good-sleep

 برخی نکات قبل از خوابیدن وجود دارند که با رعایت آنان می توان خوابی دلچسب را تجربه کرد که در این مطلب به آنان اشاره می کنیم.

مریم مقیمی دستیار تخصصی طب سنتی اظهار داشت: خواب یک رفتار سازمان یافته است که به عنوان یک ضرورت حیاتی برای افراد بوده و هر روز تکرار می شود.

به گفته وی هنگام خوابیدن بخش اعظمی از فعالیت‎های مغزی از کار می‎افتد و فقط قسمتی از مغز فعال باقی می‎ماند که همین مسئله موجب می‎شود که توصیه‎هایی که خود فرد قبل از خواب با خود تکرار می‎کند به یاد می‎ماند، مثلاً مادران قبل از خواب با خود تکرار می‎کنند که هر وقت کودکم بیدار شد من بیدار می‎شوم و معمولاً مادر با کوچکترین حرکت کودک خود در خواب یا کوچکترین صدای کودکشان از خواب بیدار می‎شوند و این مادر ممکن است که خوابی بسیار عمیق داشته باشد که با صدای رعد و برق هم بیدار نشود ولی چون قبل از خواب با خود درباره بیدار شدن کودکش صحبت می‌کند مغز فراوان این مطالب را دریافت می‌کند، براین اساس مادر هنگام بیدار شدن کودکش بیدار می‎شود حتی در گذشته مادر بزرگ‎ها توصیه می‎کردند که به بالشت سفارش کن, صبح از خواب بیدارت می‎کند.

ضرورت اجابت مزاج قبل از خواب

این دستیار تخصصی طب سنتی درباره آداب قبل از خواب نیز گفت: قبل از خواب باید روده‎ها و مثانه از ادرار و مدفوع خالی و مغز در آرامش کامل باشد تا در خواب اختلالی بروز پیدا نکند.

برای خواب بهتر پاهای خود را گرم نگه دارید

مقیمی افزود: برای حفظ آرامش مغز قبل از خواب پیشنهاد می‎شود, پاها گرم‌تر از سر باشد که پوشیدن جوراب خود کمک کننده است البته این روش برای افراد سالم مفید است چرا که برخی از افراد کف پایشان از حد معمول داغ‎تر است و گرمای زیادی را احساس می‎کنند و این افراد برای درمان باید به پزشک مراجعه کنند. همچنین بالش باید در بالاترین سطح باشد و سر بلند‌تر از پاها قرار گیرد که جریان خون از سمت سر به پاها جریان داشته باشد و افراد باید در تاریکی مطلق و مکان بدون سر و صدا بخوابند.

رختخواب باید سِفت ولی ارتجاع پذیر باشد

این دستیار تخصصی طب سنتی ادامه داد: رختخواب باید سِفت ولی ارتجاع پذیر باشد، نباید بسیار گرم یا بسیار سرد باشد، از الیافی تهیه شده باشد که هوا را به خوبی جریان دهند. همچنین، بالش باید طوری باشد که تمام نقاط گردن احساس راحتی کند.

منبع:تسنیم