ear

حواستان به سیستم شنوایی تان در روز چهارشنبه سوری باشد سعی کنید در محل هایی که صداهای شدید انفجار و ترقه وجود دارد قرار نگیرید.

انجمن شنوایی شناسی ایران،دکتر محسن احدی افزود: قرارگرفتن در معرض سروصدای بلند ناشی از انفجار ترقه ها، پارازیت های محیطی و گوش دادن به موسیقی با صدای بلند از علل اصلی بروز آسیب های شنوایی در نوجوانان و جوانان است.
وی اظهارکرد:کم شنوایی ناشی از پارازیت، نوعی آسیب شنوایی ماندگار یا گاهی موقتی است که به دلیل قرارگرفتن در معرض صداهای بلند ناگهانی مانند صدای انفجار ترقه یا صداهای بالاتر از 85 دسیبل برای مدت نسبتاً طولانی رخ می دهد.
احدی یاداور شد:هر نوع صدای بلندتر از 85 دسیبل، بالقوه آسیب زا است و صدای انفجار ترقه ها نیز اغلب بالاتر از 125 دسیبل است که می تواند آسیب شنوایی غیرقابل جبرانی را به وجود آورد.
استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد:احساس درد در گوش، زنگ زدن یا سوت کشیدن گوش و عدم فهم صحبت دیگران بلافاصله پس از صدای انفجار ترقه از علایم شایع وقوع آسیب شنوایی درحوادث چهارشنبه سوری است.
به گفته وی به جز عوارض شنوایی، قرارگرفتن در سروصدای بلند می تواند موجب استرس، بدخوابی، فشار خون بالا، بیماری های قلبی و حتی حملات قلبی شود.
احدی اضافه کرد:حتی یکبار شنیدن صدای انفجار ترقه از فاصله نزدیک می تواند بلافاصله موجب آسیب شنوایی دایمی شود.
وی توصیه کرد:با فاصله گرفتن از مکان هایی که ترقه بازی صورت می گیرد و استفاده از محافظ از گوش های خود مراقبت کنید.
وی اضافه کرد:محافظ های گوش فومی یا سیلیکونی را می توان از کلینیک های شنوایی شناسی یا داروخانه ها تهیه کرد.
احدی گفت:حفاظت از شنوایی نوزادان و کودکان کم سن که خود قادر به انجام آن نیستند امری ضروری است؛ زیرا کودکان حساسیت بیشتری به صداهای بلند داشته و آسیب شنوایی در آنان سریع تر رخ می دهد.
استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران توصیه کرد:به کودکان خود یاد دهید که به محض شنیدن صدای ترقه، گوش های خود را با انگشتانشان بگیرندتا در معرض آسیب کمتری قرار گیرند.
چهاردهمین کنگره شنوایی شناسی ایران همزمان با چهارمین جشنواره علمی دانشجویی انجمن علمی شنوایی شناسی ایران از 29 تا 31 اردیبهشت ماه 1394 در هتل المپیک تهران برگزار می شود.