جاي ناشئ مانده از زخم ( اسكار) مي باشد. افراد مبتلا به بيماري ” ام اس” در واقع از وجود اين خراشها در سيستم عصبي رنج مي برند و بسته به ان كه اين اسكار در كدام بخش وجود داشته باشد مي تواند سبب بروز مشكلات گوناگوني شود . اين مشكلات مي توانند شامل اختلالات در حركت عضلات بدن ، از دست دادن تعادل و بلانس، اختلال در ديد و صحبت كردن شون

 

ام اس مي تواند سبب إيجاد ناتواني و بي حسي در اندامهاي مختلف بدن شود:

احساس ناتواني در دَستها و پاها

از دست دادن تعادل در هنگام ايستادن

گرفتگي دردناك عضلاتی

إيجاد اختلال در راه رفتن

إيجاد اختلال در ديد

عدم توانايى در صحبت كردن به طور سليس

اختلال در عمل بلع

 

“ام اس” و مشكلات بینایی:

بيش از نيمي از افراد مبتلا به بيماري ام اس در دوره اي از بيماري دچار اختلال در ديد مي شوند.اختلال در ديد به علت وجود اسكار در عصب بينايي پديد مي ايد و موجب بروز مشكلاتي در ديد بيمار مي گردد، عدم توانايي در تشخيص رنگها، تاري ديد،درد چشم، نابينايي معمولا در يك طرف.

اما خوشبختانه معمولا اين مشكلات موقتي بوده و پس از چند هفته علايم بهبودي با مصرف داروهاي مناسب شروع مي گردند.

مشكلات چشمي مي تواند يكي از اولين عوامل در تشخيص بيماري ام اس بشمار ايد.

 

از دیگر عوارض بيماری ام اس:

ام اس مي تواند سبب إيجاد لكنت در فرد شده و انجام مكالمات روزمره را به كاري سخت و طاقت فرسا براي شخص مبتلا تبديل نمايد.اين بيماري هم چنين مي تواند بر توانايى فرد هنگام حل مسئله تأثير گذاشته و نياز بيشتري به وقت داشته باشد، فراموشي و عدم توانايي در تمركز كردن، عدم توانايي در كنترل إدرار،ضعف و احساس خستگي مفرط حتي پس از يك خواب خوب شبانه از ديگر عوارض اين بيماري بشمار مي روند.

 

ام اس چگونه عمل می كند:

در افراد مبتلا به بيماري ام اس سيستم دفاعي فرد شروع مي كند به حمله كردن به بافتهاي أطراف سلولهاي عصبي نخاع ، مغز و چشم

با اسيب ديدن اين عصبها پيامهاي عصبي قادر به فرستادن پيام به ساير اندامهاي بدن نبوده و در اين مرحله است كه علايم بيماري ظاهر مي گردند.

 

چه افرادی در معرض ابتلا به بیماری ام اس هستند؟

متاسفانه زنان دو برابر مردان در معرض خطر هستند . اين بيماري در تمام افراد مي تواند ظاهر شود اما شيوع ان در سن ٢٠-٥٠ سال مي باشد.

 

چگونگی تشخیص بیماری ام اس:

تست هاي راديولوژي، شرح حال بيمار و انجام ازمايشات عصبي از مهمترين عوامل تشخيصي به شمار مي روند.بالغ بر ٩٠ درصد افراد مبتلا به بيماري ام اي در جواب ازمايش ” ام ار اي” انها اسكار ديده مي شود.در گاهي أوقات ازمايش مايع نخاعي بيمار ضروري مي باشد.انجام ازمايش براي عدم وجود بيماريهايي چون بيماري لايم ، ايذر، عفونت ها و ديگر بيماري هاي اتوايميون ضروري مي باشد.

 

داروها در بیماری ام اس:

تا كنون هيچ دارويي براي درمان اين بيماري واردبازار نشده است. اما داروهاي موجود در بازار قادر به كنترل علايم اين بيماري بوده و از تعداد حملات مي كاهند. اين داروها موجب مي شود كه صدمات كمتري به سلولهاي عصبي وارد شده و در نتيجه سرعت إيجاد عوارض و ناتواني هاي بعدي را كأهش یابند. وقتي بيماري شروع به فعاليت مي كند معمولا پزشكان سعي مي كنند كه با استفاده از داروهايي مانند كورتون در دوز بالا بيماري را تحت كنترل قرار دهند تا از بروز ناتواني هاي بعدي جلو گيري نمايند.

هم چنين داروهايي براي كنترل إدرار، درد عضلاني بيمار و درد عمومي بيمار وجود دارد كه بنا به صلاح ديد پزشك تجويز مي گردند.

 

زندگی با بیماری ام اس :

بسياري از بيماران مبتلا قادر به راه رفتن و انجام كإرهاي شخصي خود مي باشند. در مواقع عود بيماري استفاده از عصا ، واكر، ويلچر مي تواند راه حل مناسبي به نظر ايد.

افراد مبتلا به بيماري ام اس معمولا داراي عمر طبيعي بوده و مي توانند تحت نظر پزشك باردار شده و تشكيل زندگي مشترك دهند ، كار كرده و از مواهب يك زندگي لذت ببرند.

 

 

با تشكر و سپاس از همراهي همه شما خوبان

سميرا كريم ابادي

 

این مطلب توسط خانم دکتر سمیرا کریم آبادی جهت انتشار در مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.