Broccoli-Sprouts

کثیف شدن هوا باعث امراض کوناگونی از جمله بیماری های تنفسی و سرطان در ارتباط است. پژوهشهای امروزی نشان می دهند که جوانه بروکلی عارضه های ناشی از آلودگی هوا در بدن را کاهش میدهد

تحقیقات نشان می دهند که سبزیجاتی مثل کلم پیچ، کلم، گل کلم، بروکلی و جوانه بروکسل، حاوی ترکیبی به نام گلوکورافانین (glucoraphanin) هستند. در آزمایش بر روی حیوانات آزمایشگاهی مشخص شده است که وقتی که این ماده، جویده و بلعیده می شود، ترکیب ضد سرطانی به نام سولفورافان (sulphoraphane) تولید می کند. سولفورافان هم به نوبه خود باعث فعال شدن آنزیم هایی می شود که آلودگی های ناشی از هوا رو از طریق ادرار از بدن، دفع می کند.

نکته جالب اینجاست که وقتی که آزمایشات بر روی اثر جوانه بروکلی انجام شد، تولید سولفورافان در بدن و در نتیجه، دفع سموم ناشی از آلودگی هوا از بدن، با سرعت بسیار بیشتری صورت گرفت و نکته جالبتر اینکه این اثر جوانه بروکلی تا مدت ها در بدن باقی می ماند (به مدت ۱۲ هفته). سولفورافان، بیشترین تأثیر خودش رو بر روی سموم وقتی نشان می دهد که به تازگی در معرض هوای آلوده قرار گرفته باشیم.

جوانه بروکلی و مبارزه با سرطان

سولفورافان، توانایی سلول های کبد در زدودن مواد سرطان زا از بدن رو افزایش می دهد. بروکلی یکی از سبزیجات شناخته شده در مبارزه با سرطان و از بین سلول های سرطانی است اما تحقیقات نشان می دهند که جوانه بروکلی، بسیار قوی تر از خود بروکلی عمل می کند. وقتی که جوانه ها در روز پنجم تا ششم از عمر خود قرار دارند، بیشترین میزان سولفورافان رو در هر گرم از جوانه در خود جای می دهند و این میزان، صد برابر مقدار سولفورافانی است که در گیاه بالغ، یافت می شود. جوانه بروکلی همچنین دارای اثرات مفیدی بر روی سرطان سینه است.

جوانه بروکلی رو می توان به صورت خام خورد. همچنین می توان به ساندویچ، سالاد، دورچین غذاها و یا حتی به اسموتی ها، اضافه کرده و مصرف نمود. حتی بهتر است که از جوانه بروکلی در کنار خود بروکلی استفاده کنیم تا اثرات ضد سرطانی اون رو دو برابر کنیم.

منبع : yeka.ir