coffee-photo

 

قهوه جزء قدیمی ترین نوشیدنی های موجود در دنیاست. قهوه علاوه بر فواید مضراتی نیز دارد . در اینجا به برخی فواید و مضرات قهوه اشاره می کنیم.

 

فواید:

1- قهوه باعث هوشیاری و عملکرد بهتر مغز می شود. قهوه با داشتن خواص تحریک کنندگی اعصاب باعث می شود مغز در حالت هوشیاری قرار گرفته و بهتر کار کند.

2- قهوه بر عملکرد بهتر عضلات و شش هم تاثیر گذار است. باعث تنفس بهتر و شل شدن عضلات می شود در نتیجه گرفتگی های عضلانی را بر طرف می سازد.

3- با آلزایمر و سکته مغزی مبارزه می کند و از پیشرفت آلزایمر نیز پیشگیری می کند. نوشیدن یک تا 2 فنجان در روز برای افرادی که دچار فراموشی هستند توصیه می شود.

4- قهوه با داشتن آنتی اکسیدان فرلوان تاثیرد فراوانی بر زیبایی واز بین رفتن چروک ها دارد. چین و چروکهای تازه را می توان با نوشیدن و ماسک قهوه بر طرف نمود.

5- قهوه در از بین بردن یبوست هم موثر است.ودر کاهش ناراحتی های کبدی موثر است از پیشرفت هپاتیت C هم جلوگیری می کند.

 

مضرات:

1- قهوه به دلیل داشتن کافئین بالا ممکن است در برخی افراد باعث حساسیت شود. در نتیجه بعد از نوشیدن این گونه افراد دچار تپش قلب و هیجان زدگی میشوند.

2- قهوه موجب افزایش فشار خون هم می شود. البته در تحقیقات انجام شده این افزایش فشار خون چندان چشمگیر نبوده است اما در هر صورت افراد میتلا به فشار خون باید در استفاده از ان با احتیاط رفتار کنند.

3- قهوه باعث می شود. کلسیم بیشتری از راه ادارار دفع شود و همین امر برای افرادی که دچار پوکی استخوان هستند را برآن می دارد تا کمتر از قهوه استفاده کنند.

4- قهوه موجب افزایش ادرار هم می شود بنابراین افراد چار ناراحتی های کلیوی هم باید به ان توجه کافی داشته باشند.

5- قهوه برای زنان باردار ممنوع نیست اما استفاده بیش از دو فنجان در روز به زنان باردار توصیه نمی شود. زیرا موجب تحریک پذیری بیشتر انها و کم شدن کلسیم بدنشان می شود.

 

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.