autoimmune

این روزها میزان شیوع بیماری های خود ایمنی  از قبیل  ام اس، آسم و اگزما زیاد شده است و این مشکل با رواج مصرف مواد غذایی فراوری شده  مربوط است .پژوهشگران کالج Yale آمریکا و دانشگاه Erlangen-Nuremberg آلمان، بر این باورند که رژیم غذایی که سالم نب اشد، یکی از علتهای افزایش ناگهانی بوجود آمدن این بیماری ها می باشد. ولی مگر در این مواد غذایی، چه چیز وجود دارد که با بیماری های خود ایمنی مربوط است؟

مواد غذایی ناسالمی که در رستوران های فست فود و در مواد غذایی کارخانه ای فراوری شده که در سوپرمارکت ها به وفور عرضه می شوند، حاوی مقدار زیادی نمک تصفیه شده هستند. در تولید بسیاری از مواد غذایی کم چرب، برای جلب مشتری و داشتن طعم بهتر و جبران کمبود چربی، از نمک استفاده می شود. نان، یکی از عمده ترین مواد غذایی است که در تهیه اون از نمک تصفیه شده استفاده می شود. یعنی نان ساندویچی به تنهایی و بدون اضافه کردن سوسیس و کالباس و پنیر، حاوی مقدار زیادی نمک است.

نمک تصفیه شده چه نقشی در بیماری های خود ایمنی دارد

در بدن ما سلول هایی به نام سلول های کمک کننده T وجود دارند که به دیگر سلول های بدن در مبارزه با باکتری ها و ویروس های بیماری زا و عفونت ها، کمک می کنند. همچنین، سلول های دیگری وجود دارند به نام Th17 که زیر مجموعه سلول های T هستند و نقش مهمی در تولید بیماری های خود ایمنی دارند. تحقیقات نشان می دهند که قرار گرفتن این سلول ها در معرض محلول نمک، حالت تهاجمی این سلول ها رو بیشتر می کند. در این تحقیقات، تعداد این سلول ها در موش های آزمایشگاهی که با خوراکی های حاوی مقدار زیادی نمک تصفیه شده، تغذیه شده بودند، افزایش چشمگیری در سیستم ایمنی پیدا نموده و بروز التهاب در سیستم ایمنی رو افزایش داده بود.

همچنین، به نظر می رسد که مصرف این نمک ها با بروز ام اس در انسان، در ارتباط است. هنوز درمان خاص و قطعی برای بیماری ام اس پیدا نشده است اما شاید این یافته ها بتوانند گام های مؤثر در جهت درمان این بیماری باشند.

رژیم غذایی نسل جدید، مملو از نمک است که نه تنها باعث افزایش فشار خون می شود بلکه حتی بر اساس نتایج آزمایشات فوق، خطر بروز بیماری های خود ایمنی رو هم افزایش می دهد. البته بروز بیماری های خود ایمنی، فرایند پیچیده ای است که تحت تأثیر عوامل زیادی مثل عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی قرار دارد.

از نمک تصفیه نشده و طبیعی استفاده کنید

وجود نمک برای زندگی و سلامتی ما ضروری است اما مشکل زمانی است که نمک رو تحت فرایند های خاص قرار داده و اون رو تصفیه و سفیدتر می کنیم. نمک طبیعی حاوی مواد معدنی بوده و یون های لازم برای حفظ تعادل در فعالیت های بدن رو فراهم می کند اما نمک فراوری شده و دستکاری شده نمی تواند این هدف رو به درستی فراهم کند.

و اما مشکل اصلی عادت غذایی ما این است که محتوای مواد معدنی غذاهایی که مصرف می کنیم، کم است. ما به جای مصرف مواد غذایی سرشار از مواد معدنی مثل مغزها، میوه ها و سبزیجات از غذاهای بدون کیفیت که محتوای مواد معدنی بسیار ناچیزی دارند (مثل فست فودها و نوشیدنی های مصنوعی) استفاده می کنیم.

پس اگر خوردن مواد غذایی فراوری شده مثل سوسیس و کالباس رو متوقف کنیم، قدم بزرگی در کاهش بروز بیماری های خود ایمنی مثل ام اس، برداشته ایم.

منبع : yeka.ir