بستنی

 

بستنی جزء مواد خوراکی است که در همه فصول طرفداران خاص خودش را دارد و برخی حتی در فصول سرد سال هم ترجیح می دهند تا از بستنی به عنوان یک خوراکی لذیذ استفاده کنند. اما هوا که گرم می شود حتی آنها که طرفدار بستنی هم نباشند برای فرار از گرما و فرونشاندن عطش به بستنی روی می آورند.

 

بستنی از قدیم الایام در میان مردم دنیا رایج بوده و شاید آب میوه های یخ زده جزء اولین بستنی ها بوده باشند. بستنی در ایران در ابتدا به شکل سنتی و در ظروفی که اطرافش یخ بود درست میشد این بستنی خامه و زعفران فراوان داشت و اغلب به نام بستنی زعفرانی معروف بود . بعد ها شرکتهای لبنی هم شروع به ساخت بستنی به شکلها و طعم های مختلف نمودند.

بستنی علاوه بر فوایدی که دارد مضراتی نیز به دنبال دارد. اغلب توصیه می شود کودکان در سن رشد از بستنی های کم چرب به تعداد روزانه یک عدد استفاده کنند. بستنی به دلیل داشتن شیر و ماست منبع مناسبی از کلسیم است. و می تواند علاوه بر ایجاد نشاط و شاداابی مقداری از نیاز بدن کودک به کلسیم را فراهم کند .به علاوه می توان به کمک بستنی کودکان را به خوردن لبنیات هم تشویق نمود.

اما علاوه بر خواصی که ذکر شد به دلیل داشتن چربی های اشباع یک تکه کوچک بستنی میزان قابل توجهی چربی اشباع وارد بدن می کند که به اندازه مصرف کل روز است. بنابراین نباید در مصرف ان زیاده روی نمود. به علاوه اینکه داشتن شکر فراوان باعث می شود جذب کلسیم و ان در بدن کاهش یابد و از همه مهمتر به چاقی می انجامد.

بستنی هایی که با اب میوه های طبیعی درتهیه می شوند از انواع دیگر بستنی ها برای افراد بزرکسال و انهایی که دچار چاقی هستند مناسب تر است.اسانسنهایی که در برخی انواع بستنی ها استفاده می شوند شیمیای هستند و عموما برای بدن مضر هستند.

به افرادی که جراحی لوزه انجام می دهند هم توصیه می شود تا از بستنی استفاده کنند. تا محل زخم خونریزی نکند و خنک بماند.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.