hookah-hut

اگر سلامتی خود و خانواده و اطرافیانتان برایتان مهم است و دوست دارید سلامتی آنان را ببینید از قلیان کشیدن دست بکشید و بیش از این به خود و اطرافیانتان آسیب وارد نکنید.

قلیان وسیله‌ای آبی برای کشیدن تنباکو است که در خاورمیانه و آسیای مرکزی متداول است و پیشینه‌ی استفاده از قلیان در ایران را می‌توان به دوران شاه طهماسب یکم صفوی بازگرداند.

قلیان اغلب به‌صورت دسته جمعی مصرف می‌شود و ممکن است دو یا چند نفر به‌طور مشترک از آن استفاده کنند که این استفاده‌ی مشترک از بخش دهانی قلیان، خطر جدی برای انتقال بیماری‌های واگیرداری چون سل و هپاتیت است.

استفاده از اسانس در ترکیبات تنباکو به علت حرارت زیاد، موادی سمی وارد بدن می‌کند که عوارض ناگواری برای انسان به‌دنبال دارد.

تحقیقات اخیر نشان ‌اند که مواد داخل لوله قلیان حاوی صدها نوع قارچ و میکروب بوده و این میکروب‌ها و قارچ‌ها به‌راحتی توسط دود، وارد سیستم تنفس شده و عفونت‌های مزمن نظیر برونشیت، آمفیزم ریه و آسم ایجاد می‌کند و در نهایت در صورت تداوم آن به سرطان ریه مبتلا می‌شود.

از عوارض خوش‌خیم دود قلیان زخم‌های گوارشی، ریفلاکس معده(برگشت اسید معده به مری)، سوزش شدید سردل و تهوع است و مواجهه زنان باردار با دود قلیان باعث کاهش وزن نوزاد، زایمان زودرس و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد می‌شود.

کشیدن یک یا دو بار قلیان در روز به‌علت وجود نیکوتین در دود آن فرد را به اعتیاد دچار می‌کند و باور غلط جامعه این است که دود حاصل از قلیان از آب رد می‌شود و مواد سمی آن از بین می‌رود و دود ناشی آن به ریه نمی‌رسد و از دهان خارج می‌شود.

«ابوالفضل مظفری»، یک فوق تخصص ریه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به مضرات قلیان گفت: در سال‌های اخیر استعمال قلیان به خصوص در میان جوانان افزایش یافته است و عده‌ای با تصور این‌که قلیان مضراتی ندارد سموم زیادی را به نام تفریح در ریه خود فرو می‌برند.

وی با بیان مضرات قلیان تصریح کرد: وجود آب در قلیان هیچ نقشی در تصفیه‌ی سموم ندارد و صدها سم خطرناک و سرطانزا از طریق قلیان به‌راحتی وارد ریه می‌شود.

این فوق تخصص ریه خاطرنشان کرد: استنشاق دود قلیان به ریه صدمه جدی می‌زند و موجب ابتلاء به بیماری‌های خطرناک می‌شود در این زمینه حتی تنباکوهای میوه‌ای نیز مضر هستند، چون از میوه‌های نامرغوب و ناسالم استفاده می‌شود و می‌تواند سلامت را به مخاطره بیندازد.

این فوق تخصص ریه درباره‌ی مضرات تنباکوهای میوه ای خاطرنشان کرد: این تنباکوها به مراتب عوارض بیشتری نسبت به تنباکوهای ساده دارند، چون ترکیبات آن با میوه و انواع گیاهان موجب طعم‌دار شدن و در نتیجه ایجاد جذابیت‌های کاذب می‌کند.

وی با اشاره به برخی از عوارض قلیان گفت: دود توتون، ۴۰۰۰ نوع ماده شیمیایی و ۴۰ ماده سرطانزا دارد و در آن فلزات سنگینی وجود دارد که وارد ریه می‌شود که در این راستا سرطان ریه، عفونت‌های ریه،‌ سرطان لب و دهان و حنجره،‌ سرطان مری و معده،‌ لوزالمعده، کبد و سرطان روده بزرگ، زخم‌های گوارشی از جمله این عوارض است.

مظفری اظهار کرد: یکی از نکات قابل توجه در خصوص استعمال قلیان این است که استفاده‌ی مداوم فرد را به اعتیاد دچار می‌کند از طرفی به‌علت مرطوب بودن راه‌های هوایی و مجرای خروج دود، قلیان می‌تواند عامل مهمی برای رشد میکروب‌ها و قارچ‌ها باشد و این میکروب‌ها و قارچ‌ها به‌راحتی توسط دود، وارد دستگاه تنفس شده و عفونت‌های مزمن ایجاد می‌کند.

منواکسیدکربن، فلزات سنگین و ترکیبات شیمیایی سرطانزا منتشر شده از احتراق زغال در قلیان در مقایسه با سیگار به مراتب بیشتر و اثرات سوء آن برای مصرف‌کننده و اطرافیان فراتر است.

مصرف یک نخ سیگار بین ۵۰۰ سی.سی تا یک لیتر دود تولید می‌کند اما استفاده‌ی یک بار از قلیان ۱۰ تا ۲۰ لیتر دود تولید می‌کند و مدت زمان استعمال سیگار اغلب ۱۰ دقیقه، اما قلیان در هر بار مصرف بین ۴۰ تا ۶۰ دقیقه استفاده می‌شود.

به این ترتیب اثرات مضر قلیان کمتر از سیگار نیست. مصرف سیگار در میان گروه سنی ۱۳ تا ۱۵ ساله سه درصد است. این در حالی است که مصرف قلیان در این گروه سنی ۲۳ درصد می‌باشد.

هم‌اکنون سالانه پنج میلیون نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهند که با ادامه‌ی این روند تا ۲۰ سال آینده شمار قربانیان به ۱۰ میلیون نفر می‌رسد.

«پس بیاییم با ترک دخانیات جامعه‌ای سالم را برای خود و خانواده ایجاد کنیم».

ایسنا