3

 

تناسب اندام، تاثیر قابل توجهی در زیبایی هر خانمی دارد، اما یکی از مشکل هایی که به خصوص در سنین میانسالی خانم ها را آزار می دهد تجمع چربی در ناحیه پهلوها، شکم و کناره های ران و تحلیل عضلات و شل شدن پوست برخی از نواحی به خصوص پوست شکم و زیر بازوهاست.

دلیل این اتفاق، افزایش و کاهش مکرر وزن و عادت نداشتن به ورزش در دوران جوانی است.

 

راه های درمان شلی و افتادگی پوست صورت عبارتند از:

– استفاده از کرم های سفت کننده پوست که سنتز کلاژن پوست را تحریک می کنند، از جمله این ترکیبات AHA است.

 

– مصرف آنتی اکسیدان های خوراکی قوی که شامل بسیاری از ویتامین ها هستند.

 

– روش هایی که با افزایش جریان خون و مکش در سطح پوست سنتز کلاژن را تحریک می کنند، مثل میکرودرم ابریژن.

 

– روش هایی که همراه با لایه برداری پوست هستند نیز بر سنتز کلاژن اثر مثبت دارند، مثل پیلینگ.

 

– روش هایی که ترکیبات آنتی اکسیدان و تحریک کننده سنتز کلاژن را مستقیما به سلول های به پوست می رسانند، مثل مزوتراپی.

 

– جدیدترین روش ها، استفاده ار لیزرهای فراکشنال و رادیو فرکانسی است.

 

– روش دیگر برای رفع شلی و افتادگی پوست صورت استفاده از روش  جدید ECIT  می باشد.

 

– برای درمان شل شدن و افتادگی پوست شکم معمولا عمل جراحی کشیدن پوست شکم انجام می دهند.

از رادیوفرکوئنسی فقط برای سفت کردن و کشیدن پوست صورت استفاده می شود و در مواردی مثل افتادگی و شلی پوست بازوها چندان موثر نیست

 

– آخرین روش که معمولا بهتر است در سنین بالای 40 سال انجام گیرد، عمل جراحی لیفتینگ است.

 

– مزوتراپی با مواد تونیک برای درمان شلی و افتادگی پوست شکم، ران ها، باسن و پهلوها استفاده می شود.

 

همچنین می توان ازدستگاه LPG  با مود  Firm up برای درمان شلی و افتادگی پوست بدن استفاده کرد که با نام Key module 2 (کی ماژول 2) شناخته می شود.

 

2

 

دکتر مجتبی امیری، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا… به سئوالات زیر درباره افتادگی پوست و درمان آن پاسخ می دهد.

 

چرا پوست بدن در برخی ناحیه ها دچار افتادگی می شود؟

چربی در خانم ها بیشتر در ناحیه سینه، پشت بازو، ران، باسن، پهلوها و شکم تجمع پیدا می کند. در مراحل اولیه تجمع چربی، پوست حالت سفتی خود را حفظ می کند و فقط ذخیره چربی زیر پوست باعث ایجاد نمای سلولیت می شود (پوست نمای صاف خود را از دست می دهد و حالت موجی پیدا می کند). ولی با افزایش بیشتر وزن و افزایش چربی، پوست ناحیه دچار شلی و افتادگی خواهدشد.

 

برای رفع این مشکل چه می توانیم کنیم؟

روش های زیادی برای کاهش چربی موضعی و کشیدگی پوست وجود دارد اما هیچ یک بدون نقص و عارضه نیستند.

 

وقتی تجمع چربی وجود دارد، اگر پوست هنوز سفت باشد، به کمک روش هایی مثل لیپولیز، کرایولیپولیز و لیپوساکشن می توان چربی اضافه را برداشت و بعد از آن پوست به حالت اول بازمی گردد، اما وقتی پوست آویزان شد، با ساکشن نمی توان پوست را جمع کرد. در این شرایط اشعه رادیوفرکوئنسی می تواند کمک کننده باشد و باعث سفتی پوست شود.

 

البته از رادیوفر کوئنسی فقط برای سفت کردن و کشیدن پوست صورت استفاده می شود و در مواردی مثل افتادگی و شلی پوست بازوها چندان موثر نیست.

حتما باید بیمار معاینه شود و بدون ارزیابی نمی توان نظر داد.

1

رادیوفرکوئنسی چگونه پوست را سفت می کند؟

رادیوفرکوئنسی امواج الکترومغناطیسی است که وقتی از پوست می گذرند، با ایجاد تخریب های میکروسکوپی باعث سنتز رشته های کلاژن می شوند و به این ترتیب پوست سفت تر می شود.

 

لیزر لیپولیز، کرایو و لیپوساکشن چه تفاوتی با هم دارند؟

تمام این روش ها چربی را ساکشن می کنند و تفاوت زیادی ندارند. لیپوساکشن بر تمام روش های جدید ارجحیت دارد، زیرا با این روش هم حجم بیشتری چربی کشیده می شود و هم ترشحات بعد از ساکشن مدت کوتاه تری ادامه خواهند داشت.

