1

داروهایی که تحت عنوان چربی سوز برای کاهش وزن توصیه می شود نیز باعث فعال تر شدن غده تیروئید و اختلال در عملکرد این غده می شود و به طور کلی سوخت و ساز بدن را تغییر می دهد.

وقتی که مصرف این داروها پس از مدتی کنار گذاشته شود فرد با مشکلات هورمونی مواجه خواهد شد و غدد تیروئید و پاراتیروئید وی با اختلال مواجه می شود.

یک کارشناس تغذیه معتقد است: داروهای کاهش وزن تنها موجب افزایش دفع آب بدن می‌شوند و تاثیری بر کاهش بافت چربی بدن ندارند.

داروهای کاهش وزن اکثرا مدر و یا مسهل هستند و باعث افزایش آب بدن از طریق ادرار و مدفوع می‌شوند.

این داروها تاثیری بر کاهش بافت چربی بدن ندارند، ادامه داد: چون حدود دو سوم وزن بدن انسان را آب تشکیل می دهد با مصرف داروهای کاهش وزن، عملا وزن افراد به دلیل از دست دادن آب کم می شود، اما مصرف این داروها روند طبیعی کار بدن را مختل می کند و موجب آسیب دیدن کلیه ها و کبد می شود.

 

برخی از داروهای کاهش وزن نیز باعث افزایش دفع چربی بدن از طریق مدفوع می شود که روی عملکرد طبیعی دستگاه گوارش و روده ها تاثیر می گذارد.

مصرف این داروها پرزهای روده را در برابر جذب چربی بلوکه می کند، یادآوری کرد: این داروها تنها دفع چربی از طریق وعده‌های غذایی را بر عهده دارند و تاثیری بر بافت چربی بدن نخواهند داشت.

مصرف این داروها باعث کاهش ویتامین‌های محلول در چربی بدن از جمله A, E,D, K می شود و به دنبال آن عوارض پوستی از جمله خشکی پوست و مشکلات هورمونی برای فرد پیش می آید.

بسیاری از داروهای کاهش وزن که تبلیغ آنها را مدام می بینیم، غیرمجاز هستند.

با بیان اینکه اکثر این داروها در کشورهای اروپایی و آمریکایی تولید می شوند، اظهار داشت: این درحالیست که آمار اضافه وزن در این کشورها چند برابر ایران است و این داروهای لاغری در خود این کشورها مصرف نمی شود.

بهتر است به جای مصرف دارو از روش های جایگزین از جمله تنظیم کالری از طریق رژیم غذایی مناسب استفاده کرد.

: رژیم های غذایی باید تحت نظر پزشک باشد و افراد از استفاده رژیم های یکدیگر خودداری نمایند.

داروهای گیاهی شناخته و تایید شده، استفاده از درمان‌های طب سنتی، ورزش مناسب و پیاده روی به مدت ۴۰ دقیقه در روز می تواند تاثیر بسزایی در کاهش وزن داشته باشد.

منبع-پزشکان