IMG_9535_Crop

چشم ها یکی از مهمترین قسمتهای صورت هستند که در زیبایی  چهره کاربرد زیادی دارند . ولی باید این مورد را در ارتباط با  چشم بدانید که چشم ها عضوهایی حساس هستند  که در نتیجه مصرف  لوازم آرایشی که مرغوب نباشد شاید برای انها مشکلات و خطرات زیادی به وجود آید که در برخی از موارد این خطرات بسیار جبران ناپذیر بوده و تاثیرات زیادی برای شخص به همراه دارد

یکی از لوازم آرایشی که امروزه بسیار در بین زنان طرفدار پیدا کرده است و با استقبال روبه رو گردیده مژه های مصنوعی هستند که افراد استفاده کننده از ان همیشه با این پرسش روبه رو هستند که آیا استفاده از انها برای شان خطری را در بر ندارد؟

سلامتی چشمانشان را تهدید نمی کند؟

برای  دانستن و آگاهی بیشتر در این باره مطلب زیر را فراهم کرده ایم تا درباره مشکلاتی که در اثر استفاده از این محصول به وجود می آید را معرفی کنیم..
به گزارش فاکسنیوز، این روزها برخی خانمها در اروپا و آمریکا به تقلید از ستارگان سینما مایلند با استفاده مداوم از مژههای مصنوعی زیبایی چشمان خود را دوچندان کنند اما این کار خطرهای خاص خود را دارد. متاسفانه بیشتر زنانی که از مژههای مصنوعی استفاده میکنند، توصیه متخصصان را مبنی بر اینکه این مژهها میتوانند محلی مناسب برای تجمع جرم و باکتری باشند، جدی نمیگیرد در حالی که تحقیقات نشان دادهاند استفاده از مژه مصنوعی فرد را مستعد ابتلا به عفونتهای چشمی و حساسیت میکند و باعث بروز علایمی ناخوشایند از قبیل ترشحات چشمی، سوزش، خارش، تورم و ناراحتی شدید چشمی و حتی ریزش مژه میشود که مطمئنا هیچ خانمی دوست ندارد دچار چنین مشکلاتی شود.

التهاب پوست پلک
دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران میگوید: «چسب مژه مصنوعی میتواند باعث التهاب پوست پلک و زمینهساز اگزما و حساسیت شود، البته ممکن است این عوارض در اولین نوبت بروز نکنند ولی فرد بعد از چند بار استفاده از مژه مصنوعی معمولا دچار مشکل میشود».

واکنش حساسیتی به چسب مژه
چسب مژه مصنوعی حاوی ماده سرطانزای فرمالدیید است و فاکس نیوز در ادامه گزارش خود به واکنش شدید حساسیتی برخی خانمها به چسب مژه مصنوعی اشاره میکند: « محققان ژاپنی با بررسی پرونده ۱۰۰ زن، استفاده از مژههای مصنوعی را شایعترین علت مشکلات چشمی و پلک اعلام کردهاند. مژههای مصنوعی حاوی فلزات سمی و مواد نگهدارنده شیمیایی هستند که خود دلیلی محکم برای خط کشیدن دور استفاده از آن است. توصیه میکنیم اگر به لاتکس حساسیت دارید، اول مطمئن شوید چسب مژه مورد استفادهحاوی این ماده حساسیتزا نیست البته این تقریبا غیرممکن است زیرا این چسبها بدون وجود لاتکس نمیتوانند مژه را روی پلک نگه دارند. اگر نگرانید که آیا شما هم به مواد موجود در چسب مژه حساسیت دارید یا نه، باید به کلینیکهای آلرژی مراجعه کنید تا آنجا تستهای تشخیصی برایتان انجام شود.»

ریزش مژه ها
دکتر احسانی، دومین علت احتمالی ریزش مژه این ۲ خانم (که در ابتدای مطلب، شرح مختصری از آنها ارایه شد) را فشار ناشی از نصب مژه مصنوعی میداند. محققان دانشگاه چشمپزشکی بریتانیا هم هشدار دادهاند که در صورت آسیب فشاری به پیاز مژه، ممکناست فرد مژههای خود را برای همیشه از دست دهد. دکتر احسانی توصیه میکند: «هرگز برای زیبایی مژههای خود دنبال روشهای خطرناک نروید و فقط از ریمل که به مراتب ارزانتر، سادهتر و در عین حال موثر است، استفاده کنید. البته ریملهای نامرغوب هم به دلیل داشتن مواد تقلبی یا تاریخگذشته میتوانند باعث بروز حساسیت و عفونت در خانمها شوند».
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، به این سوال که علت ریزش مژهها در اثر استفاده از مژه مصنوعی، از ریشه خارج شدن آن است یا نه، اینطور پاسخ میدهد: «با استفاده از مژه مصنوعی، مژهها از تنه قطع میشوند و نه ریشه ولی چون رشد مژهها نسبت به سایر موهای بدن به مراتب کندتر است، این ۲ خانم میتوانند امیدوار باشند مژههایشان ظرف ۶-۳ ماه آینده دوباره رشد کند.» او هشدار میدهد که: «این خانمها در مدت رویش مجدد مژهها اصلا نباید از مژه مصنوعی استفاده کنند و باید مصرف مواد آرایشی را کاهش دهند». بسیاری از خانمها فکر میکنند کاشت مژه، روش موثری است و برای این کار که هزینه زیادی هم دارد، به آرایشگاهها مراجعه میکنند اما دکتر احسانی میگوید: «آرایشگاه هرگز برای شما مژه نمیکارد، فقط مژه مصنوعی را با چسبی مقاومتر نصب میکند. این روش هم همانخطرهای استفاده از مژه مصنوعی را دارد و همچنین به دلیل تعداد بالای تکمژهها و استحکام بیشتر چسب، فشار بیشتری وارد میکند. کاشت مژه روشی بسیار دشوار است و فقط بهوسیله متخصص پوست و برای افرادی که دچار سانحه و سوختگی شدهاند، انجام میشود.»