resize.ashx
برخی غذاها و تنقلات وجود دارند که می توانند موجب کم تحرکی و کاهش وزن و کاهش فعالیت های اطفال شوند برای پیشگیری از بروز اینگونه حالت ها سعی کنید الگوی غذایی مناسبی برای کودکتان تهیه ببینید.

زهرا عبداللهی مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت  اظهار داشت: به دلیل شکل گیری عادات غذایی در سنین پایین، باید از همین زمان مواد غذایی سالم در اختیار کودک قرار گیرد و تامین مواد مغذی مورد نیاز او در وعده‌های اصلی و میان وعده‌های غذایی مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: استفاده از یک میان وعده با ارزش غذایی مناسب چون شیر، میوه و خرما در برنامه غذایی کودک موجب رشد جسمی و مغزی او می‌گردد در حالی که مصرف تنقلات غذایی کم ارزش به عنوان میان وعده باعث کاهش دریافت مواد مغذی مورد نیاز از جمله پروتئین، ویتامین و املاح گردیده و زمینه را برای تاخیر رشد کودک مساعد می‌کند.
لازم به ذکر است که مصرف تنقلات تجارتی کم ارزش به دلیل میزان زیاد نمک، چربی و شکر باعث ایجاد بیماری‌های قلبی-عروقی، چاقی، پرفشاری خون، پوکی استخوان و افزایش کلسترول خون در دوران بزرگسالی می‌گردد. به علاوه این گونه تنقلات دارای افزودنی‌های رنگی، نگهدارنده‌ها و طعم دهنده‌های مصنوعی هستند که مصرف بی‌رویه آنها سبب پرتحرکی و نیز بروز آلرژی در کودکان می‌شود.
عبداللهی خاطرنشان کرد: با توجه به نقش و اهمیت میان وعده‌های غذایی در شکل گیری عادات غذایی بدیهی است آشنایی مربیان مهدهای کودک با میان وعده‌های غذایی مناسب و تذکر آنها به مادران جهت انتخاب میان وعده‌های غذایی می‌تواند در شکل گیری عادات و الگوی غذایی کودکان نقش به سزایی را ایفا کنند.

باشگاه خبرنگاران