دهان شويه‌ها با توجه به نوع مصرف آن، پس از مسواك و نخ دندان در جلوگيري از پوسيدگي دندانها نقش بسزايي دارند.

دكتر نرگس بارفروش پريودنتيست در گفتگو با باشگاه خبرنگاران  افزود: حذف پلاك (جرم دندان) مهمترين هدف در پيشگيري از بيماريهاي  دنداني و بقيه سلامتي دهان است.
وي درمورد كاربرد دهان شويه گفت: دهان شويه كردن با فشار در خارج  كردن ذرات غذا و تميز كردن كامل محيط دهان موثر است، قبل از استفاده از دهان شويه در هنگام خوردن شكلات و شيريني و هر وعده غذايي  شستن دهان با آب خالي و براي حذف پلاك چسبنده استفاده از مسواك  و نخ دندان به همراه دهان شويه در پاكيزگي دهان نقش داد.
وي ادامه داد: استفاده از دهان شويه‌هاي فلورايددار براي كنترل  پوسيدگي دنداني و دهان شويه‌هاي ضد پلاك به منظور بهبود در روند ترميم بافت لثه بعد از درمان‌هاي غيرجراحي توصيه مي شود.
دكتر بارفروش در مورد روش‌هاي استفاده از دهان شويه تصريح كرد: در ابتدا مقدار كمي از مايع دهان شويه در دهان ريخته و با فشار مايع را به  فضاهاي بين دنداني وارد كنيد و با تقسيم دهان(جلو، راست و چپ) با استفاده از حركت لبها، گونه ها و زبان مايع را عقب و جلو به بالا به لاي دندان فرستاده و طبق دستور دهان شويه را قوت داده يا از دهان خارج  كنيد.
وي در زمينه خصوصيات يك دهان شويه مناسب تأكيد كرد غيرسمي بودن دهان شويه‌ها به طوريكه با بافت هاي دهاني آسيب نرساند دهان شويه‌ها نبايد از غشا دستگاه گوارش جذب شود از خصوصيات يك دهان شويه مناسب است.
دكتر بارفروش افزود: اجزاي تشكيل دهنده دهان شويه ها، شامل آب، الكل، روغن هاي معطر و مواد رنگ كننده، مواد معطر و روغن هاي ضروري، آب نعنا و شيرين كنندهاي مصنوعي است.