با لیپولیز و کرایولیپولیز حجم کمتری چربی کشیده می شود و در ضمن ترشحات بعد از عمل بیشتر و طولانی تر است.

 

این لیپوساکشن چطور انجام می شود؟

در این روش، در نواحی ای که چربی در آن ذخیره شده مثل ران، باسن، شکم و پهلوها و پشت بازو، مقداری سرم همراه با مواد منعقد کننده خون و بی حس کننده تزریق می شود.

اگر فردی که این عمل ها را انجام می دهد، رژیم غذایی را رعایت نکند و ورزش انجام ندهد، چربی او باز می گردد و هیچ یک از این روش ها کمک دائمی به او نخواهد کرد

 

سپس با توجه به اندازه محل، از لوله هایی که سرشان چند سوزن دارد استفاده و آن را وارد پوست می کنند. سر این لوله ها به ساکشن مکنده وصل است. با حرکت های رفت و برگشتی که جراح به لوله ها می دهد، بافت چربی شل می شود و با مکش از لوله ها بیرون می آید.

 

لیزر لیپولیز و کرایو چه تفاوتی با لیپوساکشن دارند؟

اگر ساکشن با نور و گرمای لیزر هم همراه باشد به آن لیزر لیپولیز و اگر در انتهای لوله، سرمایی ایجاد شود، به آن کرایو لیپولیز می گویند، اما اساس کار همه، ساکشن است.

 

لیپوساکشن عوارضی هم دارد؟

بله، اگر چربی ای که در ساکشن خرد می شود، وارد خون شود، می تواند باعث آمبولی چربی شود. البته این اتفاق نادر در کسانی می افتد که حجم بسیار بالایی از چربی شکم را ساکشن می کنند، اما در موارد محدود هیچ یک از این روش ها خطری ندارند.

 

گفتید رادیوفرکوئنسی برای درمان افتادگی بازوها چندان موثر نیست. پس چه روشی را برای حل این مشکل پیشنهاد می دهید؟

لیفتینگ از روش هایی است که وقتی یک ناحیه به خصوص بعد از ساکشن دچار افتادگی زیاد می شود، می توان از آن استفاده کرد. در این روش مقداری از پوست برداشته و به روش s دوخته می شود. طبیعی است که جوشگاه عمل جراحی در این روش باقی می ماند، ولی به هر حال تا حدودی حجم افتادگی کم می شود.

 

هزینه این روش ها چقدر است؟

هزینه ی مربوط به تمام روش ها تقریبا مشابه است و چون تعرفه ای وجود ندارد، نمی توان قیمت مشخصی داد. این هزینه به پزشک و دستگاهی که استفاده می کند، بستگی دارد.

 

توصیه آخر چیست؟

فراموش نکنیم اگر فردی که این عمل ها را انجام می دهد، رژیم غذایی را رعایت نکند و ورزش انجام ندهد، چربی او باز می گردد و هیچ یک از این روش ها کمک دائمی به او نخواهد کرد. پس بهتر است شیوه زندگی را اصلاح کنیم، چون تمام روش های زیبایی عارضه دارند و بیشتر افرادی که آنها را امتحان می کنند، پشیمان می شوند.

 

 

ماسک اوسرین برای رفع افتادگی پوست

مواد موجود در این ماسک، باعث رفع افتادگی پوست می شود و شادابی را به آن برمی گرداند.

مواد لازم:

روغن زیتون 50 گرم

سویای خام 20 گرم

اوسرین  80 گرم ( اوسرین یک روغن است که در داروخانه ها یافت می شود)

عسل طبیعی 30 گرم

طرز تهیه:

ابتدا سویا را با روغن زیتون داخل شیشه ای تیره (مثل شیشه شربت سرماخوردگی کودکان) ریخته در جای گرم و تاریک (داخل کابینت آشپزخانه) به مدت یک هفته نگه دارید.

سپس با استفاده از یک صافی ریز (یا جوراب زنانه) آن را صاف کنید.

این روغن را با دقت به اوسرین بیفزایید.

بعد عسل را کم کم به آن افزوده و کاملا هم بزنید.

 

این ماسک را هفته ای دو تا سه بار، به مدت ده تا پانزده دقیقه روی پوست خود مالیده و بعد ابتدا با آب ولرم و سپس با آب سرد بشویید.

 

این کار را ترجیحا شب قبل از خواب انجام دهید و هنگام خواب، پوستتان را با کرم مناسبی مرطوب کرده و به آرامی بر خلاف جهت یعنی از پایین به بالا ماساژ دهید.

در تهیه این ماسک، حتما از عسل طبیعی استفاده کنید تا معجزه آن را ببینید.

منبع-تبیان